13 °C Budapest
Plastic containers, food containers, shelf, shop window

Itt az igazság ezekről az edényekről: sokan nem is sejtik, hogy ezzel mérgezik magukat

2025. április 2. 21:02

Egy rágcsálókon végzett kínai kutatás eredménye szerint az egyszer használatos műanyagedények melegítésekor olyan veszélyes vegyi anyagok juthatnak a bennük tárolt élelmiszerekbe és ivóvízbe, amelyek növelhetik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, gyulladást, szívizom-károsodást válthatnak ki, és súlyosan károsíthatják a bélflórát. A Körkörös.hu cikkéből kiderülnek a részletek.

Egy rágcsálókon végzett kínai kutatás eredménye szerint az egyszer használatos műanyagedények melegítésekor olyan veszélyes vegyi anyagok juthatnak a bennük tárolt élelmiszerekbe és ivóvízbe, amelyek növelhetik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, gyulladást, szívizom-károsodást válthatnak ki, és súlyosan károsíthatják a bélflórát. A Körkörös.hu cikkéből kiderülnek a részletek.

Ne használjunk műanyag edényeket a magas hőmérsékletű élelmiszerekhez! – figyelmeztetnek a kínai Ningxia Orvosi Egyetem kutatói. Patkányokon végzett kísérleteiket megelőzte egy korábbi, több ezer idősebb felnőtt körében lezajlott felmérés, amelyből az derült ki, a nagyobb mértékű műanyag-expozíciónak kitett embereknél nagyobb valószínűséggel alakul ki szívelégtelenség. Yueping Wu epidemiológus és munkatársai úgy döntöttek, hogy tovább vizsgálják a szív- és érrendszeri hatásokat – írja a Sciencealert az Ecotoxicology and Environmental Safety tudományos lapban megjelent dolgozatra hivatkozva.

Három hónap alatt 24 rágcsálónak adagoltak műanyagokból kioldódó vegyületeket (BPA-t, ftalátokat, illetve különféle lágyítószereket). A patkányokon végzett kísérleteik során bizonyítékot találtak arra, hogy a felforrósított műanyagedényekből a vízbe és élelmiszerbe oldódó különféle kémiai adalékok elváltozásokat okoznak a szervezetben. Három hónap után a rágcsálók szívszövetében rosszul illeszkedő rostokat, gyulladásokat, mitokondriális duzzanatokat, vérzést mutattak ki. A műanyagnak és annak vegyi anyagainak való kitettség után a rágcsálóknál a bél mikrobiota is jelentősen megváltozott, gyulladások jelentkeztek, és megemelkedett a szív- és érrendszeri betegségek kockázata.

Mi történik a műanyagban hő hatására,és mi zajlik le a szervezetben a kioldódó vegyületek elfogyasztása után?

Amint arról a Körkörös.hu is beszámolt, hő hatására a műanyagból könnyebben oldódnak ki különböző vegyületek, emellett a mikrohullámú sütőben melegített műanyag élelmiszer-edényekből mikro- és nanoműanyagok milliárdjai jutnak az élelmiszerekbe mindössze három perc alatt. A szervezet műanyagkitettsége esetén a kutatók állítása szerint az adalékanyagok csökkenthetik az antioxidáns enzimek aktivitását, kiválthatják a szervezet gyulladásos reakcióját, szív- és érrendszeri károsodásokat idézve elő.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el,  havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A műanyagszennyezés potenciális egészségügyi hatásai még csak most kezdenek kirajzolódni, de a növekvő bizonyítékok nem éppen reménykeltőek. Korábbi kutatásokból például az derül ki, hogy a felmelegedett, eldobható műanyag evőeszközök használata az emberek esetében is csökkenti a bél mikrobióta változatosságát.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. április 25. péntek
Márk
17. hét
Április 25.
Malária világnap
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33