nlc.hu
Szabadidő
Ezek az állatok éjszakánként az emberek arcán párosodnak: ismerd meg az arcatkát!

Arcatka: a te arcodon is élhetnek ezek az élősködők – így ismerheted fel

Az emberiség hajnala óta élnek velünk ezek az aprócska állatok, ráadásul olyan zavarba ejtő közelségben, hogy azt már fokozni sem lehet. A legtöbben mégsem tudunk róluk szinte semmit.

A Demodex egy aprócska, nyolclábú atka, amelynek kb. 65 faja ismert: ezek közül kettőnek – a Demodex folliculorum és a Demodex brevis – az emberi bőr a természetes élőhelye. Vagyis ezek a szőrtüszőatkának vagy arcatkának is nevezett miniatűr potyautasok rajtunk élősködnek 

szinte minden felnőtt emberen él egy-egy populáció.

Elsősorban az arcon, de tulajdonképpen a test bármely pontján megtalálhatóak. Teljesen átlátszóak, és túl kicsik ahhoz, hogy szabad szemmel láthassuk őket: körülbelül 0,3 milliméter hosszúak, így legalább öt felnőtt arcatka kellene egymás mellé fektetni, hogy egy átérjék egy gombostű fejét.

A Demodex arcatka nevét a görög kövér és unalmas féreg szavakból kapta, de valójában egyáltalán nem férgek (és annyira nem is unalmasak); hanem pókfélék – a kullancsokkal és távolabbról a pókokkal rokonok.

Belőlünk táplálkoznak

A szőrtüszők belsejében, a szőrszálhoz simulva, arccal lefelé töltik napjaikat, ahol akkor sem láthatnánk őket, ha egy mikroszkóphoz hasonló szemeink lennének. Megeszik a faggyút, a zsíros olajat, amelyet a bőr azért termel, hogy megvédje magát és megóvja a kiszáradástól. A faggyút a faggyúmirigyek gyártják, amelyek aztán a szőrtüszőkbe ürülnek, és bevonják a hajszálat és az arcszőrzetet is. Ezért van az, hogy a legzsírosabb testrészek, például a szem, az orr és a száj körül valószínűleg nagyobb koncentrációban rejtenek atkákat, mint más területeken.

Az atkák körülbelül két hétig élnek. Idejük nagy részét a pórusokban rejtőzködve töltik, de – és ez valóban nem túl gusztusos – 

amíg az emberek alszanak, kimásznak a bőr felszínére, hogy párosodjanak, majd visszamennek, hogy lerakják tojásaikat.

Innen tudod, ha túlszaporodtak

Mivel a pórusokban élnek, mosakodással nem lehet őket lesikálni, és egyéb módokon sem lehet megszabadulni tőlük. Mondjuk nem is muszáj feltétlenül, hisz többnyire teljesen ártalmatlanok. Az emberi immunrendszer ugyanis képes kordában tartani a számukat, habár egyeseknél időnként akár gondot is okozhatnak.

Ha túlszaporodnak, az a demodicosis nevű állapotot eredményezi: ami a gennyes szőrtüszőgyulladás egyik radikális, robbanásszerűen kialakuló fajtája, és egy elég jellegzetes és feltűnő, fehéres csillogást eredményez a bőrön. Az állapot viszonylag ritka, és gyakran az immunrendszer problémáival van összefüggésben, például ha valaki transzplantációs műtét után immunszuppresszív gyógyszereket szed, vagy kemoterápiás kezelést kap. 

Fotó: Science Photo Library via AFP

Az emberek túlnyomó többségének azonban nincs oka aggodalomra az arcatkák miatt, bár egyes tanulmányok laza kapcsolatot találtak a Demodexek és az olyan betegségek között, mint a rosacea.

Az npr.org-nak nyilatkozó Michelle Trautwein, a San Franciscó-i Kaliforniai Tudományos Akadémia entomológusa több mint 2000 embert vizsgált meg, és mindegyikükön talált arcatkákat: eredményei arra utalnak, hogy a világ különböző részein élő embereknek más-más élősködőjük van. Vagyis szerinte ezek a miniatűr állatok végső „elmondják a felmenőink történetét, valamint az emberi történelem és a népvándorlások történetét is.”  

A szakértő szerint általánosságban véve „veszélytelennek mondhatók, hisz mindannyiunk bőrén megtalálhatóak, és úgy tűnik, a legtöbben egész jól együtt élnek velük. Többnyire a családon belül osztozunk rajtuk, és valószínűleg nem sokkal a születésünk után telepszenek meg rajtunk, a szüleinknek köszönhetően. Az arcatka egyértelműen az az állatfaj, amellyel emberként a legszorosabb kapcsolatban állunk, még akkor is, ha a legtöbben nem tudnak róluk, vagy életükben nem látnak egyet sem. Nagyon ősi és bensőséges a viszonyunk, hisz ezek az állatkák egész történelmünk során velünk voltak. Tehát egyidősek a fajunkkal, a Homo sapiensszel”.

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top