időjárás
Hat közül ötben.
Elfoglalta az orosz hadsereg a donyecki régióban lévő Rozliv települést – közölte kedden az orosz védelmi minisztérium.
A tárca szerint Rozliv tíznapos ostroma alatt az orosz hadsereg mintegy 400 épületet „tisztított meg” és több mint 150 ukrán katonával végezett.
A Moszkvában kiadott hadijelentés szerint
Az összegzés értelmében a „különleges hadművelet” övezetében csaknem 1200, a kurszki régióban pedig több mint 180 ukrán katona esett el, vagy sebesült meg súlyosan.
A moszkvai katonai tárca az elmúlt nap során az Ukrajnában megsemmisített vagy eltalált katonai célpontok és haditechnikai eszközök között sorolt fel több lőszerraktárt, robbanóanyaggyártó telephelyet, három harckocsit és 12 egyéb páncélozott harcjárművet, továbbá 67 drónt.
Igor Kimakovszkij, a „Donyecki Népköztársaság” vezetője a Szolovjov LIVE médiacsatorna adásában kijelentette, hogy az orosz erők visszaverték az ukrán fél arra irányuló kísérletét, hogy felszámolja elővédjüket Pokrovszk (oroszul: Krasznoarmejszk) közelében. Azt mondta, hogy Csasziv Jarban is meghiúsítottak egy ukrán ellentámadást, egy szakasznyi páncélozott járművet megsemmisítve.
A Kurszk megyében zajló harcokról kiadott napi hadijelentésben az orosz védelmi tárca azt közölte, hogy ott az elmúlt nap folyamán egyebek között hat ukrán páncélozott harcjármű és két drónirányító pont semmisült meg, két ukrán ellentámadás meghiúsulása mellett.
Moszkva szerint
Szergej Lebegyev, az orosz párti „mikolajivi föld alatti mozgalom koordinátora” azt mondta a RIA Novosztyi hírügynökségnek, hogy az orosz hadsereg az ukrajnai Csernyihiv megyei Janzsulivka és Hremjacs községben olyan ukrán alegységekre mért csapást, amelyek az oroszországi Brjanszk megyébe készültek behatolni. A hírügynökség szerint az ukrán hadsereg március 18. óta próbálkozik azzal, hogy betörjön a kurszki régióval szomszédos Belgorod megyébe, de az orosz csapatok minden támadást visszavernek.
A helyi hatóságok az orosz ellenőrzés alá került ukrajnai területek, valamint orosz régiók településeiről is jelentettek kedden tüzérségi és dróntámadást. A donyecki régióban lévő Horlivka belvárosában 16 civil megsebesült, amikor egy pilótanélküli repülőszerkezet egy utasokat szállító autóbuszt támadott egy megállóban a város közelében. Az ügyben az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) gyilkossági kísérlet és rongálás címén indított büntetőeljárást.
Kirill Dmitrijev, az orosz szuverén vagyonalap vezetője és Vlagyimir Putyin különleges gazdasági megbízottja a hírek szerint Washingtonba utazik, hogy Donald Trump amerikai elnök embereivel tárgyaljon. A találkozó, amely az Egyesült Államok és Oroszország közti kapcsolatok helyreállításáról szól, az első magas szintű orosz–amerikai megbeszélés az Egyesült Államok területén azóta, hogy kitört az orosz–ukrán háború.
Az orosz és amerikai tárgyalások egyik kulcsfontosságú szereplője, Kirill Dmitrijev a hírek szerint ezen a héten Washingtonba utazik, hogy Steve Witkoff amerikai különmegbízottal tárgyaljon. Dmitrijev, aki Putyin megbízottjaként dolgozik a nemzetközi befektetési és gazdasági kapcsolatok fejlesztésén, az orosz kormány egyik legfontosabb küldöttje a jelenlegi amerikai–orosz diplomáciai viszonyban – írja a Reuters.
A találkozó hírét először a CNN jelentette be, amelynek több amerikai kormányzati forrás számolt be a látogatásról. Közlésük szerint
A CNN beszámolója szerint az amerikai kormányzat ideiglenesen felfüggesztette a Kirill Dmitrijevvel szemben bevezetett szankciókat is a látogatás érdekében.
Dmitrijev egy bejegyzésben reagált a hírekre az X platformon. A washingtoni tárgyalás híréről azt írta: „Talán. Az Egyesült Államok és Oroszország párbeszédével szembeni ellenállás valódi, mivel beágyazott érdekek és régi narratívák vezérlik. De mi van, ha a javuló kapcsolatok pontosan azt jelentik, amire a világnak szüksége van a tartós biztonság és béke érdekében?” A Fehér Ház és az Egyesült Államok külügyminisztériuma nem kommentálta az ügyet a sajtó megkeresésére, ahogy a washingtoni orosz nagykövetség sem.
