Hírlevél feliratkozás
Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

Kevés esélyem volt arra egy óbudai panelben felnőve, hogy San Franciscóban az én cégemet tüntetik ki úgy, hogy Európában ezer partner van

– mondta a G7-nek Gulyás Máté, a Datapao ügyvezetője. Azt a keveset azonban megragadta: a Databricks, egy nagy amerikai adatelemző cég tavaly az ő cégét választotta az év feltörekvő partnerének. Európában is felfigyelt rájuk a piac: a tavalyi év után ismét bekerültek a Financial Times ezer leggyorsabban növekvő európai céget bemutató listájára, ezúttal a 213. helyen.

A Financial Times a 2020 és 2023 közötti éves növekedési ütem alapján rangsorolja a cégeket, ez alapján pedig nem meglepő a Datapao előkelő helyezése: kilencszeresére nőtt a bevételük ebben az időszakban, tavaly pedig az adózott eredményükön, és annak arányán is sikerült javítani. A magyar vállalatok közül másodikként végeztek a listán.

Néha a cégvezetők is hisztiznének

Gulyás Máté szoftvermérnökként végzett a BME-n. Az alapszakos évei alatt az egyetem egyik kutatóintézetében dolgozott, ez után alapították öt társával az első backend mobilalkalmazás-fejlesztő cégét, a Distinctiont. A mesterszakon vált egyértelművé Máté adatelemzés iránti érdeklődése: eleinte a DmLabben dolgozott, ennek tagjaiból vált önállóvá az Enbrigthly nevű startup. „Az Enbrightlynál digitális kampányok analitikájával foglalkoztunk, én voltam a CTO (chief technical officer). Ezzel a startuppal nyertünk a finnországi nemzetközi startup-találkozón, a Slushon, ami nagy szó volt, hiszen ezer cég közül választották a miénket” – mondta.

Az Enbrightly sikere után elhatározta, hogy többé nem alapít saját céget.

Iszonyatosan frusztráló egy céget építeni. Nem dobhatod be a törölközőt: a nap végén meg kell oldanod a problémát, szembe kell nézned vele. Ha a gyerekeim frusztráltak, akkor hisztiznek, és anya meg apa megoldja. Néha én is szeretném ezt tenni: feküdni, rugdalózni, hisztizni, hogy miért magasak a bérek, vagy miért nem minket választ az ügyfél

– mondta.

29 évesen szállt be a Datapaóba, ami akkor még Tóth Zoltán egyszemélyes cége volt. Tóth korábban a Prezinél dolgozott, a céggel költözött San Franciscóba, és ott tapasztalta, hogy olyan vállalatok, mint a Pinterest, vagy az Airbnb, mennyire adatalapon építik a termékeiket. Mindketten úgy gondolták, meg kellene tanítani az európai vállalatoknak is, hogyan lehet jól használni az adatokat, de Magyarországon egyikük sem talált olyan céget, ami hasonlóan állt hozzá abban az időben. A legtöbb cégvezetővel szemben Gulyás nem tekint kulcspillanatként arra, amikor ő lett az ügyvezető a vállalatnál. „Ketten voltunk, lehetett választani” – vonja meg a vállát.

A cég neve a wada paóból ered, ami rántott krumpli, zsömlében, néha chilivel. „Ez az étel nagyon népszerű Indiában, ez jutott eszünkbe, akkor még nem voltak márkapozicionálási- és marketingismereteink” – emlékezett vissza Gulyás. A logó ötletét egy kreatív ügynökség adta: a legtöbb adatelemző cégnek kockából, vagy geometriai formából áll össze a logója, de ők ezt mindenképpen másképpen képzelték el. Ezért inkább a paprikás-lecsós, jin-jang-vonalon kezdtek el gondolkodni.

Az elején még nem jöttek az eredmények, hiába építkeztek. „Szakemberek voltunk, nem üzletemberek. Amikor már alkalmazottakat kell fizetni, akkor kezd emelkedni a stressz” – magyarázta. Amikor pedig kezdett felívelni a cég pályája, Tóth 2020-ban kilépett, Gulyás pedig óriási törésként élte meg, hogy egyedül maradt.

