
A Leporolt akták - Perben a XX. századdal című kötet negyven bírósági ügyön át mutatja be történelmünket az első világháborútól a rendszerváltozás utáni évekig.
MEGVESZEM
Mint megírtuk, Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerda este érkezik Magyarországra, hogy találkozzon Orbán Viktor miniszterelnökkel. A budapesti találkozót nem befolyásolja a 2024 novemberében kiadott elfogatóparancs sem, amelyet a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) adott ki Netanjahu ellen a gázai népirtás miatt. A törvényszéki ügyész egyébként még nem emelt vádat az izraeli kormányfő ellen.
Az ICC azzal indokolta az elfogatóparancs kiadását Benjamin Netanjahu és Joav Gallant volt védelmi miniszter, valamint a Hamász terrorcsoport vezetői ellen, hogy észszerű okuk van azt feltételezni, hogy Netanjahu és Gallan háborús, valamint emberiség elleni bűncselekményeket hajthattak végre, amikor korlátozták a Gázai övezetbe szánt humanitárius segélyek szállítását, valamint hogy az Izraeli Védelmi Erők (IDF) civil célpontokat is megtámadtak a palesztin enklávé elleni invázió alkalmával. A bíróság közleménye szerint „megalapozott okot” talált arra, hogy Netanjahu büntetőjogi felelősséget viseljen háborús bűncselekményekért, köztük „az éheztetés mint hadviselési módszer” és „az emberiség elleni bűncselekmények, a gyilkosság, az üldözés és más embertelen cselekmények” miatt.
Az ICC elutasította Izrael fellebbezését, amelyben a bíróság joghatóságát vitatta.
Ami a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróságot illeti, 1998-ban az Egyesült Nemzetek Szervezetének keretein belül hozták létre a Római Statútumot, amely 2002. július 1-jén lépett hatályba, és ekkor kezdhette meg működését a büntetőbíróság, amelynek az Európai Unió mind a 27 tagállama tagja. Ellenben negyvenegy ország – közöttük Kína, Oroszország, Izrael és az Amerikai Egyesült Államok – nem ratifikálta az egyezményt.
Az ICC emberiesség vagy háborús bűncselekmények, illetve agresszió esetén jár el. De csak akkor,
A statútum tizenhat különböző, emberiesség elleni bűncselekményt sorol fel, közöttük például az emberölést, a népirtást, a rabszolgaságot, a lakosság deportálását vagy erőszakos kitelepítését, a kínvallatást és a prostitúcióra kényszerítést. A statútum 8. cikkelye határozza meg a háborús bűncselekményeket attól függően, hogy a fegyveres konfliktus nemzetközi, azaz országok közötti, vagy nem nemzetközi, azaz lázadó csoportok vagy állami és nem állami fél közötti. Összesen 74-féle ilyen háborús bűncselekményt különböztet meg a dokumentum.
A Netanjahu ellen kiadott elfogatóparancsot több politikus is élesen kritizálta. Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter nevetségesnek nevezte a döntést, azonban ha Netanjahu Ausztriába utazna – tette hozzá –, akkor a hatóságok kénytelenek lennének őrizetbe venni. Az akkori amerikai elnök, Joe Biden is felháborítónak minősítette az elfogatóparancsot, mondván, nem lehet egyenlőségjelet tenni Izrael és a Hamász közé, és elítélte, hogy a bíróság egy kalap alá vette a Hamász-vezért és a két izraeli politikust.
Annak idején, a büntetőbíróság lépésére, az Orbán-kormány is azonnal reagált, amikor a Miniszterelnökségi Sajtóiroda így nyilatkozott:
Az emberiesség elleni bűncselekményekkel foglalkozó Nemzetközi Büntetőbíróság az elmúlt időszakban több ügyben nem jogi, hanem egyértelműen politikai döntést hozott, ezzel aláásva a szervezet tekintélyét. Magyarország elutasítja, hogy politikai eszközként használják a nemzetközi bíróságokat.
Sajtóértesülések szerint két nappal később Orbán Viktor feladatba adta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszternek, Tuzson Bence igazságügyi és Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszternek, hogy vizsgálják meg, milyen következményekkel járna, ha Magyarország kilépne a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Bármennyire is hihetetlen, de a Római Statútum szövegét magyar nyelven a mai napig nem hirdették ki hazánkban. (Erről korábban itt írtunk.)
Hogy akkor most mi van a statútummal? Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter két éve, 2023 márciusában arra a Kormányinfón feltett kérdésre, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyészének elfogatóparancsára letartóztatnák-e Magyarországon Vlagyimir Putyint, azt válaszolta:
Magyarországon a magyar jogrendnek tudnak érvényt szerezni, ez alapján nem tudnák letartóztatni az orosz elnököt, mert nincs kihirdetve az ICC-statútum.
Hozzátette: dualista alapon állunk, nemzetközi egyezmény elfogadása önmagában nem válik a belső jog részévé, csak ha kihirdetik, ami azért nem történt meg, mert a magyar Alaptörvénnyel ellentétes az egyezmény.
(Borítókép: A Nemzetközi Büntetőbíróság székhelye Hágában 2024. szeptember 20-án. Fotó: Nicolas Economou / NurPhoto / Getty Images)
A Leporolt akták - Perben a XX. századdal című kötet negyven bírósági ügyön át mutatja be történelmünket az első világháborútól a rendszerváltozás utáni évekig.
MEGVESZEMNézze meg ön is, milyen könnyen juthatna kábítószerhez Budapesten, ha akarna!
március 28., 14:30
A képviselő szerint a rendőrség kénytelen volt ebbe beletörődni.
március 28., 13:57
Szó sincs „megsemmisítő” erejű jogkörről, de időhúzásra jó.
március 28., 13:12
2 órája
8,7 százalékkal esett vissza az ipari termelés. A szakértő szerint a mai információk még a pesszimista várakozásokat is messze alulmúlták.
55 perce
4 órája
tegnap, 21:33
A benzinért és a gázolajért is többet kell fizetni.
március 28., 13:24
Fejlesztési okok állnak a háttérben.
március 28., 11:49
Az érintett édesanyák már október 1-jétől érvényesíthetnék a kedvezményt.
március 28., 13:30
Bede Zsolt is megjelent, rendőrök vezették el.
március 28., 10:56
A politológus szerint a „pályatársak” közül túl sokan vehetik magukra a miniszter kijelentéseit.
március 28., 11:22
A Mol új akkumulátora 7300 borsodi háztartás éves áramfogyasztását fogja tárolni.
március 28., 14:55
A lúgos orvos áldozata teljesen elvesztette a biztonságérzetét.
március 28., 15:13
Milliárdos tartozást halmoztak fel az önkormányzati lakások bérlői a kerületben.
március 28., 15:58
tegnap, 20:21
tegnap, 19:10
Tompos Márton, a Momentum elnöke további tüntetéseket tervez.
március 28., 16:08
A Magyar Honvédség központi gyűjtőhelyére szállították a bombákat.
március 28., 07:01
Fokozódik a Főpolgármesteri Hivatal és a Podmaniczky Mozgalom háborúja.
március 28., 11:21
A miniszterelnök szerint Izrael Magyarország barátja, és senki sem akarta letartóztatni Netanjahut.
2 órája
Budapesten pedig még kedvező döntés született számukra.
március 28., 08:54
tegnap, 18:09
A rendőrség nyomozást indított, a Magyar Honvédség már szervezi a visszaszállítást.
március 28., 09:38
Bedő Dávid szerint a kormányfőt a teherportán vitték be.
március 28., 07:44
tegnap, 17:03
A metropolita kemény szavakkal bírálta Oroszország politikáját, valamint kritikus megjegyzésekkel illette a magyar miniszterelnök szóhasználatát.
2 órája
Folytatódik a politikai édességsorozat.
március 28., 08:25
A nő fia korábban már megszökött anyjától, mert nem bírta elviselni a lelki és testi bántalmazást.
március 28., 09:59
Alku vagy bombázás – kemény üzenet az amerikai elnöktől.
4 órája
tegnap, 16:24
A főpolgármester szerint politikai játszma zajlik, és nem fog elhajolni a viták elől.
1 órája
4 órája
tegnap, 15:23
A dokumentumot a Legfőbb Ügyészséghez nyújtotta be.
március 28., 09:52
Az ügy Vadai Ágnes feljelentése nyomán került a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodához.
március 28., 13:48
A vád szerint egyikőjük gyermeke ölte meg az állatot.
március 28., 06:09
Az ítélet nem jogerős.
március 28., 06:37
tegnap, 14:32