
A kiskereskedelmi szektor és a bankok után a távközlés szolgáltatások is a kormány célkeresztjébe kerültek az inflációcsökkentő lépések nevében, mégpedig Nagy Márton hétfőn közölte, hogy önkéntes díjcsökkentést várnak el a távközlési szolgáltatóktól, amiről szerdán tárgyalnak először a cégek vezetőivel.

A ma reggel közzétett Facebook-poszt szerint az első egyezetés megkezdődött, és a képekből az is kiderül, hogy a Yetteltől Dávid Zoltán stratégiai vezérigazgató-helyettes, Igor Prerovksy vezérigazgató, a Magyar Telekomtól Pereszlényi Zoltán kereskedelmi vezérigazgató-helyettes és Rékasi Tibor vezérigazgató, a 4iG távközlési részlegétől Bányai Tamás, a One vezérigazgatója és Tábori Tamás távközlési stratégiáért felelős vezérigazgató helyettes jelent meg a megbeszélésen.
Azt még nem tudni, hogy milyen mértékű árcsökkentést „ajánlanak fel” a hazai távközlési vállalatok, de Nagy Márton közölte, hogy legalább 10 százalékos csökkentést várnak el.
Így emelkedtek az árak az elmúlt években
Mint ismeretes, az elmúlt években a távközlési szolgáltatók közel a megelőző évi hivatalos infláció mértékével emelték minden évben az előfizetési díjaikat.
2022-ben azzal találták szembe magukat a hazai távközlési vállalatok, hogy a költségeik jelentősen megemelkedtek, miután az infláció az 1990-es évek vége óta nem látott magasságba emelkedett, kétszámjegyűvé vált. A feszített munkaerőpiacon a munkaerőköltségek növekedésére rátettek egy lapáttal az orosz-ukrán háború kirobbanása miatt elszálló energiaárak, amire a távközlési cégek érzékenyek, mivel nagy a súlya a működésben az energiaköltségeknek. Mindeközben a távközlési extraprofitadók is sokmilliárd forinttal terhelték őket. Ilyen környezetben döntöttek úgy a telekomcégek, hogy bevezetik az éves szintű inflációkövető díjemeléseket.
A Magyar Telekom 2022 szeptemberében emelte be az ügyfélszerződések általános szerződési feltételei közé az inflációkövető díjkorrekció klauzulát, amely alapján minden évben a havi előfizetési díjak a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett megelőző üzleti évi átlagos fogyasztói árindex mértékével egyezően változnak. Ennek jegyében 2023 márciusától 14,5 százalékkal emelte a díjakat a Telekom. 2024-ben az előző évi inflációnál (17,6 százalék) kisebb mértékű, 15 százalékos emelést vitt véghez a Telekom, amit azzal indokolt, hogy erős a verseny a piacon, míg 2025 április 1-től elvileg 3,7 százalékos emelés lép életbe, ami megfelel a 2024-es éves inflációs adatnak.
A versenytársak hasonlóképpen tettek, a Yettel 2023-ban 14,5 százalékos, 2024-től 15,3 százalékos, 2025-től pedig 3,7 százalékos emelést jelentett be. A 4iG a most már One márkanév alatt egyesült távközlési szolgáltatásainál, a Digi-nél 2024-ben 14,9 százalékos, a Vodafone-nál 15,4 százalékos áremelés foganatosított, az idei évre pedig a One 3,5 százalékos díjkorrekciót irányzott elő.
Mennyire fájna a díjcsökkentés a telekomégeknek?
Az inflációkövető áremelésnek köszönhetően a hazai távközlési vállalatok „védettek” lettek az infláció költségnövelő hatásaitól. Ez látványos fordulatot hozott a Magyar Telekomnál a befektetési sztoriban, masszív növekedést eredményezett a bevételi soron, amivel együtt eredményszinten is jelentős javulásról számolt be a cég. A 4iG-nál eközben a zajlott a korábban akvirált cégek integrációja, de a konszolidációt követően tavaly már mind a bevétel, mind az EBITDA kétszámjegyű növekedést tudott mutatni úgy, hogy a bázisidőszak is nagyrészt tartalmazza a Vodafone számait, ami a 4iG utolsó nagy távközlési akvizíciója volt.
Az eredményjavulást tovább segítette, hogy 2024-től a kormány kivezette a távközlési cégekre vonatkozó közműadót, 2025-től pedig a távközlési különadó is megszűnik, ami 2022 óta sokmilliárd forintos tételt jelentett a nagy hazai távközlési cégeknek, a Telekomnál például 2023-ban a kettő együtt mintegy 35 milliárd forintot, a 4iG leányvállalatainál pedig több mint 6 milliárd forintot jelentett. A különadók kivezetését azonban nem „ingyen” adta a kormány, együttműködési megállapodást kötött mind a Magyar Telekommal, mind a 4iG-val, hogy az így fennmaradó összeget infrastruktúraberuházásokra fordítsák, a nemzeti digitalizációs stratégiát támogatandó.
A hazai tőzsdén forgó két nagy távközlési vállalat közül a Magyar Telekomnak van publikus célkitűzése, az idei évre, 3,7 százalékos díjemelés mellett 1-3 százalékos bevételnövekedést tervezett a cég, mivel a díjkorrekció csak az előfizetésekre vonatkozik, nem a teljes bevételi streamre. Az EBITDA AL szintjén 12-15 százalékos dinamikát várt a menedzsment, az elemzők a Refinitiv konszenzusa szerint 4 százalékos bevételnövekedéssel, 12,5 százalékos EBITDA-növekedéssel és 21,5 százalékos adózott eredmény-növekedéssel számoltak 2025-re.
Így reagáltak a részvények
Az esetleges díjcsökkentések hírére az utóbbi három napban estek a részvények, különösen a Magyar Telekom papírjai. Ma 1,9 százalékos mínuszban áll a Telekom árfolyama, a 4iG pedig 0,6 százalékot esett.

Címlapkép forrása: Shutterstock
Forronganak a gazdasági szereplők és váratlanul Trump is megszólalt – Hétfői híreink a vámháborúról
Mi történik Trump vámjainak bejelentését követően?
Hegyeshalomtól Esztergomig: Drámai intézkedések a járvány miatt
Újabb kitörés most szerencsére nincs.
Von der Leyen erős bejelentést tett, azonnal összehívta az EU-s nagyágyúkat
Közös mestertervet dolgoztak ki Donald Trump lépései ellen.
Itt az Audi válasza a vámháborúra, visszatartja az USA-ba küldött autókat
Nagyjából két hónapra elegendő amerikai készlet maradt az értékesítésre.
Tovább ütik a forintot a részvénypiaci vérengzés mellett
Durva további hangulatromlás látszik külföldön.
Hibás adatszolgáltatás gyors korrekciója: Egy NAV-ellenőrzés tanulsága
Az adóellenőrzések során a NAV gyakran tár fel olyan adminisztratív hibákat, amelyek kijavítása kulcsfontosságú a szankciók elkerülése és a megfelelés biztosítása érdekében. Az alábbia
Változások jönnek az ingatlanpiacon - korlátozások és áremelkedés egyszerre?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Változások jönnek az ingatlanpiacon - korlátozások és áremelkedés egyszerre? Mi történik az ingatlanpiacon 2025 nyarán? További brutális áremelke
A magyar nagyravágyás természetéről
Mi magyarok mindig a pohár üres felét vesszük észre. Ha valamiben nem vagyunk az élen, kudarcként éljük meg. Mi lehet ennek az oka? Hogyan lehet hasznunkra ez az önmarcangoló hozáállás? Krit
A pénzügyi szorongásról
Vámok, várható infláció, közelgő recesszió - röviden ez várhat az amerikaiakra Donald Trump elnöksége miatt. Több kutatás is megállapította, hogy a pénzügyi bizonytalanság szorongást ok
Balásy Zsolt: Árolcsósítók
Hadd kezdjem egy szovjetkori városi legendával, amit biztos sokan ismernek, de úgy tűnik, sokan el is felejtettek. A már enyhülő kommunista párt bizottságot küldött Londonba,...
The post Balásy
"Felszabadulás" helyett Pánik Napja? Így fektess most be!
Trump új vámtarifái megrázták a tőzsdéket, növelve a gazdasági bizonytalanságot. Sokan pánikolnak, de valószínűleg erre neked semmi okod nincsen. Elemezzük a kockázatokat és megmutatjuk, m
Csendes gyilkosok: a környezetszennyezés kevésbé látványos formái
Ha környezetszennyezésről beszélünk, alighanem elsőre égig érő szeméthalmokra, vagy széntüzelésű erőművek kéményeiből gomolygó füstre gondolunk. Pedig a környe
Ez egy kemény adás (HOLD After Hours)
E héten eltemetjük és megmentjük a dollárt, valamint életviteli tanácsokat is osztunk Szabó Dáviddal. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours...
The post E


- Megtörténhet az elképzelhetetlen Amerikával Trump miatt – aggódnak a hitelminősítők
- Amiről senki sem beszél: még az állampapírokon is bukhatsz nagyot – mutatjuk, hogyan kerüld el
- Amerika nagy háborúja árnyékában emelkedhet ki egy új globális szuperhatalom
- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Százezreket hagynak veszni a magyarok minden évben: heteken belül igényelned kell, ha nem akarsz lecsúszni az ingyenpénzről
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.