
A Leporolt akták - Perben a XX. századdal című kötet negyven bírósági ügyön át mutatja be történelmünket az első világháborútól a rendszerváltozás utáni évekig.
MEGVESZEM
Mint megírtuk, Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerda este érkezik Magyarországra, hogy találkozzon Orbán Viktor miniszterelnökkel. A budapesti találkozót nem befolyásolja a 2024 novemberében kiadott elfogatóparancs sem, amelyet a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) adott ki Netanjahu ellen a gázai népirtás miatt. A törvényszéki ügyész egyébként még nem emelt vádat az izraeli kormányfő ellen.
Az ICC azzal indokolta az elfogatóparancs kiadását Benjamin Netanjahu és Joav Gallant volt védelmi miniszter, valamint a Hamász terrorcsoport vezetői ellen, hogy észszerű okuk van azt feltételezni, hogy Netanjahu és Gallan háborús, valamint emberiség elleni bűncselekményeket hajthattak végre, amikor korlátozták a Gázai övezetbe szánt humanitárius segélyek szállítását, valamint hogy az Izraeli Védelmi Erők (IDF) civil célpontokat is megtámadtak a palesztin enklávé elleni invázió alkalmával. A bíróság közleménye szerint „megalapozott okot” talált arra, hogy Netanjahu büntetőjogi felelősséget viseljen háborús bűncselekményekért, köztük „az éheztetés mint hadviselési módszer” és „az emberiség elleni bűncselekmények, a gyilkosság, az üldözés és más embertelen cselekmények” miatt.
Az ICC elutasította Izrael fellebbezését, amelyben a bíróság joghatóságát vitatta.
Ami a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróságot illeti, 1998-ban az Egyesült Nemzetek Szervezetének keretein belül hozták létre a Római Statútumot, amely 2002. július 1-jén lépett hatályba, és ekkor kezdhette meg működését a büntetőbíróság, amelynek az Európai Unió mind a 27 tagállama tagja. Ellenben negyvenegy ország – közöttük Kína, Oroszország, Izrael és az Amerikai Egyesült Államok – nem ratifikálta az egyezményt.
Az ICC emberiesség vagy háborús bűncselekmények, illetve agresszió esetén jár el. De csak akkor,
A statútum tizenhat különböző, emberiesség elleni bűncselekményt sorol fel, közöttük például az emberölést, a népirtást, a rabszolgaságot, a lakosság deportálását vagy erőszakos kitelepítését, a kínvallatást és a prostitúcióra kényszerítést. A statútum 8. cikkelye határozza meg a háborús bűncselekményeket attól függően, hogy a fegyveres konfliktus nemzetközi, azaz országok közötti, vagy nem nemzetközi, azaz lázadó csoportok vagy állami és nem állami fél közötti. Összesen 74-féle ilyen háborús bűncselekményt különböztet meg a dokumentum.
A Netanjahu ellen kiadott elfogatóparancsot több politikus is élesen kritizálta. Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter nevetségesnek nevezte a döntést, azonban ha Netanjahu Ausztriába utazna – tette hozzá –, akkor a hatóságok kénytelenek lennének őrizetbe venni. Az akkori amerikai elnök, Joe Biden is felháborítónak minősítette az elfogatóparancsot, mondván, nem lehet egyenlőségjelet tenni Izrael és a Hamász közé, és elítélte, hogy a bíróság egy kalap alá vette a Hamász-vezért és a két izraeli politikust.
Annak idején, a büntetőbíróság lépésére, az Orbán-kormány is azonnal reagált, amikor a Miniszterelnökségi Sajtóiroda így nyilatkozott:
Az emberiesség elleni bűncselekményekkel foglalkozó Nemzetközi Büntetőbíróság az elmúlt időszakban több ügyben nem jogi, hanem egyértelműen politikai döntést hozott, ezzel aláásva a szervezet tekintélyét. Magyarország elutasítja, hogy politikai eszközként használják a nemzetközi bíróságokat.
