Nagy Márton: megkezdődtek az egyeztetések a telekomcégekkel a díjcsökkentésről
Üzlet

Nagy Márton: megkezdődtek az egyeztetések a telekomcégekkel a díjcsökkentésről

Portfolio
Megkezdődtek az egyeztetések a hazai távközlési szektor vezetői és Nagy Márton között a távközlési díjak csökkentéséről – derül ki a Facebookon publikált posztból.

A kiskereskedelmi szektor és a bankok után a távközlés szolgáltatások is a kormány célkeresztjébe kerültek az inflációcsökkentő lépések nevében, mégpedig Nagy Márton hétfőn közölte, hogy önkéntes díjcsökkentést várnak el a távközlési szolgáltatóktól, amiről szerdán tárgyalnak először a cégek vezetőivel.

teleomosok

A ma reggel közzétett Facebook-poszt szerint az első egyezetés megkezdődött, és a képekből az is kiderül, hogy a Yetteltől Dávid Zoltán stratégiai vezérigazgató-helyettes, Igor Prerovksy vezérigazgató, a Magyar Telekomtól Pereszlényi Zoltán kereskedelmi vezérigazgató-helyettes és Rékasi Tibor vezérigazgató, a 4iG távközlési részlegétől Bányai Tamás, a One vezérigazgatója és Tábori Tamás távközlési stratégiáért felelős vezérigazgató helyettes jelent meg a megbeszélésen.

Azt még nem tudni, hogy milyen mértékű árcsökkentést „ajánlanak fel” a hazai távközlési vállalatok, de Nagy Márton közölte, hogy legalább 10 százalékos csökkentést várnak el.

Így emelkedtek az árak az elmúlt években

Mint ismeretes, az elmúlt években a távközlési szolgáltatók közel a megelőző évi hivatalos infláció mértékével emelték minden évben az előfizetési díjaikat.

2022-ben azzal találták szembe magukat a hazai távközlési vállalatok, hogy a költségeik jelentősen megemelkedtek, miután az infláció az 1990-es évek vége óta nem látott magasságba emelkedett, kétszámjegyűvé vált. A feszített munkaerőpiacon a munkaerőköltségek növekedésére rátettek egy lapáttal az orosz-ukrán háború kirobbanása miatt elszálló energiaárak, amire a távközlési cégek érzékenyek, mivel nagy a súlya a működésben az energiaköltségeknek. Mindeközben a távközlési extraprofitadók is sokmilliárd forinttal terhelték őket. Ilyen környezetben döntöttek úgy a telekomcégek, hogy bevezetik az éves szintű inflációkövető díjemeléseket.

A Magyar Telekom 2022 szeptemberében emelte be az ügyfélszerződések általános szerződési feltételei közé az inflációkövető díjkorrekció klauzulát, amely alapján minden évben a havi előfizetési díjak a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett megelőző üzleti évi átlagos fogyasztói árindex mértékével egyezően változnak. Ennek jegyében 2023 márciusától 14,5 százalékkal emelte a díjakat a Telekom. 2024-ben az előző évi inflációnál (17,6 százalék) kisebb mértékű, 15 százalékos emelést vitt véghez a Telekom, amit azzal indokolt, hogy erős a verseny a piacon, míg 2025 április 1-től elvileg 3,7 százalékos emelés lép életbe, ami megfelel a 2024-es éves inflációs adatnak.

A versenytársak hasonlóképpen tettek, a Yettel 2023-ban 14,5 százalékos, 2024-től 15,3 százalékos, 2025-től pedig 3,7 százalékos emelést jelentett be. A 4iG a most már One márkanév alatt egyesült távközlési szolgáltatásainál, a Digi-nél 2024-ben 14,9 százalékos, a Vodafone-nál 15,4 százalékos áremelés foganatosított, az idei évre pedig a One 3,5 százalékos díjkorrekciót irányzott elő.  

Mennyire fájna a díjcsökkentés a telekomégeknek?

