- Külföld
- európa
- ukrajnai háború
- támogatás
- emmanuel macron
- volodimir zelenszkij
- túlélőcsomag
- polgári védelem
- háború
- orosz-ukrán-konfliktus
Létrejöhet egy Amerika nélküli, különálló európai haderő

További Külföld cikkek
-
A gázai hatóságok szerint több mint 90 palesztin halt meg az utóbbi 48 órában
- Az unoka hamis bankjegyekre cserélte a nagymama pénzét, aki lebukott a boltban
- Hatalmas rendőri akció Németországban, lelőttek két embert
- Az amerikai alelnök a vatikáni államtitkárral tárgyalt a nemzetközi helyzetről
- Parlamenti képviselő és családja vesztette életét Boszniában, szörnyethaltak az autópályán
Néhány hete Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő az Index Kibeszélő című műsorában azt mondta a kérdésre, hogy megszűnhet-e a NATO, hogy szerinte nem szűnik meg, viszont miért ne lehetne felvetni egy másik kérdést, mégpedig azt, hogy lehetne-e mellette létrehozni egy különálló európai haderőt is, Amerika nélkül. Ez a folyamat pedig most felerősödni látszik, hiszen az utóbbi hetekben többször találkoztak az Önkéntesek Koalíciójának tagjai, akik között bizony nem csak európai hatalmakat találunk.
Kis-Benedek József: Ha létrejön az európai haderő, az nem az Európai Unió hadserege lesz
Utánajártunk, hogy miért jön Magyarországra több ezer amerikai katona, és tényleg üresek-e az európai fegyverraktárak.
A múlt héten Párizsban ült le tanácskozni 30 ország képviselője, hogy véglegesítsék az Ukrajnának szánt biztonsági garanciákat egy Oroszországgal kötendő jövőbeli békemegállapodás esetére. Az Emmanuel Macron által Önkéntesek Koalíciójának nevezett csoport tanácskozásán Volodimir Zelenszkij ukrán elnök mellett ott volt többek között Keir Starmer brit, Giorgia Meloni olasz és Donald Tusk lengyel kormányfő, valamint Olaf Scholz német kancellár és Cevdet Yilmaz török alelnök.
A találkozó befejezését követő sajtótájékoztatón a francia elnök bejelentette, hogy egy francia–brit küldöttség a következő napokban Ukrajnába utazik, hogy előkészítse, „milyen formátumot ölt majd az ukrán hadsereg”, valamint „a szövetséges országok erőinek esetleges bevetését egy lehetséges békemegállapodás után”. Emmanuel Macron elmondta, hogy ő és Keir Starmer brit miniszterelnök irányítja a nemzetközi koalíció erőfeszítéseit, amelyben jelen van Kanada és részt vesz benne az Európai Unió és a NATO is.
A francia államfő elismerte, az Ukrajnát támogató országok nem egységesek abban, hogy egy esetleges békemegállapodás után csapatokat küldjenek-e az országba. „De az egyhangúságra nincs is szükség” – jelentette ki Macron.
A megállapodás megvan, és mi most továbblépünk és dolgozunk. És így valóban lesz egy megerősítő erő, amelybe több európai ország is bekapcsolódik
– mondta, majd így folytatta: „ Úgy gondolom, hogy a következő három-négy héten belül meglehetősen pontos cselekvési tervünk lesz erre a két kérdésre – az ukrán hadsereg és a biztonsági erők formájára – a követelményekkel, de a hozzájárulókkal is” – jelentette ki a francia elnök az Ukrajnát támogató államok koalíciójának párizsi csúcstalálkozója végén.

Elhangzott a francia elnök részéről az is, hogy a cél egyértelmű: a béke kivívása, és a legjobb tárgyalási pozícióba kell hozni Ukrajnát, és biztosítani kell, hogy a békemegállapodás szilárd és tartós legyen minden európai számára. Az államfő hozzátette, Ukrajnának volt bátorsága elfogadni a 30 napos tűzszünetet. Az ukrán döntés óta nem érkezett orosz válasz. Újabb részleges és hipotetikus tűzszünetekre vonatkozó feltételek születtek, ugyanakkor napról napra egyre súlyosabbak a csapások.
