Budapestre látogat Benjamin Netanjahu. Az izraeli miniszterelnök a tervek szerint kedd este érkezik és vasárnapig marad Magyarországon. Ez az első európai útja egy, a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság fennhatósága alá tartozó országban, azóta, hogy a testület elfogatóparancsot adott ki ellene.
A budapesti látogatás egyfajta üzenet is a Nemzetközi Büntetőbíróságnak – véli Nagy Dávid. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője emlékeztetett, hogy a testület feltűnően rövid eljárás végén és „minimum féligazságok” alapján mondta ki, hogy az izraeli miniszterelnök és az akkori védelmi miniszter háborús bűncselekményt követ el, ráadásul az akkor felsorakoztatott bizonyítékokat azóta sok helyen cáfolták már. A döntés azért is vitatott az Izrael-szakértő szerint, mert nehéz eldönteni, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság joghatósága pontosan mire terjed ki.
„Leginkább akkor szokott a Nemzetközi Büntetőbíróság nemzetközi elfogatóparancsot kiadni egy politikussal szemben, ha úgy érzi, hogy az adott országban az igazságszolgáltatás nem működik vagy az adott vezető kezére játszik. Azért Izraelben erről nagyon nincs szó. Benjamin Netanjahu ellen most is több eljárást indítottak, tehát azt nem mondhatjuk, hogy az izraeli bíróság Benjamin Netanjahu zsebében lenne. Éppen ellenkezőleg” – mondta Nagy Dávid.
Az elemző úgy véli, hogy az izraeli miniszterelnök meghívásával a magyar kormány azt is szeretné demonstrálni, hogy a bírósági döntés képtelenség, ráadásul egyszerre határoztak az izraeli vezetők és a Hamász vezetője ügyében. Ugyanakkor azt is kijelentette, hogy az elfogatóparancstól függetlenül is érett már Benjamin Netanjahu és Orbán Viktor találkozója, hiszen az izraeli miniszterelnök 2022-ben lépett újra kormányra. Mint emlékeztetett, korábban többet találkozott a két vezető, és partneri viszony alakult ki az elmúlt években Izrael és Magyarország között, és emellett nagyon jó kapcsolat a két vezető között is.
Nagy Dávid felidézte, hogy a Benjamin Netanjahu és Orbán Viktor szoros viszonya évtizedekre nyúlik vissza, akkor találtak egymásra, amikor mindketten hasonló helyzetben voltak, éppen elveszítették a választásokat az országukban, és ellenzékből próbáltak újra kormányra kerülni.
A két ország között dinamikus fejlődnek a gazdasági kapcsolatok is, jelentősen bővült a kereskedelmi mérleg, még a másfél éve tartó gázai konfliktus ellenére is. Példaként említette Nagy Dávid a védelmi ipari együttműködést, amelynek keretében a Vaskupola-rendszerben alkalmazott drónokat vásárolt Magyarország, és a Rheinmetall közreműködésével izraeli drónok gyártásáról is megegyeztek.
„Valószínűleg Netanjahu ezt az európai útját arra is ki fogja használni, hogy más nemzetközi vezetőkkel tárgyaljon,
erre nagyon jó lehetőséget ad, hogy Magyarországon nem kell azt kockáztatnia, hogy az elfogatóparancsot érvényesítik ellene” – mondta az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője.
A teljes beszélgetést szerda este 19 órától hallgathatják meg az InfoRádió GeoTrendek című műsorában.