Kína beleszerelmesedett Magyarországba, döbbenetes számok árulkodnak róla

GettyImages-1241172676
2025.04.02. 16:44
A hazai turisztikai szektor februárban is kimagasló teljesítményt mutatott, miközben az átlagosnál hidegebb és szárazabb volt az időjárás. A külföldi vendégek számának 22,3 százalékos bővülése húzta elsősorban a forgalmat, ezen belül is kiemelkedő a Kínából érkező turisták 62 százalékos növekedése. Budapesten és a Balatonnál is jelentős előrelépés figyelhető meg a nemzetközi turistaforgalomban.

Februárban is érdemi bővülést mutatott a hazai turisztikai szektor, annak ellenére, hogy a hónap az átlagosnál hidegebb és szárazabb volt, miközben tavaly még a szökőnap is felfelé húzta a számokat. 

A vendégek száma a turisztikai szálláshelyeken 13,7, míg az általuk eltöltött vendégéjszakáké 3,9 százalékkal nőtt 

– világított rá Molnár Dániel a lapunknak küldött elemzésében. A Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) Gazdaságelemzési Központjának szakértője kiemelte, hogy a forgalmat az év második hónapjában is a külföldi vendégek húzták, körükben a vendégszám 22,3, míg a vendégéjszakák száma 9,0 százalékos bővülést mutatott.

Horti Flóra, az MBH Elemzési Centrum szakértője rámutatott, hogy a turisztikai szálláshelyeken az összes bruttó árbevétel is jelentősen növekedett: 59,8 milliárd forint volt februárban, ami folyó áron 17 százalékkal több az egy évvel korábbinál.

Budapest és a Balaton vezeti a növekedést

A külföldi vendégforgalom fő hajtóerejét Budapest turistavonzó képessége és repülőterének folyamatosan bővülő légi járatfejlesztései jelentik. 

Így immár nemcsak a nyári időszakban, hanem egész évben nagy számban érkeznek külföldi vendégek, ami segíti a kiszámíthatóságot és a szezonális ingadozások kisimítását 

– világított rá Molnár. Érdekesség, hogy a vidéki desztinációk közül a Balaton felvette a versenyt a fővárossal a nemzetközi vendégforgalom növekedését tekintve. A Balatonnál februárban a nemzetközi turisták számának 21,5 százalékos növekedése alig marad el Budapestétől (+27,2 százalék), és amelyhez ráadásul immár 7 százalékos emelkedéssel a belföldi vendégszám is felzárkózott.

Kína nem tud betelni Magyarországgal

Országosan a külföldi vendégforgalom legnagyobb bővülése egyértelműen Ázsiának, ezen belül is Kínának volt köszönhető. 

Kínából 62 százalékkal több vendég érkezett Magyarországra, mint tavaly februárban.

A dinamikus bővülés egyértelműen a reptéri forgalom növekedésére és az újonnan indított távol-keleti járatokra vezethető vissza. Ez összhangban van Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter korábbi megállapításával, miszerint tavaly a Kínából érkező vendégforgalom a kétszeresére ugrott, és magas a távol-keleti országokkal fenntartott járataink száma.

Európából érkeznek a legtöbben

A Magyarországra látogató vendégek 83 százaléka Európából utazott hozzánk februárban. 

A 443 ezer európai vendég 18 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit.

Egyes országokból kiemelkedő volt a növekedés. Franciaországot és Szlovákiát kell kiemelni, ezen országok esetében több mint 30 százalékkal nőtt a forgalom, de a spanyol, német, olasz és román vendégek körében is érdemi bővülés volt megfigyelhető, utóbbi esetében a jelek szerint továbbra is megjelenik a schengeni csatlakozás hatása – világított rá Molnár.

Élénk belföldi forgalom országszerte

A turizmus helyzete a belföldi vendégek tekintetében is kedvezően alakult.

Országszerte a belföldi vendégek száma is 5,4 százalékkal nőtt, ami jól mutatja, hogy az utazási kedv továbbra is élénk a magyarok körében.

A területi eloszlás is pozitív képet mutat. Területi bontásban a belföldi vendégek száma a főváros mellett vidéken is nőtt, szinte valamennyi turisztikai térségbe több vendég érkezett a szálláshelyekre. A Mátra-Bükk, Szeged és térsége, valamint a Gyula és térsége két számjegyű növekedést mutatnak.

Pozitív kilátások egész évre

Horti Flóra szerint a szektor további növekedése várható. „2025-ben azt reméljük, hogy folytatódik az idegenforgalom növekedési trendje a nemzetközi folyamatokkal összhangban, melyet a reálbérek emelkedése, és az egyéb juttatások, mint például a családi adókedvezmény fokozatos megduplázása, két- és háromgyermekes anyák szja-kedvezménye is támogat” – jelezte előre az MBH elemzője.

„A turizmus az idei évben is a gazdaság húzóágazata lehet”

– ezt már Molnár Dániel jelentette ki. A szakértő úgy véli, a belföldi keresletet a jövedelmi helyzet javulása támogathatja, bár itt a szállásadóknak elsősorban a külföldi célpontokkal kell versenyezniük, amely mérsékelheti az áremelési törekvéseket.

Az ágazatot ezzel együtt továbbra is a külföldi vendégforgalom húzhatja. A szomszédos országok mellett a reptér fejlesztése és forgalombővülése kapcsán a távoli országokból érkező vendégek számának jelentős emelkedése rejt további növekedési tartalékokat. A legnagyobb kihívás ez esetben a külföldi vendégforgalom egyenletesebb eloszlása a főváros és a vidéki térségek között, ami érdemben tudná segíteni ezen területek felzárkózását.

Meghatározó szerepe van a turizmusnak a gazdasági növekedésben

A hazai turizmus teljesítménye meghatározó lesz az idei gazdasági növekedésben is. Tavaly a GDP közel 13 százalékát tette ki az ágazat. Úgy tűnik, idén sem fékez a szektor, a bruttó hazai termék 14,2 százalékát adhatja – jelezte február végén Csendes Olivér, a Visit Hungary vezérigazgatója.

Február eleji interjúnkban pedig Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) elnöke részletezte a tavalyi rekordév számait:

Kapcsolódó

Tavaly minden korábbinál több, közel 18 millió turista érkezett a magyarországi szálláshelyekre, csaknem 11 százalékkal felülmúlva a 2023-as, szintén kiemelkedő eredményt. A vendégéjszakák száma pedig, közel 6 százalékos bővüléssel, több mint 44 milliós új rekordot állított fel.

Ezen felül Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter február végén, az oszakai világkiállításra készülő magyar pavilont bemutató rendezvényen elárulta, hogy tavaly a Kínából érkező vendégforgalom a kétszeresére ugrott, magas a távol-keleti országokkal fenntartott járataink száma, „Bécs csak pisloghat”.

Mint fentebb bemutattuk, februárban is kiemelkedő számokat produkált a turizmus, a KSH adatai szerint éves bázison a rendkívül jó tavaly februári adatot is sikerült felülmúlni, a vendégek számában ráadásul két számjegyű a százalékos növekedés.

(Borítókép: Turisták a Budai Várban 2022. június 7-én. Fotó: Stiller Ákos / Bloomberg / Getty Images)