„Nincs értelme megszüntetni a szankciókat mindaddig, amíg a béke nem állt helyre igazán, és ettől sajnos még messze vagyunk” – jelentette ki Olaf Scholz német kancellár a csúcstalálkozó végén, úgy ítélve meg, hogy súlyos hiba lenne most ezt megtenni. „Éppen ellenkezőleg, azt beszéltük meg, hogy miként lehetne szigorítani a szankciókat. Megvitattuk a béke helyreállításának terveit, a fegyveres erők mozgósítását és a hadműveleti terveket, legyen szó légi, szárazföldi vagy tengeri hadműveletekről” – erősítette meg Keir Starmer brit miniszterelnök.
Az Index a párizsi találkozó kapcsán megkereste ismét Kis-Benedek Józsefet, hogy mit gondol az egyre komolyabbra forduló, Ukrajna mögött felsorakozó, már egyértelműen nem csak európai, hanem nemzetközi koalícióról. A biztonságpolitikai szakértő szerint az európai értekezlet már egy formálódó szövetséget körvonalaz. Persze kérdés az, hogy milyen lesz a felvetésekre adott orosz válasz, illetve előbb-utóbb Trumpéknak is kell erre valamit reagálniuk.
A nemzetközi támogatást pedig jól példázza, hogy olyan országok is jelen voltak, mint Kanada, Japán, Brazília, vagy éppen Dél-Korea.
A kínai szál
A tájékoztató egy pontján a francia államfő kitért arra, reméli, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök „nagyon aktív szerepet játszhat” az ukrajnai béke előmozdításában.
„ Tekintettel az Oroszországgal folytatott párbeszédének minőségére, tekintettel a Brazíliával néhány hónappal ezelőtt tett békekezdeményezésére, remélem, hogy Hszi elnök nagyon aktív szerepet játszhat abban, hogy segítsen nekünk a szilárd és tartós béke megteremtésében” – mondta a francia elnök.
Münchenre figyel a világ, ahol terítékre kerül minden válság, amely jelenleg fenyeget
Fokozott a készültség a tömeges gázolás után – ötven állam- vagy kormányfőt és mintegy száz minisztert várnak.
Ez azért érdekes, mert a kínai részvétel tulajdonképpen nem új ötlet. „Kollektív biztonsági garanciákat” nyújtva Kína szerepet játszhatna az ukrajnai tűzszünet szavatolásában – ezt vetette fel a kínai hadsereg egyik nyugalmazott tisztje a februári müncheni biztonsági konferencián. Csou Bo már akkor javasolta Kína és India bevonását a békefolyamatokba.
Ellenkező esetben Oroszország egy tisztán európai békeküldetést a „NATO-jelenlét másik formájának” tekinthet.
A kínai vezetést pedig egyre inkább aggasztja Washington túlságosan domináns szerepe a konfliktus kezelésében, amivel veszít saját befolyásából Európában és a Kremllel szemben egyaránt. Ugyanakkor ha Peking beleáll és küld békefenntartókat, attól még ápolhatja kapcsolatait Moszkvával, viszont semleges közvetítőként is feltűnhet a külvilág előtt.

Rosszul időzített uniós polgári védelmi kezdeményezés
Szinte az ukrajnai honvédő háború támogatásával egy időben az Európai Bizottság vészhelyzeti stratégiát tett közzé. Az intézkedés részleteit ismertető Hadja Lahbib válságkezelésért felelős uniós biztos kiemelte, mivel az Európai Unió egyre összetettebb válságokkal és kihívásokkal néz szembe, az EU iránymutatásokkal kívánja támogatni a tagállamokat, és javítani Európa képességét az újonnan jelentkező fenyegetések megelőzésére és a reagálásra.
Az intézkedés olyan javaslatokat tartalmaz, hogy a tagországok lakói halmozzanak fel otthonukban legalább 72 órás túlélést biztosító vészhelyzeti tartalékot. Ehhez rendelkezni kell elegendő vízzel, élelemmel, gyógyszerrel, zsebteleppel, elektromos áramforrással, többfunkciós zsebkéssel, valamint piperecikkel, hogy külső segítség nélkül is képesek legyenek átvészelni egy esetleges válság első néhány napját.
