Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

A 3000-et is meghaladhatja a mianmari földrengés áldozatainak száma

A 3000-et is meghaladhatja a mianmari földrengés áldozatainak száma

A 3000-et is meghaladhatja a mianmari földrengés áldozatainak száma
Fotó: Romok alól kimentett túlélőt visznek mentők a mianmari Mandalajban 2025. március 31-én, három nappal az után, hogy 7,7-es erősségű földrengés volt Mianmarban és a szomszédos Thaiföldön. Mianmarban legalább 2056 ember életét vesztette, 3900 megsérült, 270 pedig eltűntként van nyilvántartva. MTI/AP/Hszinhua/Caj Jang

A Mianmart sújtó 7,7-es erősségű földrengés halálos áldozatainak száma már meghaladta a 2700 főt, miközben továbbra is több száz ember után kutatnak a mentőegységek.

A természeti katasztrófa áldozatainak száma folyamatosan emelkedik, miután szerdára már 2719 halottat jelentettek a hatóságok, emellett több mint 4500 sérültről és 441 eltűnt személyről érkezett jelentés. Min Aung Hlaing tábornok, az ország katonai vezetője kedden borús előrejelzést adott, amikor arról beszélt, hogy az eltűntek többségét valószínűleg már nem találják meg élve, számolt be róla a The Guardian.

Az Egészségügyi Világszervezet jelentése szerint Mianmar középső és északnyugati régióiban, beleértve Mandalaj és Szagaing területét is, az egészségügyi ellátórendszer teljes összeomlásával küzdenek, aminek következtében a túlzsúfolt kórházak már nem tudják megfelelően ellátni a sérülteket, így sokan kényszerülnek az utcákon éjszakázni.

A humanitárius szervezetek sürgetik a nemzetközi segélyszállítmányok számának növelését, tekintettel a májusban érkező monszunesők várható nehezítő hatására. A mentési munkálatokat nemcsak az infrastruktúra súlyos állapota, hanem a térségben zajló polgárháborús konfliktus is jelentősen hátráltatja.

Az ENSZ eddig 23 ezer túlélő számára biztosított segélyszállítmányt

Az ENSZ eddig 23 ezer túlélő számára biztosított segélyszállítmányt, míg a magyar kormány a Hungary Helps program keretében 5 millió forintos gyorssegélyt juttatott el az országba. Az Egyesült Államok 2 millió dolláros támogatást ígért a mianmari székhelyű humanitárius szervezeteken keresztül, valamint bejelentette, hogy a Trump-kormányzat alatt jelentős megszorításokat elszenvedő USAID vészhelyzeti csapata is a térségbe érkezik.

Julie Bishop, az ENSZ mianmari különmegbízottja nyomatékosan felszólította a szembenálló feleket azonnali tűzszünet kihirdetésére, a humanitárius hozzáférés biztosítására és a segélymunkások védelmének garantálására, hangsúlyozva, hogy a katasztrófa sújtotta területeken folytatott katonai műveletek további emberéleteket követelhetnek.

A helyi lakosság és az ellenzéki Nemzeti Egységkormány súlyos vádakat fogalmazott meg a katonai juntával szemben, amely állításuk szerint a földrengést követően is folytatta a bombázásokat, valamint akadályozza a segélyszállítmányok eljuttatását az általuk nem ellenőrzött területekre.

A Three Brotherhood Alliance nevű, három jelentős lázadócsoportot tömörítő szövetség egyoldalúan egyhónapos tűzszünetet jelentett be kedden. Az állami televízióban sugárzott esti híradóban Min Aung Hlaing tábornok közölte, hogy bár a hadsereg leállította támadó hadműveleteit, egyes etnikai kisebbségek fegyveres erői szerinte a katasztrófahelyzetet próbálják majd kihasználni. A junta emellett április 6-ig tartó nemzeti gyászt hirdetett, amelynek keretében az állami épületeken félárbócra engedték a zászlókat.