Alacsony a nyugdíja? Több pénzhez juthat, ha így tölti ki ezt a nyomtatványt

Mit lehet tenni, ha a kisnyugdíjas nem jön ki a pénzéből? Kérhet pl. kivételes nyugellátás-emelést, amelyhez a méltányossági nyugdíjemelés (2025) nyomtatvány kitöltése szükséges. A dokumentumban annak is szerepelnie kell, hogy a nyugdíjas mi okból kérelmezi az emelést. Ebben szeretnénk segíteni.
A KSH adatai szerint 2025 januárjában az átlagos öregségi nyugdíj összege kerekítve 242.000 forint volt. Hogy valójában mennyi pénzt kap egy magyar nyugdíjas, azt a mediánnyugdíj jobban tükrözi: ez 214.000 forint. Akármelyik értéket is nézzük, az idősek járandóságai messze elmaradnak a magyar bérek összegétől, ráadásul sokaknak jóval kevesebb a nyugdíja ennél a 214.000 forintnál.
A mintegy 2,5 millió nyugdíjban vagy nyugdíjszerű ellátásban részesülőből kétszázezer embernek 100.000 forint alatt van az ellátása, ötszázezren pedig kevesebből élnek, mint 140.000 forint.
Esetükben a méltányossági nyugdíjemelés segítség lehet, még ha nem is olyan mértékben, mint ahogy azt a helyzetük indokolná.
Kinek járhat méltányossági nyugdíjemelés 2025-ben?
Méltányossági nyugdíjemelést a nyugdíjkorhatárát betöltött öregségi nyugdíjas, a legfeljebb 50%-os egészségi állapotú özvegy, a fogyatékkal élő vagy tartósan beteg, vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodó özvegy, vagy árva kérelmezhet. 2025-től módosultak a feltételek: 120.000-ről 140.000 forintra emelkedett a jövedelmi korlát. Ez azt jelenti, hogy akinek a nyugdíja 140.000 forint vagy kevesebb, az kérelmezheti a kivételes nyugellátás-emelést (hivatalosan így hívják). Rendszeres pénzellátásnak minősül pl. a táppénz, a gyermekgondozási díj, az öregségi nyugdíj vagy a korhatár előtti ellátás.
Aki nem nyugellátásban részesül (pl.: rokkantsági járadékban, időskorúak járadékában), az nem kérhet méltányossági emelést. Ugyanez érvényes a tartós bentlakásos intézményben élő, otthont nyújtó ellátásban részesülő, illetve javítóintézetben elhelyezett személyre.
Kivételes nyugdíjemelés 3 évente egyszer kérelmezhető. A nyugdíj megállapítása, illetve a méltányossági emelés után legalább 3 évnek kell eltelnie, mire ismét igényelheti valaki az emelést.
Sajnos az összeg vérlázítóan alacsony: nem lehet kevesebb 3.000 forintnál és nem haladhatja meg a 8.000 forintot. Ez beépül a havi nyugdíjba.
Méltányossági nyugdíjemelés 2025: nyomtatvány, kitöltési útmutató, igénylés
Az emelés ezen az adatlapon kérelmezhető: „Kérelem-adatlap nyugellátás méltányossági alapon történő emeléséhez”. A kérelemnek tartalmazni kell azokat a „különös méltánylást érdemlő körülményeket„, amelyek alátámasztják a kérés indokoltságát. Ilyen körülmény lehet pl. a kérelmező egészségi állapota, közeli hozzátartozója egészségi állapota, a gyógyszerköltség vagy a közüzemi díj elmaradása. Ezekről egyúttal igazolást, orvosi papírt vagy hivatalos dokumentumokat is csatolni kell.
A nyugdíjazással kapcsolatban kérdezne? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink díjmentesen és 48 órán belül választ adnak.
Kitöltési útmutató
A dokumentum 3 oldalas. Az elsőn a kérelmező adatait kérik, alatta pedig azt lehet jelezni, ha valaki más nevében jár el (pl. a nyugdíjas meghatalmazza felnőtt gyermekét). A második lapon a kérelem elbírálásához szükséges adatokat kell megadni, ezt követően jön az indoklás. A harmadik oldalon a kérelmezőnek nyilatkoznia kell arról, hogy valós adatokat adott meg.

A kérelem-adatlap kitöltésénél fontos, hogy az igénylő figyeljen a pontos és olvasható adatok megadására. Az alábbi útmutató segíthet:
Személyes adatok
A kérelmező adatait kell megadni a nyomtatvány elején: név, személyi azonosító, TAJ-szám, születési idő, lakcím. Megadható a telefonszám és e-mail cím, nem kötelező, de hasznos lehet az ügyintézés során.
Nyugellátás adatai
A nyugdíjjal kapcsolatos információk: a kapott nyugdíjtípus megnevezése (pl. öregségi nyugdíj, rokkantsági ellátás), a nyugellátás összege (havonta kapott összeg), a nyugdíj megállapításának dátuma.
Kérelem indoklása
Ebben a részben az igénylő röviden és lényegre törően ismerteti, hogy miért kéri a méltányossági emelést. Például:
- Súlyos egészségügyi állapot (orvosi igazolások is kellenek)
- Különleges anyagi nehézségek (pl. lakhatási költségek, magas gyógyszerkiadások)
- Egyéb súlyos szociális körülmények
Íme, itt egy minta az indokláshoz:
„Alulírott [név és TAJ-szám], méltányossági alapon kérem nyugellátásom emelését, mivel jelenlegi jövedelmem nem fedezi alapvető megélhetési költségeimet. Különösen nehéz helyzetbe kerültem: [ide kell a konkrét ok, pl. súlyos betegség, hozzátartozó elvesztése miatti nehéz anyagi helyzet, rezsitartozás stb]. A mellékelt dokumentumokkal igazolom anyagi és egészségügyi helyzetemet. Kérem, hogy ennek figyelembevételével bírálják el kérelmemet.”
Mellékletek
A kérelemhez csatolni kell minden olyan dokumentumot, amely igazolja az indoklást. Ezek lehetnek:
- Orvosi igazolások
- Költségkimutatások
- Jövedelemigazolás
- Egyéb szociális helyzetet igazoló dokumentumok
Nyilatkozat
A kérelmezőnek nyilatkoznia kell arról, hogy az általa megadott adatok valósak és teljeskörűek. Az adatlap végén aláírásával igazolja, hogy elfogadja az adatkezelési feltételeket.
A kérelem benyújtása
A méltányossági nyugdíjemelés iránti kérelem benyújtható személyesen a lakóhely szerint illetékes vármegyei kormányhivatalnál vagy kormányablaknál. Aki postán adná fel, az a borítékra a lakóhelye szerint illetékes fővárosi vagy vármegyei kormányhivatal nevét írja, vagy a Magyar Államkincstár Központot tüntesse fel címzettként. A cím egységesen: Budapest, 1916. Online is kitölthető, amelyhez ügyfélkapus regisztráció szükséges. Az ügyintézés a magyarorszag.hu-n történik.