Az inflációkövető áremelésnek köszönhetően a hazai távközlési vállalatok „védettek” lettek az infláció költségnövelő hatásaitól. Ez látványos fordulatot hozott a Magyar Telekomnál a befektetési sztoriban, masszív növekedést eredményezett a bevételi soron, amivel együtt eredményszinten is jelentős javulásról számolt be a cég. A 4iG-nál eközben a zajlott a korábban akvirált cégek integrációja, de a konszolidációt követően tavaly már mind a bevétel, mind az EBITDA kétszámjegyű növekedést tudott mutatni úgy, hogy a bázisidőszak is nagyrészt tartalmazza a Vodafone számait, ami a 4iG utolsó nagy távközlési akvizíciója volt.

Az eredményjavulást tovább segítette, hogy 2024-től a kormány kivezette a távközlési cégekre vonatkozó közműadót, 2025-től pedig a távközlési különadó is megszűnik, ami 2022 óta sokmilliárd forintos tételt jelentett a nagy hazai távközlési cégeknek, a Telekomnál például 2023-ban a kettő együtt mintegy 35 milliárd forintot, a 4iG leányvállalatainál pedig több mint 6 milliárd forintot jelentett. A különadók kivezetését azonban nem „ingyen” adta a kormány, együttműködési megállapodást kötött mind a Magyar Telekommal, mind a 4iG-val, hogy az így fennmaradó összeget infrastruktúraberuházásokra fordítsák, a nemzeti digitalizációs stratégiát támogatandó. 

A hazai tőzsdén forgó két nagy távközlési vállalat közül a Magyar Telekomnak van publikus célkitűzése, az idei évre, 3,7 százalékos díjemelés mellett 1-3 százalékos bevételnövekedést tervezett a cég, mivel a díjkorrekció csak az előfizetésekre vonatkozik, nem a teljes bevételi streamre. Az EBITDA AL szintjén 12-15 százalékos dinamikát várt a menedzsment, az elemzők a Refinitiv konszenzusa szerint 4 százalékos bevételnövekedéssel, 12,5 százalékos EBITDA-növekedéssel és 21,5 százalékos adózott eredmény-növekedéssel számoltak 2025-re.

Így reagáltak a részvények

Az esetleges díjcsökkentések hírére az utóbbi három napban estek a részvények, különösen a Magyar Telekom papírjai. Ma 1,9 százalékos mínuszban áll a Telekom árfolyama, a 4iG pedig 0,6 százalékot esett.

Magyar Telekom árfolyamának alakulása
2024. 04. 01.2024. 04. 29.2024. 05. 29.2024. 06. 26.2024. 07. 24.2024. 08. 25.2024. 09. 22.2024. 10. 20.2024. 11. 19.2024. 12. 17.2025. 01. 22.2025. 02. 19.2025. 03. 19.8001 0001 2001 4001 6001 800
Részvénykereskedés, hosszabb távú befektetési portfóliók vagy nyugdíjportfóliók kialakítása a Portfolio Trader segítségével.

Címlapkép forrása: Shutterstock

Összkép

A magyar nagyravágyás természetéről

Mi magyarok mindig a pohár üres felét vesszük észre. Ha valamiben nem vagyunk az élen, kudarcként éljük meg. Mi lehet ennek az oka? Hogyan lehet hasznunkra ez az önmarcangoló hozáállás? Krit

Holdblog

A pénzügyi szorongásról

Vámok, várható infláció, közelgő recesszió - röviden ez várhat az amerikaiakra Donald Trump elnöksége miatt. Több kutatás is megállapította, hogy a pénzügyi bizonytalanság szorongást ok

Holdblog

Balásy Zsolt: Árolcsósítók

Hadd kezdjem egy szovjetkori városi legendával, amit biztos sokan ismernek, de úgy tűnik, sokan el is felejtettek. A már enyhülő kommunista párt bizottságot küldött Londonba,... The post Balásy

Holdblog

Ez egy kemény adás (HOLD After Hours)

E héten eltemetjük és megmentjük a dollárt, valamint életviteli tanácsokat is osztunk Szabó Dáviddal. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours... The post E

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megtörténhet az elképzelhetetlen Amerikával Trump miatt – aggódnak a hitelminősítők
Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio Retail Day 2025
2025. április 2.
Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025
2025. április 8.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!