Donald Trump szerint ma hozza el a felszabadulás napját, de ezzel akár a teljes világot összedöntheti

További Külföld cikkek
-
Az Egyesült Államok megszünteti az afgánok és kameruniak ideiglenes jogi státuszát
- Másik pár gyerekét hordta ki tévedésből egy ausztrál nő
- Orbán Viktor Törökországban tárgyalt a georgiai miniszterelnökkel
- A Menendez fivérek akár szabadulhatnak is, 35 év után dől el a sorsuk
- Athéni bombamerénylet: egyelőre nem tudni, mit akartak az elkövetők
Április 2-án, szerdán, helyi idő szerint 16 órakor (magyar idő szerint 22 órakor) fogja bemutatni Donald Trump amerikai elnök új vámtarifáit.
Trump már régóta készül a nagy napra, amit ő csak a „felszabadulás napjaként” emleget, és azt ígérte közösségi oldalán, hogy egy széles körű gazdasági átalakítást jelent be,
amit gyönyörű lesz nézni.
Ugyanakkor túl sok mindent eddig nem tudni, hogy pontosan mit is jelenthet be: Trump régóta azt ígérte, hogy az Egyesült Államok kölcsönös vámtarifákat fog bevezetni, azaz amennyiben egy ország egy amerikai termékre vagy szolgáltatásra kivet egy bizonyos vámtarifát, azt az Egyesült Államok viszonozni fogja.
Ez több országot, de még az amerikai tőzsdét, vállalatokat és fogyasztókat is megrémítette.
Emiatt adminisztrációjának tagjai az utóbbi időszakban a korábbi kijelentéseket kissé puhítva arról kezdtek el beszélni, hogy csak 10 vagy 15 országgal szemben vethetnek ki új vámtarifákat, azonban Trump ezeket az állításokat végül cáfolta.
Túl sokat a Fehér Ház szóvivője, Karoline Leavitt sem árult el. Leavitt április 1-jén tartott sajtótájékoztatóján arról beszélt, nem akarja elvenni az elnök elől a lehetőséget, mindössze annyi újdonságot osztott meg, hogy a bejelentés után a vámtarifák azonnal életbe is lépnek, az elnök pedig már döntött a kérdésről.
Nem tudni mit fog bejelenteni Trump, de Európa kész feltűrni az ingujját
Trump már hetek óta beszél április 2-áról mint a felszabadulás napjáról, amikor is új vámtarifákat fog kivetni az Egyesült Államokba érkező termékekre. Trump régóta azt állítja, hogy a többi ország lehúzza az Egyesült Államokat, ezért azt ígérte:
Eltörlöm a tisztességtelen gyakorlatokat, melyek már évtizedek óta tönkreteszik országunkat.
A hétvégén az elnöki repülőgépen, az Air Force One-on újságíróknak arról beszélt, hogy mindegyik országra ki fog terjedni a döntése, és azt csak találgatják, hogy ezek az új vámtarifák a már kivetett tarifákra fognak rakódni, vagy azokat a termékeket, amikre már kivetett tarifákat, nem fogja érinteni. (A már kivetett tarifák: 25 százalék minden Mexikóból és Kanadából érkező, az amerikai–kanadai–mexikói szabadkereskedelmi egyezményben nem érintett termékre; 10 százalék a kanadai energiára; 25 százalék minden alumíniumra és acélra; 20 százalék a kínai termékekre.)
Ezenkívül a méreteket sem tudni, és emiatt nemcsak Európában, hanem az Egyesült Királyságban és a világ más pontjain is aggódnak: Brüsszelben és Londonban is tartanak attól, hogy teljes ágazatokra vethet ki vámtarifákat az amerikai elnök, ami bénítaná a felek közötti kereskedelmet, és nagy hatással lenne a gazdaságokra is.
Míg az Egyesült Királyságban abban reménykednek, rájuk nem fog vonatkozni Trump új vámpolitikája – Keir Starmer brit miniszterelnök részben ezt próbálta kijárni Fehér Házban tett látogatása során –, az Európai Unió esetén már más a helyzet.

