A poltikai kampány hangneméről tett közzé bejegyzést a Facebook-oldalán a köztársasági elnök. Sulyok Tamás arról ír, hogy jövő tavasszal országgyűlési választás lesz Magyarországon, és ahogy ez harminchat éve megszokott, a kampányra a felkészülést a pártok már a választást megelőző évben megkezdik.
„Az elmúlt napokban, hetekben a politikai közbeszédben erőre kapott az agresszív hangvétel, és sajnos megjelent a fizikai erőszak is. Az utcán és – ami Magyarországon szokatlan – az Országgyűlésben is. A kampány java még bőven hátravan; okkal kérdezik az aggódók: mi jön még ezután? Ezek az aggodalmak, valamint a szomszédos országokban zajló fejlemények egyaránt arra intenek mindannyiunkat, hogy nézzünk magunkba” – írja az államfő, és arra figyelmeztet, hogy minden ellentét dacára csak egy haza van, amelyben különböző céljaink vannak, mást gondolunk a világ dolgairól; és éppen ezeknek az eltérő céloknak és gondolatoknak az ütköztetése a demokrácia lényege. „Ám nagyon nem mindegy, hogy ezeket az ütközeteket milyen eszközökkel vívjuk meg, hogyan fejezzük ki a meggyőződésünket” – teszi hozzá.
Egymást tiszteletére hív fel Sulyok Tamás, és úgy véli, ebben különösen nagy a felelősségük azoknak, akik közhatalmat gyakorolnak vagy a közhatalom gyakorlására jelentkeznek be, véleményt és közvéleményt formálnak, követőtáborral rendelkeznek, mert ők nem csak a saját híveiknek szolgáltatnak mintát, szerinte egyúttal – szándéka ellenére – a vele nem rokonszenvező közönség egyes tagjaiban saját magával és szimpatizánsaival szemben is felszítja az agressziót.
„Amilyen az adjonisten, olyan lesz a fogadjisten. – tartja a népi bölcsesség. De ez valójában az erőszak spirálja. Még nincs késő, most kellene megállni!” – áll az elnöki üzenetben.
A köztársasági elnök szólt arról is, hogy az internet, a közösségi platformok hirtelen mindenkinek megadták a nyilvános véleményformálás lehetőségét. Ez azonban ugyancsak felelősséget ró mindenkire, mert „ugyanaz a szó, mondatfüzér, ami az offline világban olykor csak egy egyszerű fricska, a virtuális térben virtuális lincseléssé fajulhat. A virtuális lincselés pedig könnyen nem csak lelki traumákhoz, de fizikai erőszakhoz is vezethet. Az elmúlt esztendő politikai merényletei – közel és távol – megmutatták ennek valós veszélyét.”