Új kőolajvezeték épülhet Magyarország és Szerbia között
További Belföld cikkek
-
Eltűnt öccsét keresi egy román nő Budapesten
- Nagy István: A sertések „vírusgyárakká” válhatnak, ha rájuk is átterjedne a fertőzés
- Húsvétra 31 milliárd forintos mínuszba csúszott Budapest, folyószámlahitelből él a főváros
- Adósságok és betegkoszt: érkezik a 150 milliárd forintos mentőöv a kórházaknak
- Orbán Viktor kijelentette, mit vár a magyar–amerikai tárgyalásoktól
A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a szerb energiaügyi miniszterrel, Dubravka Dedoviccsal folytatott egyeztetését követően bejelentette, hogy „újabb bátor és szuverén döntésről” született megállapodás, amelynek a keretében új kőolajvezeték épül majd a két ország között – írja az MTI.
„A földgázszállításhoz képest ellentétes iránnyal egy olyan kőolajvezetéket építünk, amelynek nyomán Szerbia kőolajellátása Magyarországon keresztül lehetővé válik” – tudatta a külügyminiszter.
Azzal folytatta: „Általánosságban igaz, hogy minden egyes új vezeték növeli az energiaellátás biztonságát, de itt most erre konkrétan is nagy szükség van, mert a térség kőolajellátása tekintetében bebizonyosodott, hogy nem mindegyik ország megbízható tranzitország, és néhány ország csúnyán megbukott azon a teszten, amit szolidaritásnak hívnak, ezért indokolt egy új vezeték építése.” Arra is kitért, hogy Magyarországon elkészült a megvalósíthatósági tanulmány, amelyet a mai napon a Mol be is mutatott mindkét kormány képviselőinek. Emellett a szerb vezetés elfogadta az építkezéshez szükséges területrendezési szabályrendszert is.
„Elmondhatjuk, hogy a kőolajvezeték építésének előkészítési fázisában nagyon fontos lépéseket tettünk az elmúlt hetekben. Így az építkezést az idei esztendő végén, jövő év elején fizikailag is meg lehet kezdeni, aminek nyomán egy 2028-ra abszolút, egész hosszában működőképes új kőolajvezeték jön létre a két ország között” – tette hozzá. Szijjártó Péter arról tájékoztatott, hogy Magyarországon ehhez két fontos beruházást kell elvégezni: egyrészt bővíteni kell az ukrán–magyar határt Százhalombattával összekötő vezeték kapacitását, másrészt innen egy teljesen új, 190 kilométer hosszú vezetéket kell építeni a szerb határig.
Mint közölte, az új vezeték kapacitása évi 4,5 millió tonna körül lesz, és ezzel lehetővé válik a pancsovai kőolaj-finomító, illetve Szerbia kőolajellátása teljes egészében Magyarországon keresztül. A miniszter arról számolt be, hogy az ukrajnai háború komoly kihívások elé állította egész Közép-Európa energiabiztonságát, de eddig, minden nehézséget leküzdve, sikerült garantálni a stabil ellátást.
Azonban azt világosan látni kell, hogy ebben a kérdésben csak és kizárólag magunkra számíthattunk. Brüsszelből semmilyen segítséget nem kaptunk ebben a kérdésben, sőt gyakran az energiabiztonsági érdekeinkkel szembeni lépések történtek
– hangsúlyozta Szijjártó Péter.
Végezetül hozzátette: „Hogy fenn tudjuk tartani az energiaellátás biztonságát mindkét országban, abban hatalmas szerepe van annak az egyre szorosabb magyar–szerb együttműködésnek, amit kiépítettünk és folyamatosan fejlesztünk az energia terén. Enélkül az egyre átfogóbb magyar–szerb energia-együttműködés nélkül országaink energiabiztonsága nem lenne garantált.”