A kínaiak megoldották: 100 évig is tölt a nukleáris aksi

nukleáris kína
Olvasási idő kb. 2 perc

Akár egy évszázadon keresztül alkalmas lehet a töltésre az a nukleáris aksi, melyet a 14-es szénizotóp felhasználása segítségével alkottak meg egy kínai egyetemen.

A kínai Northwest Normal University kutatói egy olyan nukleáris akkumulátort fejlesztettek ki, amely állítólag akár 100 évig is képes folyamatosan működni. Az aksi megalkotói szerint elsősorban az űrkutatás, a mélytengeri és az orvosi alkalmazások során lesz előnyös a használata. 

Amint arról az Interesting Engineer beszámolt, a nukleáris technikán alapuló elem a radioaktív izotópok folyamatos bomlását kihasználva képes hosszú távon is stabil áramot biztosítani, akár több, mint száz éven keresztül. 

A kínaiak nukleáris aksija áttörést hozhat több tudományágban
A kínaiak nukleáris aksija áttörést hozhat több tudományágbanLove Employee / Getty Images Hungary

100 évig stabil a nukleáris aksi működése

Az aksi működésének alapját adó szénizotóp, melyet c-14-ként is ismernek, a radiokarbon kormeghatározásban is szerepet játszik. Mivel a 14-es tömegszámú szénizotóp kettő plusz neutront tartalmaz, ami csökkenti az atommag stabilitását, radioaktív. Bomlása, azaz felezési ideje hosszú, ráadásul kiszámítható sebességű. A kutatók ezt a tulajdonságát használták ki, amikor szilícium-szén félvezetőből készítettek akkumulátort. Az így megalkotott elem egyenletesen 433 nanowatt teljesítményre képes.

A technológia működőképességét bizonyították is, a tesztpéldány több mint négy hónapon át folyamatosan működtetett egy LED-lámpát, és közben több mint 35 ezer impulzust bocsátott ki.

Úgy vélik, hogy az akkumulátor extrém körülmények között is megbízhatóan képes működni, akár –100°C és 200°C közötti hőmérsékleten is stabil teljesítményt nyújt. Éppen ezért ideális lehet olyan, beültethető orvosi eszközökben is, például szívritmus-szabályozókban, melyekben az elem cseréje bonyolult lehet.

Ha tudni szeretnéd, miért maradt meg az emberek árnyéka Hirosimában az atombomba után, ajánljuk figyelmedbe e cikkünket is.

Ezért maradt meg az emberek árnyéka Hirosimában az atombomba utánEzért maradt meg az emberek árnyéka Hirosimában az atombomba után

A második világháború végén a Hirosimára és Nagaszakira ledobott atombombák emberek árnyékát hagyták a földön és az épületeken. Vajon miért?

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek