Felébredt a műtéti altatásból, elfelejtette anyanyelvét a kamaszfiú

műtét altatásból
Olvasási idő kb. 2 perc

A holland fiú műtétjére 17 éves korában került sor: miután felébredt, elfelejtette az anyanyelvét, és csak angolul tudott megszólalni. De vajon mi történhetett?

Focizás közben sérült meg a térde annak a 17 éves kamasznak, akivel a meglehetősen furcsa eset történt. Ugyan a történelem során nem példa nélküli, hogy valaki egyszer csak úgy ébred, hogy egy másik nyelven beszél, ezzel a fiúval mindez a műtét utáni altatást követően esett meg. Amint arról a Live Science beszámolt, az eseményt követően az őt megvizsgáló pszichológusok sem tudták kideríteni, mi válthatta ki a furcsaságot. 

Ami talán a környezetének még inkább sokkoló lehetett, hogy az altatást követően a szüleit sem ismerte meg. A műtét után emiatt számos egyéb vizsgálat várt rá. A kórház dolgozói eleinte azt hitték, hogy a fájdalomcsillapító és az altatók hatása alatt áll, azonban holland nyelvtudása órákkal később sem tért vissza. 

A műtét után, az altatásból ébredve anyanyelve helyett angolul kezdett beszélni a kamasz
A műtét után, az altatásból ébredve anyanyelve helyett angolul kezdett beszélni a kamaszER Productions Limited / Getty Images Hungary

Nem számítottak komplikációra

A pszichiáterek a családi anamnézisben sem találtak arra utaló kiváltó okot, ami ezt okozhatta. Külön érdekesség, hogy az angolt holland akcentussal beszélte. Végül arra jutottak, hogy egy úgynevezett idegen nyelvi szindrómája (FLS) van, mely pont ezekkel tünetekkel jár. Ezt az állapotot, amelyet

az agy egy apró sérülése válthat ki,

először orvosilag a második világháborút követő időszakban dokumentálták, amikor egy légitámadásban megsebesült norvég nő erős német akcentussal kezdett beszélni. Az FLS általában agyvérzéses, vagy autóbalesetet szenvedett betegeken jelentkezik. 

Az Oxfordi Egyetem kutatói később kiemelten vizsgálták a szindrómában érintetteket, és megállapították, hogy például a brit páciensek legtöbbje francia, skót vagy holland, a japánok pedig koreai akcentussal kezdenek beszélni. Az akcentus általában nincs összefüggésben azzal, hogy a beteg milyen más idegen nyelvet ismer korábbról. Azt is megfigyelték, hogy a betegek idővel az akcentusról leszoknak, amint az agy egészséges része átveszi a sérült agyterületek által korábban ellátott funkciót. 

Agysérülést szenvedett, ezzel a 10 dologgal gyógyította meg magát és azóta másokat isAgysérülést szenvedett, ezzel a 10 dologgal gyógyította meg magát és azóta másokat is

Jim Kwik, „az elme személyi edzője” sok sztárnak segített már optimalizálni az agyműködését, és megóvni az elméje egészségét.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek