Vona Gábor beszólt a hídon tüntetőknek, szerinte besétáltak Orbán Viktor csapdájába

2025.04.02. 15:20
Vona Gábor, a Második Reformkor Párt elnöke közösségi oldalán fejtette ki, hogy miért nem megy ki sem ő, sem pártjának szimpatizánsai a hidakra tüntetni. Kifejtette, hogy szerinte aki valóban le akarja győzni a Fideszt, az a választókerületében dolgozik, aki pedig amellett áll, hogy nem hisz abban, hogy Orbán Viktor leváltható a választásokon, az pedig adja vissza a mandátumát, és ne induljon el 2026-ban. A pártvezető kitért arra is, hogy miért van igaza Magyar Péternek, és milyen helyzetben van meglátása szerint Orbán Viktor.

Vona Gábor, a Második Reformkor Párt elnöke közösségi oldalán osztotta meg követőivel, hogy miért nem megy ki a tüntetésekre. Kritikája előtt leszögezte, hogy minden tisztelete a tüntetéseket szervező Hadházy Ákosé, és általában sok dologban egyetért vele, de „ebben most nagyon nem”.

A miniszterelnöknek 2010 óta első alkalommal kellene egy vaskos gazdasági válsággal a nyakán (német gazdaság bezuhanása, élelmiszer-infláció, belső fogyasztás gyengülése, vállalkozások és beruházások visszaesése stb.) belemenni a választási kampányba. Ez pedig komoly veszély a számára, ezért arra pályázik, hogy felül tudja tematizálni az anyagi problémákat, és a jövő áprilisiból ne egy szociális, hanem egy identitásbeli választást kreáljon. Ne arról szóljon, hogy rosszabbul élünk-e, mint 4 éve, hanem arról, hogy mit gondolunk a Pride-ról

– fejtette ki Vona Gábor azt a helyzetet, amelyben Orbán Viktor ráfordul a választás előtti utolsó egy évre.

A pártvezető felemlegette március 19-i „Magyar Péter védelmében” címmel írt bejegyzését, amelyet még az első tüntetés után posztolt, és amellyel a mai napig egyetért.

Azóta több tüntetés is lezajlott, tegnap is. A tömeg ugyan nagyobb, de nagyságrendben nem változott, és azt hiszem, nem is fog. Ahhoz, hogy ott valódi erő jelenjen meg, a Tisza Pártnak kellene megfújni a kürtöt, de nem teszi. Véleményem szerint helyesen, mert ahogy már mondtam, Orbán nem attól fél, hogy nálunk is Belgrád lesz, hanem attól, hogy nem

– magyarázta Vona Gábor.

A Második Reformkor vezetője szerint a miniszterelnök most előveszi az összes korábban már jól bejáratott témát, mint a homoszexuálisok jogai, az EU migrációs politikája, az orosz–ukrán háború támogatása, és az összes kérdésben a többségi álláspont mellé áll, ami után annyi feladata marad, hogy „az ellenzéket felprovokálja erre a pályára”. Vona Gábor hozzáteszi, hogy ebben nagy segítséget kap a sajtótól, amely kiemelt figyelmet szentel az eseményeknek, „azt sugallva a dühös és kormányváltásban reménykedő ellenzéki szavazóknak, ne várjanak a Tisza kürtjére, hanem tegyék azt, amit a szívük diktál, és menjenek ki a hídra szidni a kormányt”.

Természetesen megértem azokat, akik azt mondják, hogy morális kötelességünk kiállni a gyülekezés szabadsága mellett. Ezt én is, mi is megtesszük, akik nem vagyunk ott a hídon. Viszont a hídlezáróknak is meg kellene érteni két dolgot. Egyrészt, ez a konfliktus nem véletlenül lett a Pride ügye köré tervezve. Maga a téma csak eszköz, egy kártya, az egész pedig egy csapda. A nagy hevületben érdemes lenne azért elgondolkodni ezen. Másrészt, mi ezeknek a tüntetéseknek a célja? A törvény visszavonása? Hogy pár százalékot nőjön a Momentum? Esetleg alkupozíció kiharcolása?

– teszi fel a kérdést Vona Gábor a tüntetőknek.

A pártvezető szerint aki hisz abban, hogy 2026-ban leváltható a Fidesz, az dolgozik a választókerületén, ahogyan ők is. Azoknak pedig, akik kimennek a hidakra ellenállni, ki kell mondaniuk, hogy szerintük nem lehet leváltani a kormányt a választásokon.

Utóbbiból két dolog következik: a) Visszaadom a mandátumomat. b) Kijelentem, hogy nem indulok a ’26-os választáson. Ha ezt látnám a hídon állók részéről, nem értenék velük egyet, de azt mondanám, következetesek. Így egyelőre csak annyit látok: kétségbeesettek

– zárta írását Vona Gábor.