A leendő jogszabály szerint az önkormányzatok dönthetnék el, hogy akarnak-e élni vele, és ha igen, milyen formában – így foglalta össze az Indexnek Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője, hogy kinek lenne jó és rossz, ha megvalósulna, hogy egy település eldönthetné, befogadnak-e még új lakókat.
Balogh szerint azok biztosan nem fognak jól járni, akik a belépő rendelkezést követően próbálják majd meg értékesíteni tulajdonukat.
Az ingatlan.com szakértője utalt arra, hogy nálunk az ingatlan tulajdonlása nagyon fontos kérdés. Ha valaki vesz egy ingatlant, akkor abban bízik, hogy idővel annak értéke növekedni fog, azonban most az látszik, hogy ezt nem mindenki és minden esetben tudja majd realizálni.
Balogh László szerint fontos lesz majd, hogy a helyi önkormányzatok milyen döntéseket hoznak a jogszabály elfogadása után.
- Ha csak helyiek vehetnek meg eladásra kínált házat, lakást, akkor ez nekik is nagyon komoly korlátozást jelent saját ingatlanvagyonuk hasznosítása, értékesítése szempontjából.
- Ha a település vezetése egy ilyen lépés mellett dönt, ami lehet, hogy a többség akaratával megy szembe, akkor annak a következő önkormányati választáson láthatjuk majd a következményeit.
Dr. Nagy Zoltán ügyvéd úgy látja, hogy a tulajdonhoz való jog és a szabad költözés joga is sérülhet.
Ennek mértékét pedig majd az Alkotmánybíróságnak kell meghatározni, ha az elfogadott jogszabály ellen panasszal élnek, fogalmazott az ügyvéd, aki szerint ezt meg lehet előzni egy Alaptörvény-módosítással, úgy lehetne korlátozni a tulajdonjogot, hogy utána egy ilyen törvényjavaslat már gond nélkül átmenjen.
A termőföld vásárlásnál már vannak ilyen korlátok
Az ügyvéd példaként hozta fel a termőföld vásárlásra vonatkozó megszigorított szabályozást. Jelenleg nálunk nem szerezhetnek termőföldet 1 hektár felett a jogi személyek, a külföldiek és a nem uniós állampolgárok, ez utóbbiak egyébként 1 hektár alatt sem. A magyarok vásárlásaihoz is külön kormányhivatali engedély szükséges.
Még március közepén beszélt Navracsics Tibor az M1 egyik műsorában arról, hogy a települések védelme érdekében folytatott értékvédelmi konzultációk során öt lehetőség látszik megoldásként a települések védelmére. A közigazgatási és területfejlesztési miniszter felidézte, hogy Magyarországon 3100 önkormányzatból körülbelül kétezernek fogy a népessége, ezer esetében nő a lakosság száma. És van néhány száz olyan önkormányzat, amelyek számára a növekedés veszélyt jelenthet. Ilyen például a budapesti agglomeráció, a Balaton vagy a Velencei-tó környéke.
Ezért olyan jogszabályban gondolkodnak, amely magában foglalná:
- az ingatlan adásvételének tiltását a nem ott élők számára,
- az elővásárlási jog kiterjesztését,
- az ingatlanvásárlás, valamint a lakcímbejelentés feltételhez kötését,
- a helyi adózási kötelezettségek megállapítását is.
Konzultáció indul: tiltott lehet az ingatlan adásvétel egyes helyeken, hogy fenntartsák az egyensúlyt
A közösségi értékvédelmi konzultáció során öt olyan lehetőség körvonalazódik, amely megoldást jelenthet a települések népességfogyatkozása ellen. Itt olvashat erről még többet >>>
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Száj- és körömfájás: ellopták a fertőzött telepről a fertőtlenítő szivattyút

Bepánikolt a leendő német kancellár, azonnali lépéseket vár

Valami nem stimmel, rengeteg ember tűnt el a boltokból

Nagy pánik a tőzsdéken, de már látszik hova menekülnek a profik

Egyre inkább úgy tűnik, hogy Kína lép az Egyesült Államok helyére

Kétmilliárdos büntetést is kaphat, aki erre nem figyel oda

Kína kőkeményen beleszállt Trumpba: ezt gondolják a vámokról

Nem tud szabadulni Elon Musk markából Ukrajna

Újfent sereghajtók: a magyar ipar szenvedte el a legiszonyúbb drágulást az EU-ban
