Budapesten minden negyedik emberre jut egy vállalkozás, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében csak minden nyolcadikra

2025. 04. 02., 16:35

Magyarországon 2024. december végén az egy évvel korábbinál 1,6 százalékkal kevesebb, 1,810 millió vállalkozás szerepelt a nyilvántartásban.

A regisztrált vállalkozások többségét (országosan 72, Budapesten 53, a vármegyékben pedig a 65–87 százalékát) az önálló vállalkozók adták. A vármegyék közül az önállók aránya Békésben volt a legmagasabb, Pest vármegyében pedig a legalacsonyabb – olvasható a statisztikai hivatal „Fókuszban a vármegyék – 2024. I–IV. negyedév” című kiadványában.

A nyilvántartásba vett vállalkozásokon belül az önálló vállalkozók száma 1,4, a társas vállalkozásoké 2,2 százalékkal csökkent a 2023. december végihez képest. Az önálló vállalkozók száma a vármegyék döntő többségében kevesebb lett, a társas vállalkozásoké Csongrád-Csanád és Somogy kivételével szintén csökkent, leginkább Budapesten (4,3 százalékkal).

2024-ben 113,6 ezer újonnan alakult vállalkozást jegyeztek be országosan, 6,3 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben. Ezzel párhuzamosan 143,7 ezer vállalkozás szűnt meg, ami 19 százalékkal több volt – az önálló vállalkozókat érintő adminisztratív változások miatt – a 2023. évihez képest. Az újonnan regisztrált vállalkozások száma Bács-Kiskun kivételével a többi vármegyében és a fővárosban is csökkent, a legnagyobb mértékben Nógrád vármegyében (13 százalékkal). A megszűnt vállalkozások száma Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar és Pest vármegye kivételével mindenhol magasabb volt az egy évvel korábbinál.

A társas vállalkozások 8,8 százaléka, az egy évvel korábbinál 0,8 százalékponttal kisebb aránya állt csődeljárás, kényszertörlés, végelszámolás vagy felszámolási eljárás alatt 2024. december végén. A részarány a vármegyék többségében viszont stagnált vagy emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. Az egyéni vállalkozók körében a tevékenységüket szüneteltetők aránya (17,0 százalék) kismértékben nőtt (0,2 százalékponttal).

Ezer lakosra átlagosan 190 darab vállalkozás jutott. A vállalkozási kedv Budapesten volt a legmagasabb (246), Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében pedig a legalacsonyabb (124).

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 18., 12:10
Húsvétkor nem ritka, hogy a gyerekek élő kis nyuszit kapnak ajándékba. Nem kérdés, hogy a nyuszik nagyon kedves állatok, nem csoda hát, ha a szülőknek, gyerekeknek megtetszik. Nem árt azonban előre átgondolni, hogy mi lesz a kis szőrmókkal húsvét után. A házi kedvencek érdekeit törvény is védi. Előírja, hogy állattartóként mit kell betartani. Mire köteles a kis kedvenc gazdája? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.
2025-04-17 13:15:00
Gigantikus gyermekjátékkal találkozhat az, aki április 17-én a budapesti Fashion Street környékén jár, amelyen egy 99 százalékos árengedményt sugalló címke is látható. A mackót valójában nem lehet megvásárolni és hazavinni, viszont még az árának egy százalékát sem kell kifizetnie annak, aki szeretné, hogy – racionális méretű és értékű, – sporteszközök és élmények tegyék szebbé a gyermekotthon lakóinak életét.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.