Tőke kellene a terjeszkedéshez

A Datapao értékének és sikerének titka, hogy egy olyan szakterületbe fektettek a 2010-es évek vége felé, ami rövidesen a világ legnagyobb cégeinek fókuszába került. Pontosabban: olyan együttműködést építettek ki, aminek a jelentőségét akkor még kevesen ismerték fel. Az egyik legnagyobb felhős adatplatform, a Databricks vette fel velük a kapcsolatot, amelyet ebben a szegmensben egy lapon lehet említeni a Google Cloud Platformmal, a Microsoft Azure-rel, vagy az Amazon Web Services-szel. Azóta a Databricks egyik nagy európai partnereként vannak jelen a piacon, az amerikai cég pedig egyúttal a legnagyobb ügyfelük is.

Beírták a Google-be, hogy ki tanítja azt a technológiát Európában, amit ők, és a mi cégünket dobta ki a kereső. Az elején még mi jelentettük a cég Egyesült Államokon kívüli jelenlétét: akkor kezdtünk velük dolgozni, amikor nyolcvanan voltak, most nyolcezren vannak

– emlékezett vissza Gulyás. Ha nincs meg ez az akkor még nagyon szűk szakterületen szerzett tudás, akkor ma nem sorolnák őket a leggyorsabban növekvő cégek közé.

„Akkor kezdtünk velük dolgozni, amikor nyolcvanan voltak, most nyolcezren vannak” – mondta Gulyás Máté, a Datapao ügyvezetője. Forrás: Datapao

A Datapao a pénzügyi szektorra szeretne összpontosítani a jövőben, ezen belül pedig a lakossági és kereskedelmi bankok között keresik a fő partnereiket. Jelenleg egy bank az egyetlen magyarországi ügyfelük, bár az ügyvezető hozzátette, tárgyalnak egy másik magyarországi vállalattal is. A szolgáltatásuk árait viszont nem a magyarországi ügyfelekre szabják. „Nemzetközi ügyfélkörünk van, hiszen Magyarország, és a közép-kelet-európai régió nem nagy piac. A legtöbb ügyfelünk a Brit-szigeteken, a DACH-régióban*Németország, Ausztria és Svájc., vagy Észak-Európában működik, és szeretnénk innen kijjebb lépni. A terjeszkedéshez viszont külső tudásra és tőkére is szükségünk van” – mondta.

Annak az időszaknak tehát vége, amikor a cég kizárólag a saját felhalmozott tőkéjét forgatja vissza a működésbe. Már az interjú szervezése közben kiderült, hogy éppen nagyobb irodába költöznek, és nem egyszerű bővülésről van szó. „Globális céget építünk, és azon dolgozunk, hogy ezt a folyamatot felgyorsítsuk. Öt éven belül szeretnénk az az adatelemző cég lenni, akik egy cégnek a tízszeresét hozzák vissza a befektetésükhöz képest” – mondta. Nagy szavak ezek abban a korszakban, amikor a legtöbb globális techcég tömeges leépítésekbe kezdett, de a kilencéves Datapao jó úton építkezik.

Spanyol szakemberek pótolhatják a magyarokat

Gulyás közel 18 éve, az egyetemi évei alatt kezdett el oktatni. Öt-hat évig vendégelőadó is volt, ahogy mondta, a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) irányába való érzelmi elfogultsága miatt. A Datapaót nem csak adatelemző, hanem oktatócégnek is tartja: tanított Portlandben, Bécsben és Új-Zélandon is.

Egy adatelemző projekt felépítéséhez üzleti tudásra is szükség van az IT-s háttér mellett. Például egy bank esetében, ha előre szeretnék jelezni, melyik tranzakció utalhat csalásra, ismerni kell a tranzakciók jellemzőit. Egy hitelportfólió értékeléséhez is kell az informatikai területen túl szerzett tudás, tapasztalat. Amikor felvesznek egy embert, őt három-hat hónap kiképezni. „A Datapaóban kerestem először piaci fizetést: előtte a tanulásra és az oktatásra helyeztem a hangsúlyt. Ez már más világ, mint amikor a könyvtár volt az információforrás” – emlékezett vissza.

A cég nemrég vált középvállalattá, hiszen már több mint ötvenen vannak, és ez sem elég: kevesebb embert tudnak felvenni, mint amennyi munkájuk van. „Dolgozunk azon, hogy a saját hazai utánpótlásunkat is biztosítsuk, de mindenképpen ki kell lépnünk a magyar munkaerőpiacról, és ezt meg is tettük. Azt a növekedést, amit mi szeretnénk, nem lehet a magyar piacról behozni” – mondta Gulyás.

A távmunka széleskörű elterjedése a Datapaónak nagy segítség, de nem erre építenek elsősorban. Azoknak az országoknak a munkaerőpiacát célozzák, ahol hasonló árszínvonalon dolgoznak az informatikai területen dolgozók, mint Magyarországon, és Spanyolország a fő kiszemeltjük. „A magyar IT-s fizetések nincsenek annyival elmaradva, mint más szakmákban. Persze London még mindig drága” – tette hozzá. Egy junior mérnök a Datapaónál egymillió forint alatt keres még, de a szeniorok fizetése már kétmillió forint felett van. Álláshirdetéseiknél megadják a fizetési sávokat, például egy online felhőtervező mérnök fizetése eszerint elérheti a bruttó kétmillió forintot.

„Változtatnunk kellett az üzeneten, amit magunkról mondunk” – mondta Gulyás Máté, a Datapao ügyvezetője. Forrás: Datapao

Brit minisztériummal és luxusautó-gyártóval is dolgoznak

Az együttműködés a Databricks-szel nem csak a kapcsolatépítés, hanem az önálló marketing miatt is fontos a Datapaónak. Korábban nem találták meg a cég piaci pozicionálását, a marketing átalakítása még mindig folyamatban van. „A korábbi kereskedelmi vezetővel 2024 elején váltak el útjaink. Változtatnunk kellett az üzeneten, amit magunkról mondunk, hiszen mi vagyunk a Databricks európai tanácsadócége, erre pedig lehet marketinget építeni” – mondta az ügyvezető. Év elején még kevés projektet kaptak, a stratégia viszont bevált: annyi projektjük lenne, amire nincs elég ember. Korábban együtt dolgoztak a világ öt legnagyobb gyógyszeripari vállalatával, illetve olyan globális cégekkel is, mint a Lidl, az Easyjet, a Shell, vagy az alumíniumipari Hydro. Jelenlegi ügyfeleik között ott van az egyik brit minisztérium, egy jól ismert könyvvizsgáló cég, és egy luxusautó-gyártó is.

Az európai cégek extrém módon törekednek a hatékonyság növelésére a munkaerőhiány miatt. Gulyás az auditcégeket hozta fel példaként, amelyekre minden év adott időszakában egyszerre zúdulnak rá az adatok. Ezek a vállalatok ezért a pdf-ek előszűrését automatizálják, vagy a riportokat automatikusan állítják elő, ami hatékonyabbá teszi a munkafolyamatot. De egy bank vagy egy vállalat nem áll folyamatosan a gépei mellett, nem tudják követni, mennyiszer húzzák le a kártyáikat az ügyfelek, és a belső munkafolyamatot – például egy számlanyitást, vagy hitelbírálatot – sem mindig tudják optimalizálni.

Ma például beszéltem egy bank képviselőjével, ők azt szeretnék, hogy egy nagy nyelvi modell (LLM) válaszoljon a kérdéseikre, amikor a belső szabályzatukban keresnek valamit. Ha nem tudják, melyik formanyomtatványt kell kiadni egy hiteligénylésnél, akkor nem kell megnyomniuk a Ctrl+F-et a kereséshez, elég csak megkérdezni

– mondta a vállalat gyakorlati tevékenységéről.

Az utóbbi évtizedek egyik leginkább felkapott területén, a hirdetések célzásában is együttműködik a Datapao az ügyfeleivel. Az úgynevezett mikrotargetáláshoz az infrastruktúra kiépítését vállalják, segítenek a célzáshoz szükséges adatokat elemző modellt építeni.