Az Európai Bizottság már régóta készül arra az esetre, amennyiben Trump kereskedelmi háborút kezdeményezne az EU-val szemben, hiszen Trump szerint az EU eleve amiatt jött létre, hogy tönkretegye az Egyesült Államokat, és adminisztrációjának más tagjai is osztják az elnök ezen nézetét. Például J. D. Vance alelnök a híres Signal-beszélgetésben arról írt, hogy Európa ingyenélő, amivel Pete Hegseth védelmi miniszter is egyetértett.
Ráadásul az Európai Unió kapcsán elképzelhető, hogy a vámtarifák helyett az áfakulcsokat veszi figyelembe Trump, mivel szerinte azok eleve olyanok, mint a vámok
– sőt, egy bejegyzésében azt állította, az áfakulcsok „sokkal inkább büntetnek, mint a vám”.
Az Európai Unió egyébként erős és határozott választ ígér, amennyiben új vámtarifákat vetnének ki az egész blokkra. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen már több ízben is jelezte, alapvetően a tárgyalóasztalnál szeretnének megegyezni, de amennyiben erre Trump nem hajlandó – vagy ebben nem érdekelt –, akkor kész válaszul új vámtarifákat kivetni az amerikai termékekre, mint ahogy ez már Trump első ciklusa alatt is történt.
Európa kinyújtotta békejobbját Donald Trumpnak, de a kesztyűt sem fél felvenni ellene
Az EU nem hagyja szó nélkül, ha Amerika keménykedni fog.
Von der Leyen április 1-jén, az Európai Parlamentben elmondott beszédében hangsúlyozta, az EU-nak megvan minden eszköze ahhoz, hogy megvédje állampolgárait és a jólétüket.
Mi nem feltétlenül szeretnénk visszavágni, de ha szükséges, akkor van egy erős tervünk a visszavágásra, és használni fogjuk
– fogalmazott von der Leyen, aki hozzátette, az Európai Bizottság a tagállamokkal együttműködve egy gondosan kidolgozott reakciót készített elő, amennyiben Trump újabb vámtarifákat vetne ki az európai termékekre.
Európa nem visszakozik, kemény lépésekkel vágnak vissza Donald Trumpnak
Feltűrik az ingujjakat Brüsszelben.
A kínai állami média arról számolt be, Kína, Japán és Dél-Korea közös választ ígér Trump lépésére, de később a Reutersnek ezt mind a dél-koreai, mind a japán kormány cáfolta.
Azt ugyanakkor megerősítették, hogy a három ország kereskedelmi miniszterei a hétvégén többek között ezekről is egyeztetettek, a közös közleményükben pedig megegyeztek abban, hogy felgyorsítják a három ország közötti szabadkereskedelmi tárgyalásokat.
Még a republikánusok sem tudják, mi jöhet pontosan
Azt, hogy Trump mennyire szűk körben egyeztetett a vámpolitikájáról, jól mutatja, hogy
több republikánus politikus sem tudja, mi lehet az elnök stratégiája mindezzel.
Az amerikai szenátus republikánus frakcióvezetője, John Thune például elárulta, ő maga sem tudja, pontosan mit jelenthet be Trump, valamint aggodalmai vannak a Kanadára vonatkozó vámokkal, illetve Trump végső céljaival kapcsolatosan.
A Punchbowl News szerint a republikánusok emellett attól is tartanak, hogy a vámtarifákat véletlenszerűen vetik ki, ami káoszt okozhat az amerikai fogyasztók számára is.
Igaz, nem mindegyik republikánus vélekedik így. A párt jobbszélén lévő politikusok szerint az emberek bíznak Trumpban, és ők is úgy gondolják, az elnök tudja, mit csinál.
Jim Jordan szerint hosszú távon jól jár Amerika, hiszen így a vállalatok és a gyárak visszaköltöznének Amerikába, hogy ne kelljen vámokat fizetniük. Míg Bernie Moreno szerint a vámtarifák nem járnak az árak emelkedésével, mert ezután az amerikaiak hazai termékek felé fordulnak. Konkrét példaként az autókat említette, miszerint ezután nem importált Hyundaiokat vásárolnak, hanem az Egyesült Államokban gyártott autókat. Azt azonban már nem említette, hogy ezek az autógyártók is gyakran külföldről importálják az alkatrészeket, amire Trump előzetes ígérete szerint május 2-án 25 százalékos vámtarifát fog kivetni.

A legtöbb közgazdász ugyanakkor úgy látja, jelenleg az egyik legnagyobb gond, hogy nem tudni, pontosan hogyan is nézne ki a kölcsönös vámrendszer. Ezért a piacok és a fogyasztók érthetően aggódnak, mivel
a vámtarifák alapvetően növelik az árakat, ami visszafojtja a fogyasztást, ennek következtében az amerikai gazdaság akár stagflációba is kerülhet.
Így a legnagyobb kérdés, hogy a Trump-adminisztráció pontosan mit is vet ki, illetve egyébként mi lehet a végső stratégiája: amennyiben rövid időn belül sikerülhet megállapodni a többi országgal, elkerülhetik a legrosszabb forgatókönyvet.
(Borítókép: Donald Trump 2025. március 22-én Philadelphiában. Fotó: AP Photo / Matt Rourke)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Az Egyesült Államok megszünteti az afgánok és kameruniak ideiglenes jogi státuszát
Más országok is jártak már így Donald Trump kormányzása alatt.
40 perce
- Külföld
Egy katolikus nő is bekerült a szíriai átmeneti kormányba
Nem várt helyzet állt elő a polgárháború által sújtott, sokszínű országban.
április 5., 19:30
- Külföld
Szijjártó Péter váratlan lépésre szánta el magát a magyarok elleni támadás miatt
A hatóságok mindent megtesznek az elkövetők kézre kerítése és megbüntetése érdekében.
április 5., 17:18
- Mindeközben
Könnyes búcsú a Farm VIP-ban: távozott a műsor két nagy esélyese, egy harmadik kieső viszont megmenekült
4 órája
- Címlapon
Tomán Szabina: Tízből hét döntésem jól sikerül, a maradék három meg az ördögé
A Toman Diet alapítója adott nagyinterjút az Indexnek.
1 órája
- Külföld
Meghalt Theodore McCarrick, a szexuális zaklatás miatt kegyvesztett washingtoni bíboros
Az érsek 94 évet élt.
április 5., 18:09
- Külföld
Macska méretű patkányok terrorizálják a járókelőket
Áldatlan állapotokat szült a több napja tartó szemétsztrájk Birminghamben.
április 5., 15:06
- Külföld
Egyre csak növekszik a halálos áldozatok száma az USA-t sújtó viharok miatt
Egy 9 éves fiút elsodort egy villámárvíz, már csak holtan tudták kiemelni.
április 5., 19:38
- Külföld
A Hamász videót tett közzé két életben lévő izraeli túszról
A túszok elmondják, hogy túléltek egy állítólagos izraeli légicsapást.
április 5., 21:04
- Mindeközben
Nagy Zsolt Leo: „Auréliót léhűtőnek gondolom.” De van valami, ami miatt nem tud rá haragudni
5 órája
- Címlapon
Gulyás Gergely is felszólal Bayer Zsolt tüntetésén, a kétfarkúak a Hősök terén gyülekeznek
Az eseményeket kövesse az Indexen!
23 perce
- Mindeközben
Új hivatásáról mesélt Oroszlán Szonja: „Én most sokkal jobban élvezem ezt az énemet”
tegnap, 21:30
- Mindeközben
Ábel Anita a plasztikáztatásról: Mindenki csináljon azt, amiben jól érzi magát
tegnap, 20:30
- Címlapon
Kiderítettük, hogyan készül a magyarok egyik kedvenc játéka, a gombfoci
Az ország egyik utolsó gombfocimohikánjának műhelyében jártunk.