Az intézkedésre reagált Orbán Viktor is péntek reggeli rádiós interjújában. A magyar kormányfő azt mondta, a tagállamoktól azt várják, hogy hajtsák végre ezt. Szerinte a magyar háztartásokban, kamrákban ez nem okoz áthidalhatatlan problémát.
Brüsszel háborúra készül. Ezt komolyan kell venni. Egyelőre nem látom azt, hogy Európát háború fenyegetné
– hangsúlyozta Orbán Viktor.
És ha már beszélgettünk a biztonságpolitikai szakértővel, akkor szembesítettük, nem lehet, hogy az éppen most bejelentett uniós vészhelyzeti stratégiát sokan egyfajta pánikkeltésnek érzékelték. Kis-Benedek József nem érzi ezt pánikkeltésnek, túl erős megfogalmazásnak tartja, inkább egyfajta általános gondoskodásnak az európai polgárokról. Tisztában kell lennünk azzal, hogy ma már nagyon sokféle veszély leselkedik ránk. A klímaváltozásból eredő szokatlanul szélsőséges időjárás, amely hol hőhullámok formájában jelentkezik, hol pedig villámárvizekkel idéz elő nagyon váratlan vészhelyzetet, amire ajánlatos előre felkészülni.
De ilyen lehet egy országot érő kíbertámadás éppúgy, mint egy természeti csapás nyomán előálló, akár napokig tartó áramkimaradás. A szakértő ezt egy fontos polgári védelmi kezdeményezésnek tartja, ami arra jó, hogy legyünk bizony felkészülve a váratlan helyzetekre.
(Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, Emmanuel Macron francia elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök az Elysée-palotában, Párizsban, Franciaországban 2025. március 27-én. Fotó: Ludovic Marin / Pool / Reuters)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
„Gondold meg kétszer, náci!” – felbőszítette a megválasztott német kancellár Putyin egyik szövetségesét
április 14., 05:52
- Külföld
Ausztria enyhíti a ragadós száj- és körömfájás miatti behozatali korlátozásokat
A változásokat sokan kritizálják, részben a közelgő húsvéti rokonlátogatások miatt.
április 14., 05:41
- Külföld
Volodimir Zelenszkij: Az ukrajnai konfliktus világháborúvá fajulhat
Az ukrán elnök meghívta Donald Trumpot Ukrajnába.
április 14., 06:39
- Mindeközben
Rácz-Gyuricza Dóra: Nekem imponáló a mai napig, hogy ennyire elfoglalt a férjem
tegnap, 21:32
- Mindeközben
Ráthonyi-Palácsik Tímea erre a mesés helyre szökött el a kedvesével nyaralni
tegnap, 20:02
- Külföld
Felgyújtották a pennsylvaniai kormányzó rezidenciáját
A rendőrség tízezer dollár jutalmat ajánlott fel, aki bármilyen információval rendelkezik az elkövetőről.
április 14., 05:51
- Külföld
Erős hasi fájdalmai miatt műtétre szorult Jair Bolsonaro volt brazil elnök
A mostani probléma a 2018-ban elszenvedett késes támadás utáni műtétek következménye.
április 13., 20:12
- Külföld
Tévedésből deportáltak El Salvador rettegett börtönébe egy férfit az Egyesült Államokból
Még 2019-ben kapott jogi védelmet a kitoloncolás ellen.
április 14., 06:16
- Külföld
Magyarország és Szlovákia megakadályozta a szerb miniszterelnök-helyettes elleni uniós szankciókat
A szerb politikus élesen bírálta az Európai Uniót.
április 13., 21:31
- Mindeközben
Gálvölgyi János elárulta, miért szavalta el Majka Csurran, cseppen című dalát
tegnap, 14:00
- Külföld
Kővé vált szovjet katonák – titkosított CIA-dokumentum került elő egy állítólagos földön kívüli támadásról
Lelőtt légi jármű és halálos villanás, egy hidegháborús ufómítosz.