Az amerikai elnök többször is hangot adott csalódásának az ukrajnai béketárgyalások lassúsága miatt, és egy alkalommal kifejezte, hogy „mérges” Putyinra a folyamat elhúzódása miatt. Dmitrijev washingtoni útja segíthet enyhíteni a feszültséget, és előmozdíthatja a békefolyamatot.
Moszkva, amelyet az ukrajnai invázió miatt szankciók sújtanak, Trump pozitív kapcsolati szándékait kihasználva próbálja újra bevonni a nemzetközi befektetőket a gazdaság diverzifikálása érdekében. Dmitrijev – aki az orosz elit Amerikát egyik legjobban ismerő tagjának számít – nemrégiben elárulta, hogy az Egyesült Államokkal már folynak tárgyalások egy ritkaföldfém-projekt kapcsán.
Vlagyimir Putyin februárban jelezte először, hogy az Egyesült Államok érdeklődhet az orosz ritkaföldfém-lelőhelyek feltárása iránt, hiszen Oroszország a világ ötödik legnagyobb tartalékaival rendelkezik ezekből a katonai és technológiai szempontból kulcsfontosságú fémekből.
Emellett Dmitrijev rámutatott arra is, hogy Moszkva igyekszik befektetőket bevonni az északi sarkkör fejlesztésébe, amelyet Putyin kulcsfontosságú kereskedelmi útvonalként kezel. Az északi-tengeri útvonal fejlesztésére az orosz kormány különös figyelmet fordít, mivel az ország a nyugati szankciók miatt áttereli kereskedelmét Európából Ázsiába.
Dmitrijev látogatása tehát nemcsak a két ország diplomáciai kapcsolatainak alakulása szempontjából lehet kulcsfontosságú, hanem a geopolitikai játszmák terén is komoly hatással bírhat.
Az Egyesült Államok és Oroszország tárgyalásokat kezdett az oroszországi ritkaföldfémekkel kapcsolatos együttműködésről. A potenciális befektetési lehetőségek főként a nagy technológiai és ipari jelentőségű ritkaföldfémek kiaknázására összpontosítanak, amelyeket mindkét ország kulcsfontosságúnak tart.
Az orosz állami befektetési alap, a Russian Direct Investment Fund (RDIF) vezérigazgatója és egyben Putyin nemzetközi gazdasági és befektetési ügyekben illetékes különmegbízottja, Kirill Dmitrijev az Izvesztyija orosz lapnak adott interjújában megerősítette, hogy Moszkva és Washington közös projektek lehetőségéről tárgyal – írja a Reauters hírügynökség.
– mondta Dmitrijev. Az interjúban arról is beszélt, hogy egyes amerikai vállalatok már érdeklődést mutattak a projekt iránt, azonban ezek neveit és a részleteket nem hozta nyilvánosságra.
A ritkaföldfémek a korszerű ipar számára elengedhetetlen nyersanyagok, amelyeket széles körben használnak az elektromos járművek, a megújuló energiaforrások és a high-tech eszközök gyártásában. Az elmúlt években az USA fokozta erőfeszítéseit, hogy csökkentse kitettségét Kína dominanciájával szemben ebben a szektorban. Jelenleg Kína ellenőrzi a globális ritkaföldfém-kitermelés 95%-át, ami miatt világszerte egyre nagyobb az igyekezet a függőség csökkentésére.
Donald Trump vasárnap azonban kijelentette, hogy „nagyon dühös” Putyinra, és ha Moszkva akadályozza az ukrajnai háború befejezésére tett erőfeszítéseit, akkor 25 és 50 százalék közötti másodlagos vámokat fog kivetni az orosz olaj vásárlóira. Trump dühét az is fokozta, hogy Putyin a múlt héten megkérdőjelezte Zelenszkij vezetői hitelességét. Az amerikai elnök ugyanakkor (az ukrajnai fegyverszünetről szóló tárgyalásokkal kapcsolatban) hozzátette: „Lépésről lépésre haladunk előre.”
Az Egyesült Államok Földtani Szolgálata szerint Oroszország ritkaföldfémfém-tartalékai 3,8 millió tonnára tehetők, de Moszkva ennél sokkal magasabb becslésekkel rendelkezik. Az Orosz Természeti Erőforrások Minisztériuma szerint az ország teljes ritkaföldfémfém-tartaléka 28,7 millió tonna, amelyből 3,8 millió tonna fejlesztés alatt áll vagy kész a fejlesztésre.
Az Izvesztyija értesülései szerint
Amennyiben a felek megállapodnak, az nagy hatással lehet a globális nyersanyagpiacra, valamint az amerikai és orosz technológiai szektor fejlődésére egyaránt.