Sajtóértesülések szerint két nappal később Orbán Viktor feladatba adta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszternek, Tuzson Bence igazságügyi és Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszternek, hogy vizsgálják meg, milyen következményekkel járna, ha Magyarország kilépne a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Bármennyire is hihetetlen, de a Római Statútum szövegét magyar nyelven a mai napig nem hirdették ki hazánkban. (Erről korábban itt írtunk.)
Hogy akkor most mi van a statútummal? Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter két éve, 2023 márciusában arra a Kormányinfón feltett kérdésre, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyészének elfogatóparancsára letartóztatnák-e Magyarországon Vlagyimir Putyint, azt válaszolta:
Magyarországon a magyar jogrendnek tudnak érvényt szerezni, ez alapján nem tudnák letartóztatni az orosz elnököt, mert nincs kihirdetve az ICC-statútum.
Hozzátette: dualista alapon állunk, nemzetközi egyezmény elfogadása önmagában nem válik a belső jog részévé, csak ha kihirdetik, ami azért nem történt meg, mert a magyar Alaptörvénnyel ellentétes az egyezmény.
(Borítókép: A Nemzetközi Büntetőbíróság székhelye Hágában 2024. szeptember 20-án. Fotó: Nicolas Economou / NurPhoto / Getty Images)
A Leporolt akták - Perben a XX. századdal című kötet negyven bírósági ügyön át mutatja be történelmünket az első világháborútól a rendszerváltozás utáni évekig.
MEGVESZEMTöbb járat útvonala is módosul.
április 8., 13:07
A párt szóvivője árulta el a konkrét összeget.
április 8., 13:33
Hosszan érvelt az ártatlansága mellett a Fenyő-ügyben.
április 8., 13:38
2 órája
3 órája
Az ÖT alapítója elmondta, miért kell Magyar Péternek ennyi fotó, és miért betegszenek bele a helyzetbe, akik nem szeretik Orbán Viktort.
2 órája
Magyar Péter korábbi barátnője tulajdonosa és ügyvezetője is a cégnek.
április 8., 11:41
Nemsokára ítélet születhet a negyed évszázaddal ezelőtti emberölési ügyben.
április 8., 11:34
Tovább tombol a pandémia.
április 8., 11:43
A Kulturális és Innovációs Minisztérium az 1995-ös Bokros-csomagot is hibáztatja.
április 8., 11:14
A miniszterelnök videót is posztolt a látogatásról.
április 8., 11:46
Az esetről felvétel is készült.
április 8., 11:27
tegnap, 19:09
Április 8-án újabb tüntetés várható Budapesten.
április 8., 11:07
Hajnali 4-ig kaptak engedélyt a demonstrációra Hadházy Ákosék.
április 8., 06:49
Maradnak a mínuszok, de nappal egyre melegebb lesz.
április 8., 06:13
A szoftver az esetek 93 százalékában bizonyult pontosnak.
április 8., 13:41
Tízmilliókat kaphatnak a házat vásárlók.
21 perce
Egy korábbi kimutatás szerint a tanulók egy része már fogyasztott marihuánát.
április 8., 10:59
Az óvodai beiratkozásról is tájékoztattak.
április 8., 13:43
A volt jegybankelnök fia szerint az egész ügy „csak politikai lejárató kampány”.
21 perce
Az osztrák hatóságok fertőtlenítik a járműveket.
április 8., 08:45
tegnap, 18:07
tegnap, 17:03
tegnap, 14:31
Szerinte a Kúria egyáltalán nem foglalkozott a tüntetők érveivel.
április 8., 08:28
Kálmán Olga kérdezett, Polt Péter válaszolt.
április 8., 09:23
A szakemberek szerint főként az életmódnak, de az ellátórendszernek is van ebben szerepe.
április 8., 07:17
A járvány megakadályozása a cél, Orbán Viktor már aláírta a határozatot.
április 8., 07:41
A hivatal értesítési gyakorlata merőben eltér a megtévesztők módszereitől.
április 8., 08:52
Az alvás fontosabb, mint gondolná. A pszichiáter válaszol.
április 8., 08:06
Ezeket az utakat kell elkerülni kedden.
4 órája
Hadházy Ákosék újra akcióba lendülnek.
4 órája
A gyanúsítottakat a rendőrség őrizetbe vette.
április 8., 13:52
tegnap, 13:25