
Ursula von der Leyen bizottsági elnök javaslata alapján az Európai Unió 150 milliárd euró értékben nyújtana védelmi célú hiteleket a tagállamoknak. A két héttel ezelőtti uniós csúcson a javaslatot a tagállamok továbbléptették, vagyis elindulhat az előterjesztés részleteinek kidolgozása.
De több kérdőjel is látszik az ügyben:
a déli tagállamok kiállnak a közös hitelfelvétel mellett, Magyarország, valamint Hollandia egyelőre vonakodik a lépéstől, míg más országok nem alakítottak ki határozott álláspontot.
Az újabb uniós hitelfelvétel részletei így nem ismertek, akár fél év is lehet, míg az EU egy újabb közös kötvénnyel lépne ki a piacra, ezért az Európai Bizottság megnyitja a vészhelyzeti záradék alkalmazását: a tagországok így kezdeményezhetik, hogy kivételeket kapjanak az uniós költségvetési szabályok alól, hiányszintjük akár 4,5 százalékig emelkedjen, ha fokozzák védelmi kiadásaikat.
A meglévő kohéziós alapokból is forrásokat fordíthatnának a hadikiadásokra – ez utóbbi lépések így nem növelnék az EU közös adósságállományát. 2025. április 1-jéig az Európai Bizottság mintegy 250 milliárd eurót gyűjtött össze a NextGenerationEU (NGEU) program keretében. Ez a finanszírozás része annak az uniós tervnek, amely szerint 2026-ig akár 800 milliárd eurót is mozgósíthatnak a helyreállítási és ellenállóképességi eszközön (RRF) keresztül.
A Fitch emlékeztet: az EU legjobb, „AAA” besorolása főként azon múlik, hogy a hasonlóan kiváló minősítésű tagállamok – köztük Németország, Hollandia, Svédország, Dánia és Luxemburg – mennyire képesek és hajlandók extra pénzügyi segítséget nyújtani a közös uniós költségvetésnek, ha arra a hiteltörlesztések miatt szükség lenne.
Ez az öt ország a 2025-ös uniós GNI-hozzájárulások 36,7%-át adja, csak Németország önmagában 25%-ot.
Ha ezek az országok a többletkiadásaik miatt idővel elveszítenék „AAA” besorolásukat, vagy csökkenne a hajlandóságuk az uniós adósság közös finanszírozására, az az EU saját hitelminősítését is veszélybe sodorhatná.
A Fitch úgy látja: mivel az új uniós, védelmi hitelkeret elfogadásához nem kell egyhangú döntés, elég a minősített többség, valószínű a törvényjavaslat elfogadása, tehát az főleg az említett országok besorolását kezdhetné ki.
Csökken a mozgástér, de még ígéretesek a kilátások
Az EU jelenlegi éves adósságszolgálati kötelezettsége 24,5 milliárd euró volt 2024-ben, míg az „AAA” tagállamok akár 78,1 milliárddal is hozzá tudnának járulni a kifizetésekhez. Ez elegendő fedezetet jelent – és elvileg a 150 milliárdos új csomag hosszabb távú visszafizetését is képes lehet kezelni a rendszer, igaz, kisebb biztonsági tartalékkal.
Az is problémát jelenthet, hogy az NGEU hozamszintje – és egy védelmi kibocsátás nagyjából ehhez lenne hasonlatos – most magasabb, mint a német, holland vagy luxemburgi hozamszint.

