Továbbra sem ért véget a botrány, de Donald Trump már továbblépne

GettyImages-2207372316
2025.04.02. 08:36
A Fehér Ház szerint lezárult a belső vizsgálat és mindent megtettek annak érdekében, hogy a jövőben ne fordulhasson elő olyan eset, hogy véletlenül egy újságírót is meghívjanak egy, a Trump-adminisztráción belüli bizalmas beszélgetésbe. Azt ugyanakkor a szóvivő már nem árulta el, ezalatt pontosan mit ért: a jövőben nem fognak szenzitív adatokat külső eszközökön beszélni az adminisztráció tagjai, vagy csak jóval körültekintőbbek lesznek.

A Fehér Ház a maga részéről lezárta a Signal-ügyet, és lépéseket tett annak érdekében, hogy a jövőben semmilyen hasonló incidens ne történjen Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője szerint – tudósít róla az Axios.

Mint ismert, az Atlantic múlt héten közölte, hogy a Trump-adminisztráció magas tisztviselői, köztük J. D. Vance alelnök, Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó, valamint Pete Hegseth védelmi miniszter a jemeni hutik elleni március 15-i támadás koordinálása érdekében a mindenki számára elérhető, ingyenes Signal üzenetküldő alkalmazáson belül hoztak létre egy csoportbeszélgetést, ahova Waltz véletlenül meghívta az Atlantic főszerkesztőjét, Jeffrey Goldberget is.

Kapcsolódó
A Trump-kormányzat véletlenül kiszivárogtatta a háborús terveit

A Trump-kormányzat véletlenül kiszivárogtatta a háborús terveit

Az Egyesült Államok elnöke állítólag nem tudott a történtekről.

A Fehér Ház eleinte nem tagadta a csoportbeszélgetést és az incidenst, és azzal védekeztek, hogy ott semmilyen titkos tervet nem közöltek, mire válaszul az Atlantic nyilvánosságra hozta a teljes beszélgetést, amiből kiderült, hogy

a támadás előtt több órával Hegseth elküldte a támadás konkrét menetrendjét, valamint az akcióban használt katonai eszközöket is az újságírót sorai között tudó csoportbeszélgetésnek,

amik a lapnak nyilatkozó szakértők szerint rendkívül szenzitív adatok, és amennyiben rossz kezekbe kerültek volna ezek az információk, az nemcsak az akció sikerességét, hanem az abban részt vevő amerikai katonák életét is veszélyeztette volna.

Leavitt a március 31-i sajtótájékoztatóján azt nem árulta el, pontosan milyen lépésekről döntöttek, hogy a jövőben az ilyen incidenseket elkerüljék: így nem tudni, hogy a Trump-adminisztráció tagjai a jövőben nem fogják használni a Signalt, vagy csak körültekintőbbek lesznek, hogy az alkalmazásban létrehozott csoportbeszélgetésekbe ne hívjanak meg egy újságírót.

A szóvivő emellett megerősítette Donald Trump amerikai elnök korábbi nyilatkozatát, miszerint az ügy miatt senkit sem fog kirúgni kormányából, még azt a Mike Waltzot sem, aki egyébként létrehozta a csoportbeszélgetést és oda meghívta az Atlantic főszerkesztőjét.

Kapcsolódó
Elárulta Donald Trump, hogy kinek a kirúgására készül a Signal-botrány miatt

Elárulta Donald Trump, hogy kinek a kirúgására készül a Signal-botrány miatt

Az amerikai elnök az új amerikai autóvámokról, valamint Grönland annektálásáról is beszélt.

A Fehér Ház egyébként azután jelentette be, hogy a maguk részéről lezártnak tekintik az ügyet, hogy a demokraták mellett néhány republikánus képviselő is hivatalos kivizsgálást követel az ügyben,

mivel sem a Signal, sem pedig az adminisztráció tagjai által használt okostelefonok nem számítanak teljesen biztonságos, zárt kommunikációs rendszernek, amit ilyen célokra hoztak létre az Egyesült Államokban.

(Borítókép: Donald Trump amerikai elnök a Fehér Ház Ovális Irodájában 2025. március 28-án Washingtonban. Fotó: Andrew Harnik / Getty Images)