Három év alatt kilencszeresére növekvő bevétel

A Datapao tavalyi bevétele 4 millió dollár (1,485 milliárd forint) volt, a nettó nyereség pedig 17 százalék. „Ha januárban kérdezed, magasabb lett volna” – mondta Gulyás, utalva arra, hogy a dollár-forint árfolyam két hónap alatt 403-ról 363-ra zuhant.

Egy 10 százalékos árfolyamváltozás is jelentős veszteséget jelenthet a Datapaónak, hiszen a bevételük nagy része dollárban, euróban, vagy fontban, a kiadásaik nagy része viszont forintban keletkezik. A bevétel azonban a jelenlegi árfolyamon is meghaladja a 2023-asat, és a nyereségrátát is sikerült szinten tartani.

Gulyás pályafutása legnagyobb nehézségeként azt említette, hogy nincs olyan vállalkozó Magyarországon, aki mentorálhatta volna őt, akitől pedig jelenleg tanácsot kérhetne, azok a versenytársai. „Hiányzik a tudás ebből a régióból: nincs előttem egy vállalkozó generáció, akinek sok tapasztalata van abban, hogy hogyan kell nemzetközi nagyvállalatokkal együttműködni. Hogyan húzzuk ki magunkat a fejünknél fogva?” – tette fel a kérdést.

Mindenesetre az óbudai panelből sikerült odáig eljutnia, ahol most van. Úgy látja, angoltudással és internet-hozzáféréssel szinte bárki megtanulhatja azt, amit ők, de abban nem biztos, hogy például egy Nógrád megyei zsákfaluból, vagy egy olyan családból, ahol a családtagok támogatásra szorulnak, le lehet utánozni a karrierjét. Őt viszont éppen a legfontosabb területen támogatták: egyetemre járhatott, és hallgatóból előadóvá, mára pedig milliárdos cégvezetővé vált.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSok pénz keres gazdát, de furcsa, szögletes szabályoknak kell megfelelniA G7 eheti podcastjában egy angyalbefektetővel, egy startup vezetőjével és egy egyetemi docenssel beszélgettünk. A befektetők sokféle szabályai megnehezítik a rugalmasságot.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkInnovatív termékeket külföldön lehet eladni, ahol a nagy cégek valódi döntéshozói ülnekA G7 podcastban ezen a héten big datás cégek vezetőivel beszélgettünk. Jó termékeket lehet fejleszteni itthon, de az értékesítéshez komoly nemzetközi tapasztalat kell.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat adat adatelemzés cégportré Financial Times informatika vállalat Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Jandó Zoltán
2025. április 11. 13:16 Pénz, Vállalat

Mészáros Lőrinc könyvvizsgálója tűnt fel a Matolcsy-kör MBH bankos érdekeltségeinél

Az ország egyik legnagyobb bankjában az MNB-botrány kulcsszereplőihez köthető alapoknak is jelentős részesedése van, a tét több százmilliárd forint lehet.

Jandó Zoltán
2025. április 11. 06:01 Közélet, Vállalat

Ugyanúgy égette a közpénzt a kormány, mint a jegybanki alapítvány, csak más gazdagodott

Az MNB-s alapítvány botránya kísértetiesen emlékeztet arra, ahogyan az állam Tiborcz István környezetéből vásárolt ingatlanokat százmilliárdokért.

Stubnya Bence
2025. április 10. 15:47 Vállalat

A Continental egyetlen veszteséges hazai cégét is elérheti a cégcsoport átszervezése

A cégcsoport átszervezése már idén elkezdődne az autóipari üzletág leválasztásával, jövőre ezt követné a Contitech eladása vagy tőzsdei bevezetése.

Fontos

Hajdu Miklós
2025. április 11. 14:39 Pénz, Világ

Az egész világ megérzi, ha meginog a bizalom a dollár és az amerikai államadósság iránt

Válsághelyzetekben eddig dolláreszközökbe, amerikai kincstárjegyekbe menekültek a befektetők, most azonban egészen mást látunk, ami megkérdőjelezi az eddigi viszonyítási pontokat.

Stubnya Bence
2025. április 11. 10:34 Adat, Pénz

Márciusban csaknem ötödével drágultak a fővárosi lakások, és ez már az enyhülés

Országosan több mint 10 százalékkal drágultak az ingatlanok az egy évvel korábbi szinthez képest, és a bérleti díjak emelkedése is lassul.

Bucsky Péter
2025. április 10. 13:34 Világ

Ezek az országok nyerik a legtöbbet azzal, hogy Trump visszavonulót fújt

Szegény, fejlődő országok lettek volna a „kölcsönös" vámok legnagyobb vesztesei, számukra nagyon nem mindegy, mi lesz a 90 napos felfüggesztés után.

A gumigyártásra fókuszálna, ezért a keddi bejelentése alapján eladná vagy bevezetné a tőzsdére a Magyarországon több üzemmel is rendelkező Contitech nevű, ipari termékeket - például futószalagokat és mezőgazdasági tömlőket - gyártó cégét a Continental cégcsoport - írta a Bloomberg.

Tovább olvasom

A világ sok országában óriási a megkönnyebbülés azt követően, hogy Donald Trump amerikai elnök 90 napra felfüggesztette a szerdán életbe lépett „kölcsönös" vámok alkalmazását, és Kínát leszámítva ehelyett csak a szombaton életbe lépett 10 százalékos alapvám marad érvényben. Bár ez sem kevés a kiinduló állapothoz képest - ráadásul az ágazati, például autóipari vámok érvényben maradtak -, érdemes megnézni, mely országok nyernek a legtöbbet a szerda esti Trump-bejelentéssel.

Tovább olvasom

Mészáros R. Tamás
2025. április 10. 10:25 Világ

Nagy a fellélegzés, de így is marad bőven az amerikai vámokból

A szerdán életbe lépett vám megfeleződik az EU-val szemben, az ágazati tarifák azonban maradnak, Kína pedig még durvább sarcot kapott.

Tovább olvasom

Schaffhauser Tibor
2025. április 9. 17:20 Világ

Sokat veszíthetünk azzal, hogy még mindig nincs uniós klímacél 2040-re

Középtávú cél nélkül nehezebb a klímaátmenet, pedig a magyar elemzések szerint is megérné a gyorsabb átállás a kibocsátásmentes gazdaságra.

Tovább olvasom

Legalább 104 százalékosra emelkedtek szerdán az Egyesült Államok kínai termékekre kivetett vámjai a 34+50 százalékos emelés életbe lépése nyomán. A CNN számítása szerint a tényleges terhelés ennél is magasabb, az USA teljes kínai importjára vetítve átlagosan 125 százalékos.

Tovább olvasom

Lemondott az inflációkövető áremelésről a kormány nyomására a távközlési piac három meghatározó szereplője és a vezető kereskedelmi bankok is, hogy elkerüljék az élelmiszer-kiskereskedelemben bevezetett árrésstophoz hasonló szektorális intézkedéseket.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 06:06 Élet

Szinte az egész országot letarolták a hajnali fagyok, óriási a kár a gyümölcsösökben

Csak a Nyugat-Dunántúl úszta meg, máshol a gyümölcsfák virágai nem bírták a fagyokat. Olyan gazdával is beszéltünk, akinél 60-80 százalékos a kár.

Tovább olvasom

Féléves mélypontra süllyedt a magyar háztartások állampapír-állománya februárban, miközben jelentős pénz áramlott a befektetési alapokba – írta a Bank360.hu a Magyar Nemzeti Bank friss adatait elemezve.

Tovább olvasom

Pletser Tamás
2025. április 8. 14:36 Pénz

Az arany lehet a menekülőeszköz Trump gazdaságpolitikája elől

Az arany a turbulens politikai és gazdasági idők legjobb befektetése, mivel értékállósága miatt véd a leértékelődéssel szemben.

Tovább olvasom

Bucsky Péter
2025. április 8. 06:05 Adat, Közélet

Nem az árrés nagysága dönti el, kit kényszerít árcsökkentésre a kormány

Ha ismét le kell győzni az inflációt, akkor az sem baj, ha emiatt a fapados megoldások irányába kénytelenek mozdulni a kereskedők és a szolgáltatók.

Tovább olvasom