A közös költségvetés „saját forrásainak felső határa” jelenleg a tagállamok bruttó nemzeti jövedelmének 2%-a. Ez a plafon magában foglalja a korábbi Next Generation EU helyreállítási csomag törlesztését is.
A Fitch szerint ez a keret elvileg még mindig elegendő lehet arra, hogy a közös uniós adósságot teljes egészében fedezzék, de az EU mozgásterét szűkítheti.
Egyelőre stabil, de a jövő kérdéses
A Fitch Ratings szerint az Európai Unió továbbra is képes lesz úgy gazdálkodni, hogy teljesíti éves hitel-visszafizetési kötelezettségeit, és megtartja a „AAA” minősítést – feltéve, hogy nem romlik a legnagyobb hozzájáruló tagállamok pénzügyi helyzete. Ugyanakkor nem valószínű, hogy a mostani védelmi hitelprogramnál még nagyobb volumenű új kölcsönprogramok indulnának.
A „ReArm Europe” tehát politikai értelemben erősítheti az unió szerepét és kohézióját, de pénzügyi szempontból egyensúlyozásra kényszeríti a döntéshozókat: hogyan növeljék a védelmi képességeket anélkül, hogy aláásnák a közös gazdasági biztonságot.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Amerikai ügyvivő: Trump megválasztása óta cégek sora érdeklődik Magyarország iránt, az USA beszállna Paksba
Robert J. Palladino első hónapja után beszélt a két ország közti kereskedelmi lehetőségekről.
Az utolsó pillanatban is meghátrálásra kérte Trumpt az amerikai milliárdos
Ackman újra megszólalt.
Banki számlaköltségek: újabb bankok jelentették be, hogy teljesítik a kormány elvárásait
Itt vannak a legfrissebb reakciók.
Már Orbán Viktor is megszólalt a vámháborúval kapcsolatban – Híreink kedden
Eltérő stratégiával készülnek az egyes országok.
Vámháború: megszólalt az amerikai pénzügyminiszter, elárulta, mit vár most
Nagy dealekre számít.
Globális energiaipari foglalkoztatás: trendek és kihívások
A munkahelyteremtésben egyre jelentősebb a tiszta energiával foglalkozó ágazatok szerepe, egyszersmind lassul a fosszilis energiahordozókban érdekelt szektorok növekedése.
Akár 30%-os hozamlehetőség a Twin-Win, Aerospace & Defense USD 5/2025 certifikáttal
Az SPB strukturált termék kibocsátási sorozata keretében a 23. certifikátunk indításához érkeztünk. Ennek lényege, hogy Európa hadi és védelmi ipari szektorából származó hozamból egy
Zsiday Viktor: Arcátlan követelések, amikből lehet engedni
Donald Trump tárgyalási stratégiáját könyveiből ismerhetjük: arcátlan és lehetetlen követelésekkel kell föllépni, amiből bőven lehet engedni, hogy utána a másik oldal egy számára kedvez
Kijavítási kérelem az áfában: mentőöv mulasztás esetén
A kijavítási kérelem egy kevéssé ismert, de rendkívül hasznos lehetőség a NAV-hoz történő adózási bejelentések pótlására. A kijavítási kérelem használata nemcsak egyszerűsíti az adm
A magyar nagyravágyás természetéről
Mi magyarok mindig a pohár üres felét vesszük észre. Ha valamiben nem vagyunk az élen, kudarcként éljük meg. Mi lehet ennek az oka? Hogyan lehet hasznunkra ez az önmarcangoló hozáállás? Krit
A pénzügyi szorongásról
Vámok, várható infláció, közelgő recesszió - röviden ez várhat az amerikaiakra Donald Trump elnöksége miatt. Több kutatás is megállapította, hogy a pénzügyi bizonytalanság szorongást ok
Balásy Zsolt: Árolcsósítók
Hadd kezdjem egy szovjetkori városi legendával, amit biztos sokan ismernek, de úgy tűnik, sokan el is felejtettek. A már enyhülő kommunista párt bizottságot küldött Londonba,...
The post Balásy
"Felszabadulás" helyett Pánik Napja? Így fektess most be!
Trump új vámtarifái megrázták a tőzsdéket, növelve a gazdasági bizonytalanságot. Sokan pánikolnak, de valószínűleg erre neked semmi okod nincsen. Elemezzük a kockázatokat és megmutatjuk, m

Leépítenek a fuvarozók, nem kell az új kamion! (x)

- Nyakunkon az újabb "devizahiteles" válság? - Soha nem látott összegben adósodnak el a magyarok
- Megtörténhet az elképzelhetetlen Amerikával Trump miatt – aggódnak a hitelminősítők
- Amiről senki sem beszél: még az állampapírokon is bukhatsz nagyot – mutatjuk, hogyan kerüld el
- Amerika nagy háborúja árnyékában emelkedhet ki egy új globális szuperhatalom
- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
A vámkáosz beárnyékolta a pozitív magyar inflációs adatot
Harmadszor meglepetés idén a havi inflációs szint, most pozitív irányba.
Folytatódik a káosz a tőzsdéken – Hova menekítsem most a pénzem?
Hosszú ideje nem látott összeomlás történik a tőkepiacokon.
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen