Netanjahu megússza! Magyarország lehet az első, ahol magasról tesznek az ICC elfogatóparancsára

Netanjahu megússza! Magyarország lehet az első, ahol magasról tesznek az ICC elfogatóparancsára

Magyarország diplomáciai és jogi precedenst teremthet azzal, hogy nem hajtja végre a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsát Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen – írja 24.hu.

A Miniszterelnökségi Sajtóiroda már tavaly júliusban leszögezte: bár

Magyarország elfogadta az ICC alapokmányát, annak kihirdetése az Alkotmánybíróság korábbi állásfoglalása miatt nem történt meg, így az nem vált a magyar jogrend részévé. Ennek következtében a bíróság döntései Magyarországon jogilag nem végrehajthatók.

A kérdés akkor vált különösen aktuálissá, amikor a 2024. május 22-ei kormányülésen Gulyás Gergely, Tuzson Bence és Bóka János miniszterek azt a feladatot kapták, hogy készítsenek előterjesztést a miniszterelnök számára Magyarország ICC-ből való kilépésének lehetséges következményeiről.

A kormányzati lépést az motiválta, hogy az ICC főügyésze elfogatóparancsot kért több Hamász-vezető, valamint Benjamin Netanjahu és Joáv Galant izraeli védelmi miniszter ellen.

Az ügyészség állítása szerint a Gázai övezetben elkövetett háborús és emberiesség elleni bűncselekmények miatt indult az eljárás.

Az ICC végül novemberben kiadta az elfogatóparancsokat, arra hivatkozva, hogy az izraeli vezetés szándékosan korlátozta a humanitárius segélyek bejutását Gázába, és katonai akcióik során civil célpontokat is támadtak. Az ügy különösen érzékeny politikai kérdéssé vált, mivel az ICC 2023-ban már elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen is – az ukrajnai háborús bűnök miatt –, ám Putyin azóta nem látogatott Budapestre.

Ezzel szemben Netanjahu szerdán Budapestre érkezik, hogy tárgyalásokat folytasson Orbán Viktorral, így

Magyarország válhat az első ICC-tagállammá, amely gyakorlatban semmisnek tekinti a bíróság döntését.

A fejlemény nemcsak nemzetközi jogi, hanem külpolitikai és belpolitikai vitákat is gerjeszthet: kérdés, hogy egy ilyen látogatás milyen következményekkel járhat Magyarország megítélésére az EU-ban és a nemzetközi közösségben.