
„Itthon drágábban gyártunk, mint Amerikában” – hangzik el a szokatlan tételmondat, méghozzá építőipari kontextusban. Olcsó nyersanyag, drágább munkaerő, utóbbiból következően jóval hatékonyabb szervezés – ezek az egyenlet elemei, amelyek a fenti eredményt kiadják.
Cserkúthy András, a GLT Delta Kft. ügyvezetője pontosan látja, hogy mekkora potenciál rejlik az előregyártásban, amelyre saját vállalkozása is nagyban épít. Ám még ezzel együtt is van hova fejlődni, amit az amerikai hasonlat is hűen tükröz.
Időrabló típusú találkozások
Ahhoz, hogy megértse a különbséget, személyesen ment ki az építkezésre, hogy nyomon kövesse a helyszíni történéseket. Bécsben például tizenegy toronyházon dolgoznak, átlagban három ember toronyházanként, és az egyik legszembeötlőbb időrabló tényezőnek a le- és felmenetel bizonyult. Lemenni egy szerszámért, mosdóba, kávézni, ebédelni: csak egy út 25 perc volt a huszonötödik emeletről. Mindezt úgy, hogy a vállalat „szorgalmas magyar kollégákkal" dolgoztat.
A nagyobbik probléma a motiváció hiánya.
A generálkivitelező motivált, mert egy összegre szerződött, de minél mélyebbre mész a kivitelezés szintjein, ez annál kevésbé van így. A létra legalján az órabéresek vannak, és ott kell kitalálni valamit
– mondja a szakember.

Motiválni a motiválhatatlant
Hiába spórolnak ugyanis akár hetven százalékot az előregyártással, a maradék harmincat is meg kell nyomni, ami a helyszíni szereléshez fűződik.
„Mi azt csináljuk, hogy van egy fix órabér, de a vezető szerelő tud dealeket kötni a projektvezetővel, aki látja az apró részleteket. De ez csak rövid távon működhet, nem hónapok távlatában, ahol sok minden felmerülhet. Ha viszont azt mondjuk, hogy figyelj, ha ezt a tizennyolc méter csövet felrakod holnap délutánig három emberrel, akkor kapsz harmincezer forintot, az már értelmezhető, és addig nem megy haza, amíg be nem fejezi. Ők is keresnek, mi is spórolunk.
Ez a kulcs: le kell bontani részleteiben a folyamatot, amihez motivációs eszközöket kell rendelni a teljesítmény javítása érdekében.”
A digitalizáció önmagában kevés
Cserkúthy András a digitalizációt alapvetőnek tartja, az azonban önmagában nem gyógyír mindenre. Jó rendszerekre van elsősorban ugyanis szükség. Erre az Ardo Foods példáját említi, amely akkor vezetett csak be vállalatirányítási rendszert, mire a forgalma bőven meghaladt a millárd eurót. „A rendszer az első, utána jöhetnek a digitalizációs eszközök, amelyeket erre ráhúzok” – mondja a szakember.
Színre szín, számra szám
Ha már a motivációnál tartunk, Cserkúthy András ennek kapcsán az általános munkaerőhiányra is felhívta a figyelmet.
Megszűnt a jó közép-európai olcsó munkaerő. Már se nem jó, se nem olcsó, és nincs is.
A jók régen elmentek Ausztriába, Németországba. Ma már nincs, aki elmenjen. Aki pedig itthon van, jól él, ezért sem annyira motivált, magyarázza a szakember.
És Amerikában is ez van.
Ott azért TERVEZNEK MEG MINDENT JÓL ÉS GYÁRTANAK ELŐRE, mert aki a helyszínen szereli, az jó esetben tudja a számokat, meg a színeket, de nem tud angolul. Ezért mindent úgy terveznek, hogy színt a színre, számot a számra.
A nagyléptékű alkalmazkodási folyamat meglátása szerint felülről fog elindulni, azaz beruházói oldalról kényszerítik ki, hogy a vállalkozások tegyék hatékonyabbá a működésüket. Cserkúthy ismét amerikai példát említ: a Merck gyógyszergyár stratégiájában fehéren-feketén benne van, hogy az új épületek 80%-ának előregyártottnak kell lenniük, ilyenkor ugyanis „a helyszínen nincs ütközés, nincs pótmunka, és ezért nem malmoznak tömegesen az emberek”.
Torzító támogatások, elkerülhetetlen konszolidáció
A GLT Kft. ügyvezetője úgy látja, hogy az osztrák és német építőipari piac is válsággal küzd, a hazainál jóval nagyobb a visszaesés. Svédország egy fokkal jobb, ahol a vállalat nemrég nyitott irodát, ott viszont meg kell küzdeni a protektív piaci környezettel. A Közel-Kelet vonzó lehetőségeket kínál, míg Horvátországban ugyan sok forrás van, a piac szerkezete és az üzleti kultúra különbségei miatt nem könnyű az érvényesülés. Ezen túl a hadiiparhoz kapcsolódó épületek jelenthetnek további megrendeléseket a magyarországi szereplők számára. Alighanem további konszolidációra lehet ugyanakkor számítani a jövőben nyugati mintára, hiszen a GLT Deltához hasonló közepes cégek ott nem jellemzőek. Cserkúthy András ugyanakkor úgy látja, hogy az uniós források piactorzító hatással is járnak, ami egyrészt az árak felhajtásához, másrészt a szükséges hatékonyságnövelő gyakorlatok elmaradásához vezettek.

Bevált a forgatókönyv
Várakozásai szerint nálunk is az amerikaihoz hasonlóak lesznek a viszonyok, azaz elég lesz néhány igazán jó szakember, aki magát a szerelést elvégzi. A GLT Delta Kft. már több mint egy évtizede számolt ezzel a forgatókönyvvel, ezért sikeres az általános munkaerőhiány ellenére.
Most vagyunk ott, hogy kezdi megérni működni. Aki most kezdené a felkészülést, a sok eszköz és tudás rendelkezésre állása miatt részben könnyebb dolga van, másrészt viszont nehezebb is, mert fel kell az egészet építeni. Az emberek gondolkodását is meg kell változtatni ehhez, és azt nehéz.
Az igazi aranytartalék Cserkúthy András szerint a cégek működésében van, ami abból a szempontból jó hír, hogy ezen mindenki képes házon belül dolgozni. A házi feladat tehát adott, már "csak" meg kell valósítani.
Címlapkép forrása: Portfolio
Kemény üzenetet küldött az EU: nem hagyják szétszakadni a kontinens "lőporos hordóját"
A fővárosba látogatott Kaja Kallas.
Betörtek Belgorodba az ukrán katonák, Iszkander rakétát lőttek ki az oroszok - Híreink az orosz-ukrán háborúról kedden
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Már Orbán Viktor is megszólalt a vámháborúval kapcsolatban – Híreink kedden
Eltérő stratégiával készülnek az egyes országok.
Hatalmas botrány lett az amerikai alelnök mondatából, tombolnak Kínában
Nagy port kavart J. D. Vance interjúja.
Amerikai ügyvivő: Trump megválasztása óta cégek sora érdeklődik Magyarország iránt, az USA beszállna Paksba
Robert J. Palladino első hónapja után beszélt a két ország közti kereskedelmi lehetőségekről.
Globális energiaipari foglalkoztatás: trendek és kihívások
A munkahelyteremtésben egyre jelentősebb a tiszta energiával foglalkozó ágazatok szerepe, egyszersmind lassul a fosszilis energiahordozókban érdekelt szektorok növekedése.
Akár 30%-os hozamlehetőség a Twin-Win, Aerospace & Defense USD 5/2025 certifikáttal
Az SPB strukturált termék kibocsátási sorozata keretében a 23. certifikátunk indításához érkeztünk. Ennek lényege, hogy Európa hadi és védelmi ipari szektorából származó hozamból egy
Kijavítási kérelem az áfában: mentőöv mulasztás esetén
A kijavítási kérelem egy kevéssé ismert, de rendkívül hasznos lehetőség a NAV-hoz történő adózási bejelentések pótlására. A kijavítási kérelem használata nemcsak egyszerűsíti az adm
Változások jönnek az ingatlanpiacon - korlátozások és áremelkedés egyszerre?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Változások jönnek az ingatlanpiacon - korlátozások és áremelkedés egyszerre? Mi történik az ingatlanpiacon 2025 nyarán? További brutális áremelke
A magyar nagyravágyás természetéről
Mi magyarok mindig a pohár üres felét vesszük észre. Ha valamiben nem vagyunk az élen, kudarcként éljük meg. Mi lehet ennek az oka? Hogyan lehet hasznunkra ez az önmarcangoló hozáállás? Krit
A pénzügyi szorongásról
Vámok, várható infláció, közelgő recesszió - röviden ez várhat az amerikaiakra Donald Trump elnöksége miatt. Több kutatás is megállapította, hogy a pénzügyi bizonytalanság szorongást ok
Balásy Zsolt: Árolcsósítók
Hadd kezdjem egy szovjetkori városi legendával, amit biztos sokan ismernek, de úgy tűnik, sokan el is felejtettek. A már enyhülő kommunista párt bizottságot küldött Londonba,...
The post Balásy
"Felszabadulás" helyett Pánik Napja? Így fektess most be!
Trump új vámtarifái megrázták a tőzsdéket, növelve a gazdasági bizonytalanságot. Sokan pánikolnak, de valószínűleg erre neked semmi okod nincsen. Elemezzük a kockázatokat és megmutatjuk, m

Leépítenek a fuvarozók, nem kell az új kamion! (x)

- Nyakunkon az újabb "devizahiteles" válság? - Soha nem látott összegben adósodnak el a magyarok
- Megtörténhet az elképzelhetetlen Amerikával Trump miatt – aggódnak a hitelminősítők
- Amiről senki sem beszél: még az állampapírokon is bukhatsz nagyot – mutatjuk, hogyan kerüld el
- Amerika nagy háborúja árnyékában emelkedhet ki egy új globális szuperhatalom
- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
A vámkáosz beárnyékolta a pozitív magyar inflációs adatot
Harmadszor meglepetés idén a havi inflációs szint, most pozitív irányba.
Folytatódik a káosz a tőzsdéken – Hova menekítsem most a pénzem?
Hosszú ideje nem látott összeomlás történik a tőkepiacokon.
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?