Fájdalmas a légzés? Mindenképpen fordulj orvoshoz!

A mellhártyagyulladás súlyos probléma, ezért nem szabad félvállról vennünk a tüneteit.

A mellkasi fájdalom mindig rosszat jelent, ezért minél előbb orvoshoz kell fordulni, ha ezt tapasztaljuk. Több oka is lehet, ezek egyike a mellhártyagyulladás.

A mellhártyának két lemeze van, az egyik a tüdőt borítja, a másik a mellkas belső felét. A köztük levő filmszerű folyadékréteg biztosítja azt, hogy a két lemez légvételkor el tudjon egymáson mozdulni. Mellhártyagyulladásról akkor beszélünk, amikor ez a folyadék megszaporodik, esetleg gennyessé is válhat. Sőt, mennyiségétől függően akár össze is nyomhatja a tüdőt. A betegségnek két formája van: a száraz és nedves mellhártyagyulladás. Ezekről itt írtunk bővebben.

A mellhártyagyulladás fő tünete az éles, szúró fájdalom, amelyet a mellkas egy bizonyos pontján érzünk. Egy-egy mélyebb lélegzetnél vagy köhögésnél pedig rosszabb lehet, illetve akár ki is terjedhet a vállakra vagy a hátra. Ezért a beteg általában elkezd jobban odafigyelni arra, hogyan lélegzik, hogy elkerülje a fájó érzést. Ezen kívül érezhet még légszomjat, kimerültséget, vagy be is lázasodhat - foglalja össze a legjellemzőbb tüneteket a Cleveland Clinic.

mellhártyagyulladás, mellkasi fájdalom
A mellkasi fájdalom okát mindenképpen vizsgáltassuk ki! Fotó: Getty Images

Hogyan kezelhető a mellhártyagyulladás?

Mindenképpen keressünk fel egy orvost, ha a fenti panaszokat tapasztaljuk! Mivel több oka is lehet a mellkasi fájdalomnak, valószínűleg több vizsgálatot is kérni fog, a többi között vérképet, EKG-t, illetve képalkotó vizsgálatokat is. A mellhártyagyulladás diagnózisát röntgennel lehet biztosan megállapítani.

A legtöbb embernél általában vírusos vagy bakteriális fertőzés okozza a mellhártyagyulladást, ezért gyógyszereket (antibiotikumot és gyulladáscsökkentőt) írnak fel a betegnek. Viszont ezeket csak akkor szedheti az otthonában, ha a betegség nagyon enyhe formáját állapítják meg nála. Vastagabb folyadékgyülem esetén intravénásan adagolják a gyógyszert, illetve a mellhártya csapolására is szükség lehet. Ez lehet egyszeri alkalom is, de van, hogy a csövet bent hagyják, hogy többször is le tudják szívni a folyadékot.

Nem mindegy, mi okozza

A mellhártyagyulladás gyógyulási esélyei attól függnek, hogy mi okozza a betegséget. Ha fertőzés áll mögötte, akkor annak elmúltával a mellhártyagyulladásból is kigyógyulunk. Ha valamilyen más probléma, például autoimmun (lupus, reumatoid arthritis) vagy tüdőt érintő betegség (tüdőrák, tuberkulózis, azbesztózis, mezotelióma), akkor annak a kezelése hozhat eredményt. Ilyen esetekben viszont akár ki is újulhat később a mellhártyagyulladás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +25 °C
Minimum: +14 °C

Délnyugat felől erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, és egyre több helyen - nagyobb számban a Dunántúl keleti felében, illetve a Duna-Tisza közén - számíthatunk záporra, zivatarra. A zivatarok rendszerbe szerveződhetnek, az egymást követő cellákból pedig lokálisan jelentősebb mennyiség is hullhat. A déli, délkeleti szél napközben sokfelé élénk, több helyen erős lesz, zivatarok környezetében átmenetileg viharossá is fokozódhat a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 24 és 30 fok között várható, de a délnyugati tájakon pár fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő estére 14 és 20 fok közé csökken a hőmérséklet. A Földközi-tenger térségéből érkező léghullámok miatt változékonyabbra fordul az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra