Óriási a társadalmi feszültség Magyarországon, veszélyben lehet Orbán Viktor és Magyar Péter is
További Külföld cikkek
-
A pirosra tenne Thaiföld, de könnyen lehet, hogy a fekete jön be
- A buchenwaldi koncentrációs tábor felszabadítására emlékeztek
- Netanjahu méltatta Magyországot az Izraelnek nyújtott támogatásért
- Kolozsvári ügyészség: nem volt etnikai indíttatású a kolozsvári magyar elleni támadás
- Halálos áldozatot követelt az ítéletidő Dél-Szibériában
Tarjányi Péter a nemzetközi helyzet elemezése mellett a hazai eseményekre is reflektált: meglátása szerint nagyon feszült a magyar társadalom, és a nemzetközi példák alapján Orbán Viktornak és Magyar Péternek is van félnivalója.
Egy támadás az ország vezetője ellen mindent borítana itthon
– fejtette ki a szakértő, aki biztonságpolitikai elvek mentén elemezte az utóbbi időben kialakult magyar politikai hangulatot.
A csalódottság agresszióba fordulhat
Egy korábbi posztjában a szakértő arról értekezett, hogy a jelenlegi események alapján a következő egy évben három magyar politikus közvetlen életveszélynek vagy fenyegetettségnek van kitéve. Az általa kiemelt három személy: Orbán Viktor, Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc.
Tarjányi úgy látja, hogy az egyébként is feszült hangulatot tovább fokozza a gazdaság instabilitása, így egyre többen fejezik ki szélsőségesen a bennük lévő negatív érzéseket, ez pedig hosszú távon veszélyes lehet.
„A kétezres évek elejétől kezdődően komoly ellentét van a politikai táborok között Magyarországon” – kezdte a szakértő, majd kifejtette: a feszültséget tovább növeli az ellenzéki szavazók ciklusokon átívelő csalódása a Fidesz folyamatos győzelme miatt. A feszült helyzetet tovább fokozza, hogy a világban egyre több kiragadható példa van arra, hogy radikális megoldásokat alkalmaznak a csalódott szavazók. Példaként említi, a Donald Trump ellen elkövetett merényletet, és a szlovák miniszerelnököt, Robert Ficót ért lövéseket is.
Orbán Viktor és Magyar Péter személyét szélsőségesen démonizálták a különböző oldalak, ezzel és a társadalomban lévő feszültséggel együtt előfordulhat, hogy valaki Magyarországon is merénylethez folyamodik – fejtette ki véleményét Tarjányi.
Senki ne gondolja, hogy ha az említett három személy közül valakinek akár csak a haja szála meggörbül, az nem hoz belpolitikai zavargásokat, […] egy ilyen esetleges támadás mindent borít, és még sokkal rosszabb helyzeteket teremt […] fogadjuk el, hogy akkor normális a rendszerünk, ha 2026-ban elmegyünk minél többen, és így választunk.
– mondta el a biztonságpolitikai szakértő a műsorban.
Mikor jöhet el a valódi béke?
A beszélgetésben természetesen szóba került az orosz–ukrán háború is. Tarjányi szerint az orosz haderő mozgásai azt mutatják, hogy messze van a tűzszüneti megállapodás. A kérdés az, hogy Trump elnöknél és az amerikai vezetőknél meddig lehet kitolni még a békekötés esetleges dátumát.
Rá kell ébrednie egy-másfél hónapon belül az amerikai vezetésnek, hogy ez nem szól másról, mint időhúzásról az oroszok részéről. Ezt valahogy Donald Trump nem akarja elfogadni […]
– mondta a biztonságpolitikai szakértő, majd hozzátette: azon országok vezetői, akik a békéről beszélnek, bajban lehetnek később, ha fény derül arra, hogy Ororszország valójában nem akar valódi békét vagy tűzszünetet. Ha két hónapon belül nem tisztázódik ez a kérdés, sokkal feszültebb hangulat alakulhat ki, mint korábban bármikor. A kérdés továbbra is az Tarjányi szerint, hogy Putyin, illetve Moszkva meddig tudja még az időt húzni, és hogy mit terveznek a hadszíntéren az elkövetkező időszakban.


