Budapestre jön az izraeli miniszterelnök, erről tárgyalhat Orbán Viktorral
Benjámin Netanjahu budapesti látogatásának hatására az izraeli miniszterelnök bebizonyíthatja, hogy nincs ellene karantén, vagyis egy európai állam fogadja őt, megnyithatja az utat további európai meghívások előtt – minderről Csicsmann László, a Külügyi Intézet vezető kutatója beszélt az Origónak az izraeli kormányfő szerdai látogatásával kapcsolatban. Egyben Netanjahu keresi az európai támogatókat a Trump-féle gázai tervvel kapcsolatban, amelyben a magyar miniszterelnökre számíthat – tette hozzá.– Milyen izraeli belpolitikai helyzetben kerül sor Benjamin Netanjhau eheti budapesti látogatására? Mit remélhet az izraeli kormányfő ettől a látogatástól?
– Izrael 2025. március 18-án újraindította a Hamász elleni szárazföldi és légitámadásait a Gázai övezetben, ugyanis a terrorista szervezet elutasította a tűzszünet első szakaszának meghosszabbítását, illetve annak keretében további izraeli túszok átadását. 22 izraeli, 1 nepáli és 1 thaiföldi túsz van életben, további 25 fő valószínűsíthetően életét veszítette. Az újraindult támadások hatására visszalépett a kormányba Itamar Ben-Gvir miniszter, aki ellenezte a tűzszünetet. Netanjahu miniszterelnök az elmúlt napokban leváltotta a Shin Bet, az ottani titkosszolgálat vezetőjét Ronen Bart, amit a Legfelsőbb Bíróság nem hagyott jóvá. Izrael történetében az első eset, hogy egy kormányfő leváltsa a Shin Bet vezetőjét. Ezt követően néhány nappal, március 23-án az izraeli kormány megszavazta a Legfőbb ügyész, Gali Baharav-Miara elleni bizalmatlansági indítványt, majd nemrégiben bejelentette a Shin Bet új vezetőjét. Az izraeli társadalom egyébként megosztott a gázai háború tovább folytatásának kérdésében: egy friss felmérés szerint 60 százalékát támogatja, azonban a Netanjahu-ellenes tüntetések tovább folytatódnak, és elsősorban a még életben lévő 22 izraeli túsz szabadon engedését követelik. A látogatás hatására az izraeli miniszterelnök bebizonyíthatja, hogy nincs ellene karantén, vagyis egy európai állam fogadja őt. A látogatás megnyithatja az utat további európai meghívások előtt. Ez kihatással lehet hazai politikai pozíciójának megerősítésére. Egyben Netanjahu keresi az európai támogatókat a Trump-féle gázai tervvel kapcsolatban, amelyben a magyar miniszterelnökre számíthat. Azonban jelenleg kétséges, hogy más európai országok támogatnák a palesztinok kitelepítésével járó terv megvalósítását.
[…]
– Milyen jelentősége van ennek a találkozónak, milyen további fejlődés lehetséges Magyarország és Izrael kapcsolatában?
– Orbán Viktor miniszterelnök 2024 novemberében hívta meg Netanjahu miniszterelnököt, amikor a Nemzetközi Büntetőbíróság kiadta az elfogatóparancsot ellene. A magyar miniszterelnök ezt abszurdnak nevezte, és jelezte, hogy mindenben kiáll Izrael mellett. Magyarország mellett – többek között – Románia is meghívta, valamint Friedrich Merz, Németország leendő kancellárja márciusban telefonbeszélgetés keretében meghívta az izraeli miniszterelnököt. Franciaország ugyancsak jelezte, hogy nem tartja magára nézve kötelező érvényűnek az e lfogatóparancsot arra hivatkozva, hogy Izrael nem részese a Nemzetközi Büntetőbíróság statútumának.A magyar diplomácia kiáll Izrael mellett, és támogatja Izrael álláspontját. A találkozó fontos azért, mert egyrészt precedens, hogy az elfogatóparancs ellenére Európába látogat, várhatóan több állam is meghívja a miniszterelnököt. Továbbá Netanjahu politikai támogatásra számít a Gázával kapcsolatos Trump-féle elképzelésekkel kapcsolatban. Továbbá a magyar miniszterelnök az éllovasa annak, hogy az EU Izrael-ellenes gondolkodása megváltozzon. Várhatóan – többek között – energiaügyi megállapodás aláírására is sor kerül.
A teljes interjú ITT olvasható.
Izrael teljesen megszüntetni az Egyesült Államokból érkező árukra kivetett vámokat
Becalel Szmotrics izraeli pénzügyminiszter kedden aláírt rendeletével eltörölte az összes, eddig az Egyesült Államokból érkező árukra kivetett importvámot.
A lépést még jóvá kell hagynia az izraeli parlement, a kneszet pénzügyi bizottságának, de Benjámin Netanjahu miniszterelnök és Nir Barkat gazdasági miniszter támogatja a lépést.
Az izraeli adóhatóság és a pénzügyminisztérium vezető közgazdászának jelentése szerint az Egyesült Államokból származó importvám jelenleg évi 42 millió millió sékelt (több mint négymilliárd forint) hozott az államkasszának.
Jeruzsálem és Washington között az 1985 óta érvényben lévő szabadkereskedelmi egyezmény alapján eddig is vámmentes volt szinte minden termék, köztük az iparcikkek, azonban vámot kellett fizetni több mezőgazdasági termék, köztük a mandula, a bor és a burgonya importja után, hogy ezzel védjék az izraeli mezőgazdaságot.
„A lépés célja a zéró vámtarifa-politika előmozdítása az országok között, és a létfontosságú kereskedelmi kapcsolatok megőrzése az Egyesült Államokkal” – indokolta döntését Szmotrics.
A vámok eltörlése ellen tiltakoztak az izraeli gazdák, s a mezőgazdasági termelők szövetsége kedden arra figyelmeztetett, hogy szerintük ez „hosszú távú károkat okoz Izraelnek gazdasági és biztonsági szempontból egyaránt”. Az izraeli földművelésügyi minisztérium ellenezte a döntést. Az elmúlt hetekben izraeli szakemberek tárgyaltak a kérdésről amerikai tisztviselőkkel, akik azt hangsúlyozták, hogy a vámok fontosak a helyi mezőgazdaság védelme szempontjából.