A fogamzásgátlás és a libidó kapcsolata

szerző: Dr. Erdődi Balázs, szülész-nőgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A libidót, azaz a nemi vágy szintjét a nemi hormonok befolyásolják. Éppen ezért a hormonális fogamzásgátlási módszerek hatása is lehetséges, ugyanakkor a hormonháztartás és a libidó szempontjából a lelki tényezők, illetve az esetleg nőgyógyászati problémák is meghatározóak.

A fogamzásgátló módszerek megjelenésével és elterjedésével jelentősen megváltozott a nők szexualitása. A kezdeti, még nem hormonális fogamzásgátlási módszerek a szexuális étvágyat még nem túlságosan befolyásolták, ám a hormonális fogamzásgátók megjelenésével újabb szexuális örömöt befolyásoló probléma ütötte fel a fejét. Megfigyelték ugyanis, hogy a tablettaszedés mellett bizonyos esetekben jelentősen csökken a szexuális vágy, más néven libidó.

Ezeket a kezdeti tapasztalatokat ugyanakkor számos kutatás cáfolta. Egyre nagyobb számban készítettek vizsgálatokat a világ minden táján, különböző társadalmi csoportokon a fenti problémát vizsgálva, ellentmondásos eredménnyel. A legtöbb fogamzásgátló tabletta betegtájékoztatója szerint a csökkent nemi vágy a nem gyakori mellékhatások között szerepel, ami azt jelenti, hogy 100 tablettaszedő nőből 1 főnél is kevesebbet érint a probléma, ugyanakkor 1000 nőből 1 főnél többet.

Lehetséges magyarázatok

Egyértelmű magyarázat a hormonális fogamzásgátlók libidócsökkentő hatásával kapcsolatos esetekre sajnos nem létezik, azonban több lehetséges okot találhatunk a háttérben.

Az egyik magyarázathoz a hormonális fogamzásgátlók működési mechanizmusához kell visszatérnünk. A petefészkek működésének gátlása következtében csökken a vérben keringő tesztoszteron hormon szintje, illetve a máj által ilyenkor emelkedett mennyiségben termelt ún. szexhormonkötő-fehérje (SHBG) is megköti a szabadon áramló hormont. A magyarázat szerint a női szervezetben is jelen lévő tesztoszteron alacsony szintje tehető felelőssé a libidó csökkenéséért. Ezt támaszthatja alá, hogy némileg gyakrabban találkozunk a problémával az ún. antiandrogén hatású tabletták esetében, amik tesztoszteronszint-csökkenés útján fejtik ki hatásukat (ezeket szokták ajánlani aknés panaszok kezelésére is).

Másik lehetséges magyarázat a hüvelyhám megváltozása a hormonális változások hatására, mely leggyakrabban hüvelyszárazság formájában jelentkezik. A szexuális együttlét közben jelentkező kellemetlen érzés következménye lehet a csökkent szexuális vágy is.

További magyarázat szerint az óvszer nélküli nemi élet, a nemi betegségektől való félelem okozta pszichés gát okozza a libidócsökkenést. Egy tanulmány szerint a csupán tablettát használók jelentős arányban számolnak be libidócsökkenésről, míg a hormonális fogamzásgátlás mellett óvszert is használók (védelem a nem kívánt terhesség mellett a nemi betegségek ellen is) egyértelműen a libidó növekedéséről számolnak be. Ugyanezen kutatócsoport számolt be azon megfigyeléséről is, hogy az óvszert először használók esetében is jelentősen csökken a szexuális vágy a tablettaszedőkkel összehasonlítva. Ezek az eredmények pszichés tényezők szerepét húzzák alá.

Pszichés tényezők a libidócsökkenés hátterében

Sok nő helytelenül azonnal abbahagyja a fogamzásgátló szedését, ha libidócsökkenést tapasztal, pedig legtöbb esetben nem a fogamzásgátló tabletta a felelős a problémáért. A fogamzásgátlók szedői között főleg azok esetében fordul elő libidócsökkenés, akik hangulatzavarban is szenvednek, vagy párkapcsolati problémáik vannak. Magyarázat lehet a pszichés gátra meghiúsult gyermek utáni vágy, míg másoknál a nem kívánt terhesség bekövetkezésének lehetősége miatt a libidó növekedése tapasztalható. (Dr. Csuth Ágnes - WEBBeteg)

Mit lehet tenni?

Ha valaki tablettaszedés mellett libidócsökkenést panaszol, akkor fontos annak lehetséges okait tisztázni, hiszen előfordulhat, hogy a problémának köze sincs a tablettákhoz, és csak véletlenül jelentkezett. Ez lehet pszichés tényező, amikor pszichológiai, szexuálpszichológiai vizsgálat tárhatja fel és oldhatja meg a panasz pszichés hátterét. Szintén gyakori az, hogy a libidócsökkenés hátterében nőgyógyászati probléma áll, ilyen például a hüvelyszárazság, a hüvelygyulladás, a gátmetszés sebe, stb.

Amennyiben valóban a fogamzásgátló tabletta hormonális hatásával hozható összefüggésbe a libidócsökkenés, akkor sem fontos megszakítani a fogamzásgátlást. Az antiandrogén hatású egyfázisú tabletták esetében ezek esetleges cseréje másfajta fogamzásgátló tablettára, vagy a hormonális rendszert kevéssé befolyásoló módszerre megoldást hozhat a páciens számára. Hüvelyszárazság esetén jól alkalmazhatók a síkosítók.

Ez is érdekelheti Kinek nem ajánlott a tablettaszedés?

WEBBeteg.hu logóForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Erdődi Balázs, szülész-nőgyógyász

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Tekse István

Dr. Tekse István

Szülész-nőgyógyász
TervezettBaba szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen