A környezetvédelem és a hulladékgazdálkodás terén is jelentős változások várhatóak Magyarországon, miután az Energiaügyi Minisztérium a közelmúltban társadalmi egyeztetésre bocsátotta a tervezett szabályozásokat. A legnagyobb változásokat a környezetvédelmi és hulladékgazdálkodási bírságok emelkedése, valamint a hulladékelhelyezés ügyében bevezetett szigorúbb intézkedések jelentik. A cél a környezetszennyezés csökkentése és a szabályozások betartatásának hatékonyabbá tétele.

A tervezett változások szerint az egyik legszembetűnőbb módosítás a környezetvédelmi bírságok jelentős növelése - írta a Tudás Fája portál. Az Energiaügyi Minisztérium közleménye alapján a bírságok összege minimum kétszeresére, de akár negyvenszeresére is emelkedhet a jövőben, attól függően, hogy a jogsértés milyen mértékű.

Jelentős változások várhatóak Magyarországon a környezetvédelem és a hulladékgazdálkodás terén
Jelentős változások várhatóak Magyarországon a környezetvédelem és a hulladékgazdálkodás terén

A vállalatok számára különbséget tettek a magánszemélyek, a kis- és középvállalkozások, valamint a nagyvállalatok között is.

A legnagyobb változást a környezetvédelmi engedéllyel nem rendelkező vagy az előírásokat nem betartó vállalkozások tapasztalhatják. Amennyiben egy vállalkozás nem rendelkezik a szükséges környezetvédelmi engedéllyel, a napi bírság összege 100 ezer forintról akár 1 millió forintra is emelkedhet.

A kis- és középvállalkozások számára kiszabható bírságok 500 ezer és 20 millió forint között mozoghatnak, míg a nagyvállalatok esetében a bírság mértéke a vállalkozás előző évi nettó árbevételének akár 5 százalékát is elérheti, de legfeljebb 2 milliárd forintig terjedhet.

A másik fontos változás, hogy a kiemelt környezetvédelmi szabályszegést elkövető vállalkozások adatainak nyilvánosságra hozatalát is tervezi a magyar kormány - írták.

Amennyiben egy vállalkozásnál a környezetvédelmi hatóság által kiszabott büntetés mértéke meghaladja az évi 50 millió forintot, vagy természetes személyek esetében 10 millió forintot, akkor a vállalkozás neve és a szabályszegés ténye a Közigazgatási Szankciók Nyilvántartásába (KSZNY) kerül, és a vállalat nevét a környezetvédelmi hatóság közzéteszi a tárca honlapján.

Ez a lépés lehetőséget ad a társadalomnak arra, hogy azonosíthassa azokat a vállalkozásokat, amelyek komoly környezeti kockázatot jelentenek, és így hatékonyabban tudják ellenőrizni és követni a szabályszegéseket.

Azok a vállalkozások, amelyekre ezt a szankciót alkalmazzák, egyúttal el is lesznek tiltva a további környezetszennyező tevékenységek folytatásától a jogsértés fennállásáig.

Hulladékgazdálkodás: helyszíni bírságok és magasabb bírságösszegek

A hulladékgazdálkodási bírságok terén is jelentős változásokat hoz a javasolt rendelet. A hulladékot jogellenesen elhelyezőkkel szemben a hatóságok helyszíni bírságot is kiszabhatnak. Az ilyen típusú bírságok célja, hogy a hulladék illegális lerakása minél gyorsabban és hatékonyabban visszaszoruljon.

Az új szabályozás kedvező hatást gyakorolhat a környezet védelmére, és jelentős mértékben csökkentheti az illegálisan lerakott hulladékok mennyiségét, amelyek évről évre súlyos környezeti problémákat okoznak - közölték.

Csatornabírságok és vízvédelem

A tervezett szabályozás részeként a csatornabírságok mértékét is emelni fogják, különösen a felszíni vizek védelmére vonatkozóan. Amennyiben a szennyvízkibocsátás meghaladja a megengedett határértéket, akkor a csatornabírság összege a jelenlegi kétszeresére nő.

A kormány a vízkincsünk mennyiségi és minőségi védelme érdekében lépéseket tesz annak érdekében, hogy megakadályozza a vízszennyezést, és fenntartja a természetes vízkészletek tisztaságát.

A kormány a természeti értékeink megőrzése és fenntartása mellett vízkincsünk mennyiségi és minőségi védelme iránt is elkötelezett, ezért a felszíni vizek védelméről szóló 220/2004. (VII. 21.) Korm. rendelet tervezett módosításával a határértéken felüli szennyezés esetén a jelenlegi kétszeresére emelt csatornabírsággal szankcionálja a szennyvízkibocsátókat - írta a cikk.

A környezetvédelmi szabályozás és hulladékgazdálkodás szigorításának célja, hogy elősegítse a fenntartható gazdasági fejlődést és a környezet megóvását.

A tervezett változások azokat a vállalkozásokat és magánszemélyeket érinthetik, akik nem tartják be a környezetvédelmi normákat. A megnövekedett bírságok, valamint a nyilvánosságra hozott adatkezelés és a helyszíni bírságolás bevezetése mind azt célozza, hogy hatékonyabbá váljon a környezetvédelmi szabályok betartása, és csökkentse a káros környezeti hatásokat. A kormányzat célja, hogy 2035-re karbonsemlegessé váljon, és a 2050-es célkitűzéseket is figyelembe véve tovább erősítse a környezetvédelmi intézkedéseket - közölte a cikk.

További híreink

Az igények miatt 100 milliárddal bővülő keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el a Lakhatási Tőkeprogram

2025.04.12.

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Ez a kutatás megváltoztatja, ahogy a Föld jövőjét látja – olvassa el, amíg nem késő!

2025.04.12.

Egy kutatás feltárta, hogy az ember által befolyásolt területeken a biológiai sokféleség átlagosan 20%-kal alacsonyabb.

Az aszály miatt Hollandiában a gazdák már most rákényszerültek az öntözésre

2025.04.12.

Annyira súlyos a szárazság Hollandiában, hogy sok helyen már kelesztő öntözésre is szükség van

Új NAK-kiadvány segíti a termény toxinfertőzése elleni küzdelmet

2025.04.12.

Elkészült a „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című NAK-kiadvány.

Rekord közeli szójatermés jöhet, de árnyak vetülnek a piacra

2025.04.11.

Erős évet jósolnak a szakértők a szójapiacon, de a kereslet és árak alakulása óvatosságra int.

Nyugodtabb a helyzet, nincs újabb víruskitörés és folytatódik a védekezés a ragadós száj- és körömfájás betegség ellen

2025.04.11.

Nincs újabb kitörés, folytatódik a védekezés a ragadós száj- és körömfájás betegség ellen - hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter.

Partnerhírek
Partner

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI)

2025.04.10.

Az utóbbi években – köszönhetően a támogatásoknak és a klímaváltozás okozta hosszan tartó vízhiányos időszakoknak –, olyan tájegységeken is előtérbe kerül a termelés öntözéses támogatása, ahol korábban, az öntözővíz csak felszín alatti rendelkezésre állása miatt, rendre elvetették az öntözéses gazdálkodás ötletét.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Bargam Elios 3200/BDL 18

Hitelesített telefonszám

14 450 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 195 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás