Az amerikai Stony Brooks Egyetem kutatói egy vizsgálat során arra jutottak, hogy van egy pont az ember életében, amikortól kezdve az agy rapid módon kezd el öregedni. Ez a folyamat 44 éves kor körül kezdődik: az agy öregedése ekkor egyre gyorsabb ütemet vesz, és körülbelül 67 éves korig tart el. Ezt követően az agy persze tovább fog öregedni, de már lassabb ütemben, mint korábban – írja a hvg.hu.
A szakemberek több mint 19 ezer ember funkcionális mágneses rezonanciavizsgálat (fMRI) eredményét nézték át, és arra jutottak, hogy a neuronális inzulinrezisztencia lehet a fő tényező az agy felgyorsult öregedésében. Ugyanakkor egy olyan fehérjét is találtak, amely védelmet nyújthat e gyors öregedés ellen. Ez a fehérje a ketonok szállítására szolgál az agyban. Az agy általában glükózt használ üzemanyagként, de egy része képes a zsírok lebontása során keletkező ketonokat is felhasználni, ehhez pedig nincs szüksége inzulinra.
A kutatók szerint a középkorú embereknél a neuronok anyagcsere-terhelésnek vannak kitéve az elégtelen mennyiségű üzemanyag miatt, ezért ha ebben a kritikus időszakban alternatív energiaforrást biztosít számukra az ember, az segíthet a funkciók helyreállításában.