„A kiskocsma mindig a falu lelke” – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, amikor bejelentette, lesz magyar kocsmaprogram. A műintézmények vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak, egyenként legfeljebb 3 millió forint kapható. Mire lehet költeni az ingyenpénzt?
Ügyfélszolgálatos kollégánkat is éppen erről kérdezték:
– Édesapám kis településen kocsmaatulajdonos, és megörültünk a miniszterelnök úr bejelentésének, hogy hát támogatni fogja a kiskocsmákat pénzzel, és… és azt szeretném kérdezni, hogyha megkapjuk ezt a támogatást, akkor azt mire lehet majd költeni.
– Hát bármi, amivel a kocsma életét fel tudják lendíteni.
– Mondjuk egy tévét, azt… azt lehet belőle venni.
– Nagyon jó! Persze, igen, az egy jó ötlet.
– Akkor… akkor az így felújított kiskocsmában bármiről lehet beszélgetni, ugye?
– Bármiről, persze.
– Akkor akár a kormányt is lehet szidni?
– Szerintem értelmes vitáknak mindig lesz hely kocsmában. Megkérdezhetem, hogy hol található ez a kiskocsma?
– Egy folyó közelében.
– Na, melyik folyó közelében?
– Hát itt a Tiszánál.
– Ú, na azzal viszont lehet, hogy baj lesz.
Kiknek szól a kocsmaprogram?
Február végén derült ki, hogy a kormány kocsmaprogramot indít. Összesen 1 milliárd forintot osztanak szét az „1000 fő alatti hazai kistelepülések egész évben nyitva tartó italüzletei” között. Bár, kocsma és borozó pályázhat, helyenként maximum 3 millió forintig – derül ki a pályázati kiírásból. A vissza nem térítendő támogatásra a híres-hírhedt Kisfaludy Program révén juthatnak a tulajdonosok.
Szeretne egy pályázatról vagy támogatásról többet tudni? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink díjmentesen és 48 órán belül válaszolnak.
Mire költhető?
Tényleg szinte bármire. A kiírás szerint pl. ezekre is:
- Rezsiköltségek: A villany-, gáz- és vízdíjak kiegyenlítésére.
- Bértámogatás: Egy vagy több alkalmazott, munkavállaló bérének részben, vagy egészben történő kifizetésére.
- Energiahatékonyság: A gazdaságos üzemeltetés érdekében elvégzett kisebb átalakításokra és felújításokra, amelyek csökkenthetik a működési költségeket.
- Eszközbeszerzés: Az üzletek vonzóbbá tételéhez hozzájáruló korszerű eszközök, például italadagolók és hűtők beszerzésére.
- Marketing és arculatváltás: Új logó, cégér, arculat, vagy akár a fiatalabb generációkat megszólító közösségimédia-jelenlét és célzott reklámkampányok kialakítására.
A pályázat részleteiről és feltételeiről itt olvashat.
A kocsmánál égetőbb kérdések is lehetnek egy falu életében: „Mit tegyünk, ha szükségünk van teleszkópos nyelű fűrészre, mert gallyazni szeretnénk a magasban? Vagy éppen kerti mulatságot szervezünk, és nincs elég sörpadunk. Még az is előfordulhat, hogy mankót vagy fürdetőszéket kell gyorsan kerítenünk, üst vagy üstház kellene.”
Ipolytölgyesen – ahol még kisbolt sincs – megoldották.