3 órája
- Címlapon
Elméje megborult, és nem volt, aki meg tudta volna menteni
Reménytelenül reménytelen sors várt rá.
4 órája
- Külföld
Már a cigarettaszűrőn is figyelmeztetni kell az ausztrálokat a dohányzás veszélyeire
A mentolos cigarettákat pedig végleg betiltják.
április 5., 06:23
- Külföld
Donald Trump kezdi elveszíteni a türelmét, Vlagyimir Putyinnak nem sok ideje maradt
április 5., 05:55
- Külföld
Így lett Robert Plant és Bono Grammy-díjas zenésztársából Nyugat-Afrika legrettegettebb al-Kaida-vezére
Amikor elhallgat a muzsika.
április 5., 13:20
- Külföld
Amerikai harapófogóban: Ukrajna csak a rossz és a rosszabb közül választhat
Egyre hátrányosabbnak tűnik az ásványkincsek közös kitermelésére tett amerikai ajánlat Ukrajna részére.
április 6., 05:59
- Külföld
Az Egyesült Királyság megkerülné az Európai Bizottságot az újrafegyverkezés érdekében
A védelmi költségek csökkentése a fő cél.
április 5., 07:44
- Külföld
Orbán Viktor hamarosan megszólal
Videón keresztül jelentkezik be a miniszterelnök szövetségese tisztújításán.
április 5., 12:56
- Külföld
Videón, ahogy az izraeli hadsereg tüzet nyit egy humanitárius konvojra
Több holttestet is találtak egy tömegsírban az eset után.
április 5., 12:42
- Külföld
Nem csitulnak a kedélyek a volt miniszter ügyében, a lengyel ügyészség a magyar hatóságok segítségére számít
A politikai menedékjog viszont akadályozza ezeket a törekvéseket.
április 5., 12:07
- Külföld
Az Európai Unióban egyre több tagállam szankcionálná Magyarországot
Az eljárás folytatásához 22 tagállam szükséges – jelenleg 19 jelezte, hogy ők támogatnák azt.
április 5., 12:22
- Külföld
Észak-Korea Rambója – kommandósokkal edzett Kim Dzsongun
Saját kezébe vette a tesztelést.
április 5., 10:50
- Címlapon
Megtalálták a Budapesten eltűnt férfi holttestét, az eset továbbra is tisztázatlan
Verók Csabát 2024 év vége óta keresték.
2 órája
- Külföld
Izrael likvidálta az október 7-i terrortámadás egyik vezetőjét
Több gyilkosságban és elhurcolásban is részt vett.
április 5., 12:38
- Mindeközben
Várkonyi András olyan váratlan dolgot művelt Amerikában, hogy a felesége is kiguvadt szemmel nézte
tegnap, 17:30
- Mindeközben
Majkát nem zavarja, ha a TV2-es barátai beszólogatnak neki: Mindenkinek megvan a véleménye, ezt tiszteletben tartom
tegnap, 16:30
- Címlapon
Lebukott az álnéma, aki tizenhat éven át lehúzta a társadalombiztosítást
Egy egészen egyszerű kérdés lett a veszte.
5 órája
- Külföld
Felszólították Szijjártó Pétert a román nagykövet azonnali bekéretésére
Az Erdélyben megtámadott magyar fiatalok ügyében vár fellépést a Mi Hazánk a minisztertől.
április 5., 11:51
- Külföld
Robbanó szexjátékok és kozmetikumok érkeztek Oroszország felől az Európai Unióba
Az ügyben két férfit tartóztattak le.
április 5., 18:10
- Külföld
Eddig 8 gyanúsított ellen emeltek vádat a Huawei-ügyben
Korábban az Európai Parlament két irodáját is átkutatta a rendőrség.
április 5., 07:06