Kiderült, hogyan verik át a legtöbb magyart a csalók
Bank

Kiderült, hogyan verik át a legtöbb magyart a csalók

Portfolio
A csalók taktikája gyorsan fejlődik világszerte: a bűnözők egyre inkább a titkosított üzenetküldő szolgáltatások felé fordulnak az áldozataik kihasználására: a WhatsApp és a Telegram platformokon elkövetett csalások aránya meredeken emelkedett 2024 második felében. Ennek ellenére a Meta platformjai (Facebook, Instagram, WhatsApp) továbbra is a csalások legnagyobb forrásai, a Revoluthoz globálisan bejelentett csalások 54%-át teszik ki - derül ki a fintech vállalat jelentéséből. A témával május 27-ei Financial IT konferenciánkon kiemelten foglalkozunk, érdemes regisztrálni!
AI-boom, fintech innovációk, digitális transzformáció - Merre tart a bankszektor digitális fejlődése? Erről lesz szó május 27-én a Portfolio Financial IT konferenciáján! Regisztráció és részletek itt!

A közlemény szerint a pénzintézetek önmagukban nem tudják felvenni a harcot a közösségi média platformokon elindított csalások óriási méretével. A Revolut legújabb Fogyasztói Biztonsági és Pénzügyi Bűnözési Jelentésének legfontosabb megállapításai kiemelik: 

  • A titkosítás nem egyenlő a védelemmel - A WhatsApp-ról és a Telegramról induló csalások már a bejelentett esetek jóval több mint egyharmadát (39%) teszik ki, mivel a bűnözők egyre inkább titkosított üzenetküldő szolgáltatásokat használnak áldozataik kihasználására. A fogyasztók azt hiszik, hogy ezek a platformok biztonságosak, azonban a Telegramról induló csalások száma 121%-kal nőtt 2024 második felében, míg a WhatsApp-on elkövetett csalások száma szintén aggasztó mértékben, 67%-kal emelkedett. Bár Magyarországon a csalások csupán 22%-a származott ezekről a platformokról, a Telegram kulcsfontosságú szereplővé vált a befektetési csalások terén (47%), és ez a platform bizonyult az álláshirdetési csalók első számú eszközének is (63%).

  • A Meta továbbra is a legnagyobb csalásforrás - Bár más platformokon is nőtt a csalások száma, a Meta platformjai továbbra is a bejelentett esetek több mint felét (54%) tették ki globálisan 2024 második felében. Ez már a harmadik egymást követő jelentési időszak, amikor a Meta megtartotta ezt a vezető pozíciót. Magyarországon a jelentett csalások 63%-a a Meta platformokról származott. 

  • A vásárlási csalások továbbra is dominálnak, a jegyekkel kapcsolatos csalások a fiatalabb generációkat célozzák meg - A csalások folyamatosan változnak, de a vásárlási csalások továbbra is a legelterjedtebbek. A legtöbb országban ezek a leggyakoribb átverések, Magyarországon pedig különösen magas az arányuk (70%).  2024 második felében egy aggasztó trend figyelhető meg a jegyekkel kapcsolatos csalások terén, amely különösen a fiatalokat célozza meg: a 17-24 évesek (36%) és a 25-34 évesek (38%) körében fordult elő a legtöbb ilyen eset. 

A világszerte több mint 50 millió ügyféllel rendelkező fintech vállalat elmondása szerint 2024-ben több mint 600 millió font értékű potenciális csalást akadályozott meg. A vállalat idén elindította az alkalmazáson belüli hívásokat, hogy segítsen leleplezni a megszemélyesítő csalásokat, valamint valós idejű AI csalásfelismerő rendszereket, tranzakciós limiteket, biometrikus hitelesítési követelményeket vezetett be. 

Woody Malouf, Head of Financial Crime a Revolut-nál így nyilatkozott:

A Revolut és más pénzintézetek ismételt felhívásai ellenére, a közösségi média platformok továbbra sem tesznek eleget a csalások megfékezésére. Azonnali, határozott lépésekre van szükség.

A Revolut a reaktív intézkedéseknél többet követel; proaktív beavatkozást sürget, beleértve szigorúbb ellenőrzési folyamatokat a hirdetők és a tartalomkészítők számára, erőteljes, AI-alapú monitorozást, valamint zökkenőmentes együttműködést a pénzintézetekkel és a rendvédelmi szervekkel. Ezen túlmenően a Revolut továbbra is arra ösztönzi a közösségi média vállalatokat, hogy vállaljanak részt a csalások áldozatainak kártérítésében, ha az átverések az ő platformjaikon indultak.

AI-boom, fintech innovációk, digitális transzformáció - Merre tart a bankszektor digitális fejlődése? Erről lesz szó május 27-én a Portfolio Financial IT konferenciáján! Regisztráció és részletek itt!

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kiszámoló

Itt a 4,75%-os kamatú lakáshitel

Hitelügyintézős Gáborunk írt egy új cikket, a CIB 4,75%-os lakáshiteléről. Ez nem olyan kamu, mint a fiatalok 5%-os lakáshitele, ehhez tényleg hozzá lehet jutni, igaz, CSOK hitelt is kell vele

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Szép csendben egy másik ország lehet EU-tag hamarosan, amíg a világ Ukrajnáról beszél
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!