eur:
407.55
usd:
357.73
bux:
0
2025. április 19. szombat Emma
Drónnal készített felvétel az M0-s autóút M1 és M7 autópályák közötti, kétszer három sávosra bővített szakaszáról az avatás napján, 2015. november 27-én.
Nyitókép: MTI/Ruzsa István

Fizetős útszakaszok: százmilliárdokat hozott a magyar államnak az útdíj tavaly

Több mint 600 milliárd forint folyt be a költségvetésbe a 3,5 tonna megengedett legnagyobb össztömeg feletti járművek úthasználata után a 2024-es évben.

Tavaly több mint 656 milliárd forint folyt be a magyar költségvetésbe a 3,5 tonna megengedett legnagyobb össztömeg feletti járművek úthasználata után – közölte a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató (NÚSZ) Zrt. Bartal Tamás elnök-vezérigazgató kiemelte: ennek az összegnek a nagyobb részét a külföldi járművek üzemeltetői fizették be: havonta átlagosan 4 milliárd forinttal többet fizettek meg a magyar elektronikus útdíjbevételekből, mint a hazai felségjelzésű járművekkel közlekedők.

A NÚSZ adatai szerint a magyar utakat használó külföldi nehézgépjárművek üzemeltetői csaknem 350 milliárd forintot fizettek be a hazai költségvetésbe 2024-ben. Bartal Tamás hangsúlyozta: Magyarország fontos európai közlekedési útvonalak metszéspontjában van. A magyar útdíjrendszer alkalmas ezen adottság előnyeinek kihasználására, a magyar útdíjak több mint felét a külföldi fuvarozó cégek fizetik meg, és ezt a pénzt a magyar utak felújítására és karbantartására lehet fordítani.

A külföldi járművek közül kimagaslóan a legtöbbet (mintegy 132 milliárd forintot) a román honosságú nehézgépjárművek úthasználata után fizették be 2024-ben.

A második helyen ebben a tekintetben a lengyel, a harmadikon pedig a bolgár díjköteles járművek állnak, míg előbbiek úthasználata után 48 milliárd, addig utóbbiak esetében több mint 33 milliárd forint folyt be a magyar államkasszába – áll a közleményben.

Mint írják, a megtett úttal arányosan fizetendő e-útdíj rendszer az elindulása óta a legnagyobb mértékű átalakításon esett át a tavalyi év elején. A „szennyező fizet” európai uniós irányelvhez igazodva 2024. január 1-vel bevezetésre került a külsőköltségdíj, amely a közúti közlekedésnek tulajdonítható levegőszennyezéssel, zajártalommal és szén-dioxid-kibocsátással összefüggésben a felmerülő költségek megtérülését hivatott elérni. A külsőköltségdíj a tavalyi évben a 3,5 t feletti megengedett legnagyobb össztömegű járművekhez kapcsolódóan befolyt teljes útdíjbevétel mintegy 26 százalékát tette ki. Az e-útdíj másik eleme, amely az útdíjköteles elemi útszakaszok építése, fenntartása, üzemeltetése és fejlesztése tekintetében felmerülő költségek megtérülését célozza, a bevétel 74 százalékát adta.

Szintén a 2024-es évben kerültek átsorolásra az elektronikus útdíjrendszerbe a 3,5 t megengedett legnagyobb össztömeg feletti autóbuszok, amelyek üzemeltetői 2024. április 1-től már nem e-matrica vásárlásával rendezik az úthasználatuk díját, hanem a HU-GO e-útdíj-rendszerben a járművek által megtett út alapján fizetnek díjat. 2024-ben a nehézgépjárműnek minősülő autóbuszok üzemeltetői valamivel több, mint 16 milliárd forintot tettek hozzá a hazai útdíjbevételekhez, aminek ez az összeg a 2,5 százalékát teszi ki. Az útdíjbevételek legnagyobb részét, 97,5 százalékát a tehergépjárművek úthasználata után befolyt megszolgált útdíj adja – tájékoztatott a NÚSZ.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.22. kedd, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
Véget ért a részleges tűzszünet, máris Szumit támadták az oroszok - Ukrajnai háborús híreink szombaton

Véget ért a részleges tűzszünet, máris Szumit támadták az oroszok - Ukrajnai háborús híreink szombaton

Áramkimaradásokat jelentettek az Ukrajna északkeleti részén található Szumi régióból, miután az oroszok Konotop környékét támadták röviddel azután, hogy Moszkva bejelentette, véget ért az energetikai infrastruktúrára vonatkozó részleges tűzszünet Oroszország és Ukrajna között. Washington közben egyre frusztráltabb a tűzszüneti tárgyalások elakadása miatt, és akár fel is adhatják a közvetítési erőfeszítéseiket, ha nem sikerül rövid időn belül megoldást találni a konfliktus rendezésére. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×