500%-os szupervám az orosz olaj miatt – Magyarország is térdre kényszerülhet
Gazdaság

500%-os szupervám az orosz olaj miatt – Magyarország is térdre kényszerülhet

Portfolio
Súlyos csapás érheti az orosz olajra, földgázra vagy éppen uránra épülő kereskedelmi kapcsolatokat: republikánus és demokrata szenátorok közös javaslata szerint 500%-os vámot vetnének ki azon országok amerikai exportjára, amelyek nem mondanak le az orosz energiahordozó-importjukról. Magyarország ezzel könnyen célkeresztbe kerülhet, hiszen kőolajimportunk több mint 80 százaléka, valamint a földgázbehozatalunk jelentős része továbbra is Oroszországból származik.

A Bloomberg által szemlézett javaslat szerint:

500%-os vámot vetnének ki azon országokból származó importtermékekre, amelyek orosz kőolajat, kőolajszármazékokat, földgázt vagy uránt vásárolnak

- emellett megtiltaná az amerikai állampolgároknak az orosz értékpapír vásárlását is.

A szankciós javaslat részleteit Richard Blumenthal connecticuti demokrata szenátor és Lindsey Graham dél-karolinai republikánus szenátor közös sajtóközleményben ismertette. Tájékoztatásuk szerint a törvénytervezetet már 50 szenátor támogatta aláírásával, miközben a képviselőházban is benyújtották annak kétpárti változatát, négy törvényhozó közreműködésével.

Békét szeretnénk, de annak igazságosnak kell lennie Ukrajna számára is

– hangsúlyozta Blumenthal egy interjúban. „Azért nincs még tűzszünet, mert Putyin az időhúzásra játszik, abban bízva, hogy közben előnyöket szerez a fronton, miközben eltereli Trump elnök és az amerikai közvélemény figyelmét.”

A javaslat szerint az elnök lehetőséget kapna arra is, hogy ideiglenes mentességet adjon a büntetővámok alól, ha az "az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdekeit szolgálja".

„Mondj nemet az orosz olajra”

Tegnap megírtuk, hogy Donald Trump amerikai elnök vasárnapi nyilatkozatában már kilátásba helyezte a szankciók bevezetését azon országok ellen, amelyek továbbra is importálnak orosz olajat. Az intézkedés nem közvetlenül az orosz nyersolajra vonatkozna, hanem másodlagos vám formájában sújtaná az amerikai piacra irányuló exportot az érintett országok esetében:

Az amerikai elnök legfőbb célja ezzel a lépéssel az, hogy jelentős gazdasági nyomást gyakoroljon Oroszországra, különösen abban az esetben, ha úgy ítéli meg, hogy Moszkva csak húzza az időt a béketárgyalásokon. Bár a vámok közvetlenül nem az orosz exportot sújtanák, hanem azokat az országokat, amelyek továbbra is vásárolnak orosz olajat, a hatás így is elérné a Kremlt: a vásárlók rákényszerülhetnek az orosz energiahordozók piacának elhagyására, ami hosszabb távon súlyos bevételkiesést jelentene az orosz gazdaságnak.

Ez különösen súlyos következményekkel járhat Magyarországra nézve, hiszen:

  • Hazánk 2024-ben 5,8 millió tonna kőolajat importált, amelyből 4,8 millió tonna orosz eredetű volt, vagyis az orosz olaj részesedése 83%.

  • Ugyanakkor a magyar cégek évi 9 milliárd dollár értékű árut exportálnak az Egyesült Államokba, így egy ilyen intézkedés jelentős exportpiacokat sodorhat veszélybe.

Így amennyiben a javaslatot elfogadják, Magyarország egy kényszerpályára kerülhet, ahol választania kell két kedvezőtlen lehetőség között:

lemond az olcsó orosz olajról, vagy kockáztatja az amerikai exportpiacait.

Az esetleges szankciók következtében a Mol akár azonnal rákényszerülhetne arra, hogy új, alternatív olajbeszállítási útvonalat találjon. Bár az Adria-vezeték elméletileg rendelkezésre áll, az azon keresztül érkező nyersolaj jóval drágább, mint az orosz Ural-típusú. Ráadásul a magyar és szlovák finomítók jelenleg döntően az orosz típus feldolgozására vannak optimalizálva – az átállás több évig is eltarthat, a Mol szerint 2026 végére lehet teljesen függetlenedni az orosz olajtól.

Az üggyel kapcsolatban megkerestük a Mol sajtóosztályát, az olajcég azonban nem kommentálta a kialakult helyzetet.