április 13., 20:53
- Külföld
A gázai hatóságok szerint több mint 90 palesztin halt meg az utóbbi 48 órában
Az áldozatok között nők és gyerekek is vannak.
tegnap, 22:00
- Külföld
Lezajlott az első tárgyalás az iráni atomprogramról, Donald Trump katonai opcióról is beszélt
Minimális a bizalom, ha kudarcba fulladnak a tárgyalások, összehangolt csapás jöhet.
április 13., 07:19
- Külföld
Fontos nyomra bukkanhattak a Skóciában eltűnt ikerpárral kapcsolatban
Egy kint élő magyart nyugtalanított az ügy, ezért magánnyomozásba kezdett.
április 14., 06:49
- Külföld
Robbanás rázott meg egy Sheffield környéki települést, egy ember meghalt
Gázszivárgás okozhatta a detonációt.
április 13., 19:42
- Mindeközben
Csúnya fertőzés söpört végig a Farm VIP versenyzőin: kiderült, mi lehetett az oka
tegnap, 12:30
- Külföld
Meghalt Jean Marsh, a Visszatérés Óz földjére és a Ki vagy, doki? sztárja
A többszörös Emmy-díjas színésznő 90 éves volt.
április 14., 07:07
- Külföld
Donald Trump új alkut sürget: elkezdődtek a kritikus nukleáris tárgyalások
Már a megbeszélések formájáról is vitatkoznak a felek.
április 13., 06:15
- Külföld
Daniel Noboa nyerte az ecuadori elnökválasztást
Riválisa, Guillermo Lasso újraszámlálást követel.
április 14., 07:11
- Külföld
Döntött a brit kormány, 2027-ig felfüggesztik az Egyesült Államokra kivetett vámokat
Keir Starmer kész tárgyalni Donald Trumppal.
április 13., 19:39
- Címlapon
Fogynak az ellenfelek, egyre többen tekintik diktátornak Volodimir Zelenszkijt
A háború legsúlyosabb problémája politikai jellegű.
tegnap, 20:01
- Címlapon
Szörnyű kudarc a Fehér Házban: Giorgia Meloni segítette ki a saját tolmácsát
Donald Trumpnak kellett fordítani.
tegnap, 19:10
- Címlapon
Hatalmas rendőri akció Németországban, lelőttek két embert
Az elkövetőt helikopterrel keresik.
tegnap, 20:49
- Címlapon
Villám csapott a Wizz Air gépébe, Madridban ragadtak a budapesti utasok
Sok kisgyerekes család járt pórul, ők többnyire a repülőtér padlóján fekve várakoznak.
tegnap, 20:14
- Mindeközben
Meghódította a világot egy doboló kisbaba videója, mindenki a másfél éves őstehetség csodájára jár
tegnap, 08:02
- Mindeközben
Látványos, egyszerre retro és futurisztikus világba repít a Fantasztikus 4-es új előzetese
április 18., 21:06
- Külföld
A Harvard beperelte Donald Trump kormányát, szerintük a kabinet „egzisztenciális pisztolyt tart az egyetem fejéhez”
A kereset szerint a kormány visszaél a törvénnyel.
április 13., 10:41
- Külföld
Légicsapás érte az utolsó gázai kórházat is
Az izraeliek szerint az intézményben a Hamász által használt parancsnoki irányítóközpont volt.
április 13., 13:38
- Külföld
Itt az orvosi jelentés, kiderült, milyen egészségi állapotban van Donald Trump
Elárulták, alkalmas-e az elnöki tisztség betöltésére.
április 13., 17:07
- Külföld
Lezuhant egy kisrepülőgép Németországban, két ember meghalt
Motorprobléma okozhatta a balesetet.
április 13., 14:51
- Külföld
A lóvá tett rendőrökön nevetnek Szerbiában, miután kereket oldott őrizetesük
Még filmekben sem látni ilyet.
április 13., 09:34
- Külföld
Lezuhant egy kisrepülő az Egyesült Államokban, feltehetően minden utas meghalt
Az áldozatok számát hivatalosan egyelőre nem erősítették meg a hatóságok.
április 14., 05:41
- Mindeközben
Alig lehet ráismerni Mark Wahlbergre, valami nem stimmel a színész arcával
április 18., 19:32
- Mindeközben
Bejárta a netet a "legrosszabb panoptikum", garantált a nevetés a megviselt arcú figuráik láttán
április 18., 18:04