A fogvatartottak bevetését először Matus Sutaj Estok belügyminiszter jelentette be, majd március 27-én el is kezdték a munkát a csallóközi telepeken. Az elítéltek a gerencséri börtönből érkeztek, és olyan feladatokat látnak el, mint az állatok terelése vagy a tetemek elszállításának segítése. Katarína Bednárová, a büntetés-végrehajtás munkatársa elmondta, hogy a fogvatartottakat különös figyelemmel válogatták ki, figyelembe véve a biztonsági és egészségi szempontokat.
Miközben a hatóságok a járvány terjedésének megállításán dolgoznak, egyre több álhír jelenik meg a közösségi médiában, ami megnehezíti az intézkedések betartatását. Robert Fico miniszterelnök és Richard Takác földművelési miniszter elismerték, hogy ezek a dezinformációk komoly akadályt jelentenek. Az egyik legnagyobb veszélyt azok a politikusok és konspirátorok jelentik, akik az intézkedések ellen uszítják az embereket. Marian Kotleba egykori parlamenti képviselő nyíltan felszólított a fertőzött állatok leölése elleni tiltakozásra, míg Lubos Blaha, a kormánypárti Smer EP-képviselője politikai összeesküvéseket emlegetett.
A Robert Fico arra kérte a lakosságot, hogy tartsák tiszteletben a szakértők véleményét, és ne hagyják, hogy a témát politikai célokra használják fel.
A járvány hatással lehet a tejtermelésre is, de a tejipari szereplők hangsúlyozzák, hogy az ipari feldolgozáson átesett termékek továbbra is biztonságosak. A Szlovákiai Tejtermelők Szövetsége szerint a száj- és körömfájás miatt az idei tejtermelés 7 százalékkal csökkenhet, de ez nem lesz érzékelhető a boltokban.
A szakemberek figyelmeztetnek, hogy a pasztörizálatlan tej fogyasztása kockázatos lehet, mivel a fertőzés átterjedhet az emberekre. Ezért az élelmiszer-biztonsági hatóság betiltotta a tejautomaták használatát, és arra kér mindenkit, hogy csak hőkezelt termékeket fogyasszon. Marián Solty, a Szlovák Tejipari Szövetség elnöke hangsúlyozta, hogy a nagy szlovák tejfeldolgozó üzemekben a tejet legalább 72 Celsius-fokon pasztörizálják, ami minden kórokozót elpusztít.
A tejágazat további fertőzések esetén jelentős veszélybe kerülhet, hiszen Szlovákiában jelenleg 13 ezer szarvasmarhatartó gazdaság működik, amelyek szigorú biztonsági intézkedéseket vezettek be. Egyes farmokon az alkalmazottaknak a telepen kell maradniuk, hogy minimalizálják a fertőzés kockázatát