Így készül a büntetővámokra az egyik legnagyobb beszállító

2025.04.02. 16:25

  • A kanadai Magna hatalmas autóipari beszállító: összesen 170 ezer embert foglalkoztatnak, és a világ 28 országában vannak gyáraik.
  • Trump büntetővámjai a Magnára nézve is nagy kihívást jelentenek.
  • Sok olyan alkatrészt gyártanak, amik többször is átlépik az Egyesült Államok határát, mielőtt elérnek a végleges helyükre.
  • A márka vezérigazgatója szerint a rugalmasság a kulcs, de a helyzetre így se lesz könnyű jó megoldást találni.

Donald Trump kormányának 25 százalékos vámjaival nemcsak maguk az autógyártók, hanem az autóipari beszállítók is nehéz helyzetbe kerültek. Az ellátási láncban minden láncszem szerepe fontos, így minél többet érint a vámtarifa, a helyzet annál nehezebb.

Kapcsolódó

A vámokra ugyanakkor felkészülni szinte lehetetlen. Azért megpróbálják irányítani az irányíthatatlant – fogalmazott a Reutersnek adott interjújában a világ egyik legnagyobb autóipari beszállítójának, a Magnának a vezérigazgatója, Swamy Kotagiri. Hozzátette, hogy az autóipar akkor tud szárnyalni, ha kiszámítható a helyzet, és ez az utóbbi négy évben egyáltalán nem volt így.

A cégnek fontos szerepe van az autóipari ellátási láncban: többek között szállítanak alkatrészeket a General Motorsnak, a Fordnak, a Stellantisnak, a BMW-nek, a Mercedesnek, a Volkswagen konszernnek, a Toyotának, a Tatának és a Teslának is. Látszik tehát, hogy amennyiben őket rosszul érintik a büntetővámok, az az autóipar rengeteg résztvevőjére hatással lehet. Mindezért végül a vevők fizetnek majd, már amennyiben hajlandóak lesznek fizetni a minden bizonnyal erősen megdráguló autókért.

Kapcsolódó
Trumpot nem érdekli, ha a vámok miatt drágábbak lesznek az autók, szerinte úgyis mindenki amerikai kocsit akar majd

Trumpot nem érdekli, ha a vámok miatt drágábbak lesznek az autók, szerinte úgyis mindenki amerikai kocsit akar majd

A döntést szerinte az indokolja, hogy a világ az elmúlt 40 évben átverte Amerikát.

A kanadai cégnek egyébként az Egyesült Államokban 59, Kanadában 50, Mexikóban pedig 33 gyára van, és összesen 170 ezer embert foglalkoztatnak. Kotagiri kiemelte, hogy a rugalmasság a kulcs: így, például ha a helyzet később úgy kívánja, át tudják szervezni a gyártást az egyik gyárból a másikba, hogy minimalizálják a vámok miatti plusz kiadásokat.

Az ilyen folyamatoptimalizálásra mindenképp szükség is lesz, hiszen egy alkatrész többször is átlépheti a határt, mire végül beépítésre kerül. Ha mást nem is, a határátlépések számát mindenképp minimálisra kell majd csökkenteni. A Magnának – és a hozzá hasonló nagy cégeknek – most az egyik kulcsfeladata az, hogy lekövesse az általuk gyártott alkatrészeket, és ahol lehet, optimalizálják az útjukat.

A Magna azon túl, hogy az Egyesült Államokat se engedné el, a növekedés érdekében új lehetőségeket keres Kínában, sok más gyártóval együtt. A Magnának jelenleg is van 69 üzeme Kínában, amikben összesen 30 ezer embert foglalkoztatnak. Kotagiri hozzátette, hogy amennyiben a kínai cégeknél felmerül az európai terjeszkedés lehetősége, terveznek majd az olyan beszállítókkal, mint a Magna.

Forrás: Reuters