A dél-morvaországi agrárkamara felszólította a cseh kormányt, hogy a száj- és körömfájás Csehországba való behurcolásának veszélye miatt hirdessen rendkívüli helyzetet, ami szerinte hatékonyabbá tehetné a határellenőrzést. Václav Hlaváček, a regionális agrárkamara elnöke szerint most szigorú korlátozások bevezetésére van szükség, különben komoly gazdasági károk és az állattartó gazdaságok veszélyeztetettsége elé néznek. Marek Výborný cseh mezőgazdasági miniszter azonban úgy véli, Dél-Morvaországban még nem kell veszélyhelyzetet hirdetni. Bejelentette, hogy a kormány szerdán dönt a határellenőrzés katonákkal való megerősítéséről. Az állatorvosok a dél-morvaországi régió gazdaságaiból származó tej vizsgálatát is megkezdték. Közben a lengyel kormány is úgy döntött, hogy a száj- és körömfájás veszélye miatt szigorítja a határellenőrzést a Szlovákiával, Csehországgal és Németországgal közös határain.
Szlovákiában eddig öt gazdaságban regisztrálták a száj- és körömfájást. Richard Takáč szlovák földművelésügyi miniszter közölte, bár az Érsekújvári járásban található alsó-ohaji telepen is felmerült a fertőzés gyanúja, azt végül nem igazolták. A tárcavezető felszólította a gazdákat, hogy tartsák be az állategészségügyi előírásokat, és hangsúlyozta, hogy a háztáji, nem regisztrált állatok komoly kockázatot jelentenek. A hatóságok azt is vizsgálják, hogy egyes gazdák megszegték-e az állatszállítási tilalmat.
Robert Fico miniszterelnök bejelentette, hogy a kormány 10 millió eurót különített el a védekezésre, amelyet eszközvásárlásra és intézkedések végrehajtására fordítanak. Emellett ezer szarvasmarha leölése 7-10 millió euró költséget jelent az állam számára, míg Detrekőcsütörtökön 3500 állat leölése 60-70 millió eurós veszteséget okoz. Robert Fico szerint a járvány nemcsak Szlovákia, hanem egész Európa problémája, és ezért egyeztetett az Európai Bizottság elnökével, Ursula von der Leyennel a lehetséges támogatásokról.
A járvány nemcsak a gazdaságokat, hanem az állatkerteket is veszélyezteti. A pozsonyi állatkert igazgatója, Matej Dobšovič bejelentette, hogy szükség esetén teljes karantént vezetnek be, ami azt jelenti, hogy a gondozók sem hagynák el az állatkertet, míg a vírusveszély el nem múlik. Az intézkedés célja a veszélyeztetett fajok – például antilopok, zsiráfok, bölények és szarvasok – védelme. Egy esetleges négyhónapos lezárás akár egymillió eurós bevételkiesést is jelenthet a fővárosi állatkert számára.