Ezért olyan nehéz elbontani a Magyar Rádió atombunkerét

atom bunker
Olvasási idő kb. 2 perc

A nehéz feladat biztosít bennünket arról, hogy építésekor jó munkát végeztek. Az, hogy pontosan mérnöki kihívás a Magyar Rádió atombunkerének elbontása, kiderül, ha tovább olvasol.

Egy lehetséges atomháború fenyegetése a hidegháborús időszakban mindennapos volt, nem véletlen, hogy számos, sok esetben titkos atombunker épült országszerte ekkoriban. Most bontják az egyiket, de nehezen boldogulnak. 

A Magyar Rádió egykori, a Pollack Mihály téren álló épülete mellett állt nem is olyan régen egy gépháznak tűnő épület. Egyszerű, de nagyszerű ötletet valósítottak meg vele, hiszen ez valójában maga volt az atombunker bejárata, melyet tervezői úgy akartak elrejteni, hogy szem elé helyezték. 

Az atombunker nehezen bontható

Még 1952-ben épült meg, évekkel korábban, mint maga a Rádió. Célja kezdettől fogva egyszerű volt, biztosította volna a rádió műsorának sugárzását még egy atomtámadás során is. Ekkoriban a rádió volt az elsődleges, és sok magyar településen még az egyetlen hírforrás, a propagandának, illetve a tájékoztatásnak is olyan eszköze, mely valós fenyegetés esetén életeket menthetett volna meg. A Rádió épülete mellett és alatt húzódó atombunkert még a dolgozók sem ismerték, nem is hitték, hogy a furcsa, neoklasszicista építmény mit rejt. 

Most, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új kampuszának építése miatt bontani kezdték, azonban a munkálatok során nem várt nehézség adódott. A három-négy méter vastag falakkal rendelkező, 400 négyzetméteres alapterületű, háromszintes létesítmény elbontása valóságos műszaki kihívás, ugyanis a környező műemlék épületek miatt nem lehet robbantani, tájékoztatta az Építési- és Közlekedési Minisztérium az MTI-t. A szakemberek a betonvágás, illetve hidraulikus bontóeszközök kombinációját igyekeznek alkalmazni, melynek köszönhetően jóval hosszabbra nyúlik az atombunker lebontása. 

Ha kíváncsi vagy arra is, hogy melyik az a növény, amelyet még egy atombomba sem tudott elpusztítani, ajánljuk figyelmedbe ezt a cikkünket is.

Agyadat is védi a növény, amelyet az atombomba sem tudott elpusztítaniAgyadat is védi a növény, amelyet az atombomba sem tudott elpusztítani

Ez a növény szó szerint elpusztíthatatlan, és még az egészségünkre is pozitívan hat.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek