A sokoldalú színész szerepelt többek közt kémkomédiában, szuperhősfilmben, heist movie-ban és zenés életrajzi filmben is.
2025. április elsején, 65 éves korában elhunyt Val Kilmer. A színész régóta küzdött torokrákkal, a lánya közleménye szerint egy tüdőgyulladás következtében halt meg. Az emlékére összeszedtük az öt legikonikusabb alakítását.
Top secret (1984)
Jim Abrahams, Jerry Zucker és David Zucker, vagyis a ZAZ-trió méltatlanul alulértékelt filmje minden idők egyik legjobb kémparódiája, ami egyszerre célozza meg a James Bond-filmeket és az Elvis-jelenséget. A Top secretet azok készítették, akik többek közt a Csupasz pisztoly-trilógiáért és az Airplane!-ért (1980) is felelősek, szóval telis-tele van a film vizuális és verbális gegekkel, valamint abszurd humorral. Val Kilmer alakítja Nick Riverst, az amerikai rockénekest és tinibálványt, aki Kelet-Németországba megy koncertezni, ám a francia ellenállás kellős közepén találja magát.
Ez volt Kilmer első filmszerepe, ami azonnal főszerep is volt egyben, és érdekes, hogy később nem kamatoztatták komikusi tehetségét,
pedig tökéletesen hozza a karaktert: kellőképp komolyan veszi ezt a tébolyt, ami még abszurdabbá teszi az egészet.
Top Gun (1986)
Tony Scott kultikus filmjének sikere emelte Kilmert a sztárok közé: ő alakította Tom Kazanski hadnagyot, vagyis Icemant, Maverick (Tom Cruise) arrogáns riválisát.
A Top Gun igazi „csillag születik” pillanat volt Kilmer számára.
Bár a filmet mindenki Cruise-hoz köti – aki talán itt még nem is olyan jó, mint ahogy emlékszünk rá – Kilmer alakítása volt olyan ikonikus, hogy évtizedekkel később, a Top Gun: Maverickbe (2022) is visszahívták egy rövid cameo erejéig, amit a színész már némán játszott végig a torokrákja miatt.
Doors (1991)
Oliver Stone zenés életrajzi filmje a megjelenése óta viták kereszttüzében áll, többek közt a valós események nem egészen pontos bemutatása és Jim Morrison, a zenekar néhai frontemberének ábrázolása miatt.
Egyvalami azonban sosem volt kétséges: Kilmer elementáris erejű alakítása Morrison szerepében.
Nemcsak a hasonlóság lenyűgöző, de a színész talán élete legemlékezetesebb alakítását nyújtja, és még az énekes részeket is elvállalta. Az életrajzi filmek egyik legnagyobb színészi átalakulásának lehetünk tanúi, ami egyértelműen bizonyítja Val Kilmer tehetségét.
Ez is érdekelhet

Val Kilmer tényleg átlényegült Jim Morrisonná Oliver Stone életrajzi filmjének forgatásán, de ez bizony nyomokat hagyott rajta, mind pszichésen, mind szó szerint, és van a filmnek egy kevésbé szimpatikus oldala is.
Lássuk!
Szemtől szemben (1995)
Michael Mann kultikus akció-thrillere minden idők egyik legnépszerűbb heist movie-ja.
Bár elsősorban Robert De Niro és Al Pacino jelentőségét szokták hangsúlyozni a Szemtől szemben kapcsán, de Val Kilmer is nagyban hozzájárult a film sikeréhez és a történet mélységéhez egy érzelmi mellékszállal.
De Niro profi bűnözőcsapatának egyik tagját alakítja, aki kénytelen hátrahagyni feleségét és gyermekét, miután egy balul elsült rablás után menekülnie kell. Bár nem főszereplő, de méltó és emlékezetes partnere De Nirónak.
Mindörökké Batman (1995)
Tudom, sokan nem szeretik Joel Schumacher Batman-filmjeit, de az kétségtelen, hogy a harmadik mozifilm – és egyben az első, ami Tim Burton és Michael Keaton nélkül készült – nem olyan rossz, mint páran emlékeznek rá. Kilmer ráadásul kifejezetten jó volt Bruce Wayne szerepében, később azért nem ő öltötte magára Batman jelmezét, mert kreatív nézeteltérése támadt Schumacherrel.
Sajnos a színész játékát háttérbe szorítják a Jim Carrey és Tommy Lee Jones által alakított, harsány és karikaturisztikus főgonoszok.
Igazából az egész filmet ez a hangulat temeti maga alá, ami ráadásul a Warner döntése volt a sötét és kevésbé gyerekbarát Batman visszatér (1992) után: egy eladhatóbb Batman-filmet szerettek volna, aminek karakterei McDonald's játékfigurákként is adhatók a Happy Meal menü mellé. A rajongók azért ennél többet érdemeltek volna – ahogy Val Kilmer is.

A népszerű színész március 22-én jelentkezett be utoljára az Instagramon.
Tovább
(via Collider)