Megőrül az idő és a mozgás ebben a kristályban!

2025 / 04 / 02 / Felkai Ádám
Megőrül az idő és a mozgás ebben a kristályban!
A fizikusok az időkristály egy új formáját fejlesztették ki – mindez nemcsak a kvantummechanika miatt fontos, hanem új távlatokat nyithat a számítástechnika és az érzékelőtechnológiák fejlődése előtt is.

Az időkristály az anyag egy különleges állapota, amely képes mozgásra anélkül, hogy ehhez energiát használna fel. Ahogyan a hagyományos kristály térben ismétlődő mintázatot alkot, úgy az időkristály időben ismétli saját mintázatát.

„Az időkristály olyan, mint egy óra, amit sosem kell felhúzni”

mondta Chong Zu, a St. Louis-i Washington Egyetem fizikaprofesszora.

Az időkristályok azonban köztudottan érzékenyek: könnyen megzavarhatja őket a környezetük.

A Physical Review X című folyóiratban megjelent legújabb eredmények egy új típust, az úgynevezett időkvázikristályt mutatják be. Míg a hagyományos időkristályok szabályosan ismétlődő időbeli mintákat követnek, az időkvázikristályok soha nem ismétlik meg ugyanazt a mintát. Bár rendezetlennek tűnnek, fejlődésük mégis kiszámítható – olyan struktúrák tehát, amelyek nem periodikusak, mégis szabályosan viselkednek. Ennek köszönhetően nem egyetlen stabil frekvencián rezegnek, hanem többféle frekvencián egyszerre.

A kutatók egy néhány milliméteres gyémánttal indították a kísérletet. Nitrogénsugarat alkalmaztak, hogy szénatomokat távolítsanak el a gyémánt rácsszerkezetéből, így körülbelül egy mikrométeres méretű üres atomi helyek keletkeztek. Ezek a „lyukak” elektronokat vonzottak, amelyek kvantumszinten kezdtek kölcsönhatásba lépni a környezetükben lévő részecskékkel.

„Mikrohullámú impulzusokat használtunk, hogy ritmust hozzunk létre az időkvázikristályokban” – magyarázta Bingtian Ye, a MIT kutatója, aki részt vett a projektben. „A mikrohullámok segítenek időbeli rendet teremteni.”

Bár a kutatás még kezdeti fázisban van, az eredmények ígéretesek. Az időkvázikristályok igazolhatják a kvantumfizika eddigi elméleti előrejelzéseit, és fontos szerephez juthatnak a kvantumszámítás, a pontos időzítés és az érzékeléstechnológia terén. Kivételes érzékenységük lehetővé teszi, hogy a legkisebb mágneses vagy környezeti változásokat is észleljék. A számítástechnikai alkalmazások között szerepelhet például a kvantummemória hosszú távú fenntartása – egyfajta kvantum-RAM-ként.

„Még messze vagyunk a gyakorlati eszközök megvalósításától” – tette hozzá Zu –, „de ez egy kulcsfontosságú lépés a cél felé.”

(Kép: Egy új időkristály-típus a kvantummechanika határait is kitágíthatja, forrás: WashU)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Az univerzum normál anyagának fele hiányzott eddig, de megtalálták
Az univerzum normál anyagának fele hiányzott eddig, de megtalálták
Nem veszett el, csak nem volt jól látható.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!