A jelenlegi helyzetben Magyarország számára nemcsak gazdasági, hanem energetikai biztonsági kockázattá válhat ez a büntetővám. Az ellátási nehézségek üzemanyaghiányhoz és az árak drasztikus növekedéséhez vezethetnek – amelyet a kormány akár ismét árstopokkal kezelhet, ahogyan az 2022-ben is történt.

És akkor még ott van a földgáz is

Amennyiben az olajimportot sikerülne is kiváltani, az amerikai kétpárti törvényjavaslat az orosz földgázimport révén is kockázatot jelenthet a magyar–amerikai kereskedelmi kapcsolatokra:

Hazánk ugyanis földgázellátása tekintetében is erősen függ az orosz forrásoktól.

A hivatalos adatok szerint 2024-ben mintegy 7,6 milliárd köbméter földgáz érkezett Magyarországra a Török Áramlat vezetéken keresztül, Szerbia felől.

A magyar kormány vezető döntéshozói az elmúlt hónapokban többször is hangsúlyozták, hogy ez az útvonal a hazai gazdaság "ütőerének" számít, és kulcsfontosságú az ellátásbiztonság szempontjából. Amennyiben azonban az Egyesült Államok e törvény alapján valóban súlyos vámtarifákat vetne ki a magyar termékekre, az a magyar exportpiacok jelentős újragondolását is kikényszerítheti. Ez a helyzet pedig szükségessé teheti a földgázbeszerzési stratégiák újrakalibrálását is, hiszen az orosz forrású energiahordozókhoz való ragaszkodás közvetve komoly gazdasági hátrányt okozhat a nemzetközi piacokon.

Fontos viszont, hogy a két energiahordozó esetében eltérő a mozgástér.

Míg az olaj esetében ott van a már említett Adria vezeték, mint lehetséges alternatíva, ezzel szemben a földgáz esetében jóval összetettebb a helyzet. A jelenlegi orosz gázszállítások döntő többsége a Török Áramlaton keresztül érkezik, amin az importvolumen az elmúlt időszakban ismét megközelítette a csúcsszinteket:

Így felmerül a kérdés, hogy a nyugati, déli és északi irányokból elérhető szállítási útvonalak – beleértve a környező LNG-terminálokat és vezetékrendszereket – rendelkeznek-e elegendő szabad kapacitással ahhoz, hogy teljes mértékben pótolni tudják a Török Áramlaton beérkező mennyiséget. Különösen igaz ez a hosszú távú szerződésben rögzített, évi 4,5 milliárd köbméteres importvolumen esetében, amelynek biztosítása kiemelten fontos az ellátásbiztonság szempontjából.

Hazánk kényszerpályán egy globális játszmában

Fontos hangsúlyozni, hogy az Egyesült Államok által kilátásba helyezett másodlagos szankciók vélhetően nem Magyarországot célozzák elsődlegesen. A világ három legnagyobb orosz energiahordozó-importőre között ott van Kína is, és az amerikai külpolitika – különösen Trump elnöksége alatt – egyre határozottabban törekszik arra, hogy a kínai gazdaságot leválassza az orosz nyersanyagforrásokról:

Így a vámfenyegetés elsődleges célja

a kínai-orosz energetikai összefonódás gyengítése lehet.

Ráadásul hazánk EU-tagállamként az uniós közös kereskedelempolitika része, így az amerikai vámok közvetlen kivetése jogilag is bonyolult lenne, ráadásul a technikai kivitelezése is szinte lehetetlen, hiszen egy közös piacon belül könnyen kijátszható.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Összkép

A magyar nagyravágyás természetéről

Mi magyarok mindig a pohár üres felét vesszük észre. Ha valamiben nem vagyunk az élen, kudarcként éljük meg. Mi lehet ennek az oka? Hogyan lehet hasznunkra ez az önmarcangoló hozáállás? Krit

Holdblog

A pénzügyi szorongásról

Vámok, várható infláció, közelgő recesszió - röviden ez várhat az amerikaiakra Donald Trump elnöksége miatt. Több kutatás is megállapította, hogy a pénzügyi bizonytalanság szorongást ok

Holdblog

Balásy Zsolt: Árolcsósítók

Hadd kezdjem egy szovjetkori városi legendával, amit biztos sokan ismernek, de úgy tűnik, sokan el is felejtettek. A már enyhülő kommunista párt bizottságot küldött Londonba,... The post Balásy

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nyakunkon az újabb
Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio Retail Day 2025
2025. április 2.
Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025
2025. április 8.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!