Izrael kiterjeszti gázai hadműveletét, miközben az Egyesült Államok hajókat küld a térségbe
További Külföld cikkek
-
Az Egyesült Államok megszünteti az afgánok és kameruniak ideiglenes jogi státuszát
- Másik pár gyerekét hordta ki tévedésből egy ausztrál nő
- Orbán Viktor Törökországban tárgyalt a georgiai miniszterelnökkel
- A Menendez fivérek akár szabadulhatnak is, 35 év után dől el a sorsuk
- Athéni bombamerénylet: egyelőre nem tudni, mit akartak az elkövetők
Israel Katz szerdán közölte, hogy Izrael a Gázai övezet jelentős területeit fogja elfoglalni és hozzácsatolni Izrael biztonsági zónáihoz. A miniszter bejelentette, hogy nagyszabású evakuálást rendelnek el a harcok által érintett területekről, és felszólította az ott élő palesztinokat, hogy számolják fel a Hamászt és segítsenek visszatérni az izraeli túszoknak, hangsúlyozva, hogy ez az egyetlen módja a háború befejezésének, írja a The Guardian.
Az Egyesült Államok közölte, hogy további repülőgép-hordozót küld a közel-keleti bevetéseire. A Pentagon szóvivője, Sean Parnell keddi közleménye szerint a Carl Vinson csatlakozik a Harry S. Truman hadihajóhoz a Közel-Keleten, hogy „továbbra is előmozdítsa a regionális stabilitást, elrettentse az agressziót, és védje a kereskedelem szabad áramlását a térségben”.
Az amerikai erők szinte napi légicsapásokat mérnek a jemeni húszi lázadókra egy olyan kampány keretében, amelynek célja, hogy megszüntesse a polgári hajózást és a katonai hajókat fenyegető veszélyt a régióban.
A Centcom tengeri jelenlétének kiegészítésére a miniszter további repülőgéprajok és légierőeszközök bevetését is elrendelte, amelyek tovább erősítik védelmi légi támogatási képességeinket
– mondta Parnell, utalva a térségért felelős amerikai katonai parancsnokságra.
A húszik szerepe a konfliktusban
Az Egyesült Államok szinte napi rendszerességgel hajt végre légicsapásokat a jemeni húszi lázadók állásai ellen, hogy megfékezzék a kereskedelmi és katonai hajózást fenyegető támadásaikat. A jemeni húszi lázadók a 2023-ban kezdődött gázai háború kitörése óta rendszeresen támadják a Vörös-tengeren és az Ádeni-öbölben közlekedő hajókat, amit a palesztinokkal való szolidaritással indokolnak.
A közelmúltban a húszik ismét célba vették az amerikai Harry S. Truman repülőgép-hordozót, valamint izraeli célpontokat is támadtak rakétákkal és drónokkal. Jahja Szárea, a húszik katonai szóvivője közölte, hogy műveleteikkel nem fognak felhagyni, amíg a gázai háború véget nem ér.
A feszültség tovább fokozódott, miután Donald Trump amerikai elnök a múlt héten katonai beavatkozást rendelt el a húszik ellen, akik hónapokon át veszélyeztették a nemzetközi hajózási útvonalakat. Trump élesen bírálta elődje, Joe Biden politikáját, és figyelmeztette mind a húszikat, mind támogatójukat, Iránt, hogy az Egyesült Államok „elsöprő erővel” fog fellépni a térségben a hajózási szabadság biztosítása érdekében. Az Irán által támogatott húszi lázadócsoport, amely ellenőrzi Szanaát és Jemen északnyugati részét, elsősorban az izraeli–Hamász-konfliktusra hivatkozva indította el támadásait a nemzetközi hajózás ellen.
Beváltotta fenyegetését Donald Trump, kíméletlenül lecsapott az Egyesült Államok Jemenre
Több tucat halálos áldozatról érkezett jelentés.