A fél világ megbuktatná, mégis talpon van még Netanjahu

2025. április 02. 05:39

Az izraeli miniszterelnök akkor érkezik Magyarországra, mikor éppen komoly konfliktust folytat az izraeli mély állammal, több korrupciós vád van ellene, és még nemzetközi elfogatóparancsot is kiadtak ellene.

2025. április 02. 05:39
null
Hajdú Tímea
Hajdú Tímea

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerdán Magyarországra érkezik Orbán Viktor miniszterelnök meghívására. Bár az izraeli vezető ellen tavaly novemberben nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a nemzetközi büntető törvényszék, a magyar kormány kijelentette: ezt nem fogják figyelembe venni. Tavaly novemberben Orbán Viktor kijelentette: ezzel a döntéssel a törvényszék egy lezáratlan nemzetközi konfliktusba avatkozik be. „Még ma meghívom Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, és rögzítem, hogy nem vesszük őt őrizetbe, ha elfogadja a meghívást” – mondta akkor a miniszterelnök. Az izraeli politikus közel négy és fél hónappal később tett eleget a meghívásnak.

Netanjahu már sok mindent átvészelt poltikai karrierje során, de talán még sose vezette olyan nehéz időszakban Izraelt, mint amilyen az elmúlt másfél év volt. 

A politikus többfrontos támadás alatt van: egyrészt a nemzetközi baloldal számára ő minden rossz jelképe, a sztereotipikus „antidemokratikus jobboldali vezető”, másrészt abszurd vádakkal üldözik őt a Nemzetközi Büntetőbíróság ügyészei. Izraelben sem egyszerű a helyzete, mert már évek óta tart ellene egy korrupciós eljárás, amelynek tagadja a vádjait. Másrészt még október 7. előtt ő és jobboldali kormánya mindent megtett, hogy megreformálja az igazságügyi rendszert, és megszüntesse azt, hogy a parlament és a kormány helyett meg nem választott bírók uralkodjanak Izraelen. Ez azonban óriási ellenállásba ütközött, mind otthon, mind külföldön. A támadás előtt tömegtüntetésekkel próbálták megbuktatni. S akkor ott van az a jelentős számú izraeli, aki meg van győzödve arról, hogy mivel október 7. az ő miniszterelnöksége alatt történt, ezért le kellene mondania. 

Ezt is ajánljuk a témában

A külföldi ellenségek  

A Nemzetközi Büntetőbíróság ügyésze tavaly tavasszal rendelte el Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Joáv Gallant védelmi miniszter letartóztatását „háborús bűnök vádjával.” Ahogy akkor megírtuk a vádakat még az izraeli kormánnyal egyáltalán nem szimpatizáló izraeli főügyész is  „alaptalannak” minősítette. 

Karim A.A. Khan, a Nemzetközi Büntetőbíróság ügyésze gyakorlatilag egyenlőséget tett a Hamász terrorszervezet és Izrael állam között, hiszen eredetileg a terrorcsoport vezetőire is elfogatóparancsot kért. Miután az IDF likvidálta a Hamász teljes vezetését, Mohamed Deifre egy alacsonyabb rangú terrorvezérre adtak ki elfogatóparancsot, annak ellenére, hogy őt is kiiktatta az izraeli hadsereg. 

A nemzetközi szervezetek Izrael-ellenessége közismert, egyetlen országot sem ítélt el annyiszor az ENSZ Közgyűlés, mint a zsidó államot. Ennek fényébem a nemzetközi törvényszék döntése sem meglepő. 

Ezt is ajánljuk a témában

Belső ellenzék

Benjamin Netanjahu népszerűsége a terrortámadást követően mélypontra zuhant, mert sokan őt tették felelőssé azért, hogy Izrael nem volt felkészülve a Hamász támadására. A háború azonban fordulatot hozott. 

A Maariv című izraeli újság őszi felmérése szerint az izraeliek 41 százaléka úgy véli, hogy Netanjahu a legalkalmasabb személy egy koalíciós kormány vezetésére.

Ennek ellenére továbbra is jelentős azoknak a száma, akik úgy gondolják, hogy a miniszterelnök az akadálya a túszmegállapodásnak és ezért a lemondását követelik. Mindeközben a Netanjahu elleni korrupciós eljárás is már évek óta húzódik. 

Az izraeli „mély állam”

Az izraeli belpolitika meglehetősen bonyolult, adott egy rendkívül összetett választási rendszer, rengeteg pártból felálló, összetételüket gyakran váltó koalíciós kormányok, és ott a vallás és az állam összetett viszonya is. Ami még bonyolultabbá teszi a képet az-az izraeli „mély állam”, amely hasonlóan funkcionál, mint az Egyesült Államokban. Erről Moshe Cohen-Eliya izraeli jogász részletesen írt a Tablet magazinban. A szerző szerint már egy ideje alkotmányos válság zajlik a zsidó államban: „Az izraeli igazságszolgáltatás, a biztonsági szolgálatok és a jogi bürokrácia nem megválasztott tisztviselői évek óta rendkívüli hatalmat gyűjtöttek össze, hogy felülbírálják a választott döntéshozókat. Izrael lett az egyetlen olyan nyugati alkotmányos demokrácia, amelyben a bírák vétójoggal rendelkeznek a bírói kinevezések felett, a főügyész ellenőrzi a kormány jogi döntéseit, és a hírszerzés vezetői az alkotmány őrzőiként működnek.”

A konfliktus még jobban a felszínre került miután Benjamin Netanjahu menesztette az izraeli belbiztonsági szolgálat (Sin Bét) főnökét, aki azonban nem akar távozni. Cohen-Eliya szerint a Sin Bét és a kormány közötti konfliktus „a szuverenitásért folytatott küzdelem”. A szerző szerint Netanjahu konfliktusa a meg nem választott bürokráciával nem egyedi: 

„Washingtontól Brüsszelen át Jeruzsálemig a megválasztott kormányokat a bebetonozott elitek szorítják be, akik a jog, a biztonság és a »szakmaiság« nyelvét használják a demokratikus mandátumok aláásására.”

Netanjahu vs. Amerika 

Az izraeli miniszterelnök számára valószínűleg nagy megkönnyebülést jelentett, hogy nem demokrata elnököt választott az Egyesült Államok. 

A Demokrata Párt ugyanis teljesen nyíltan támogatta Netanjahu megbuktatását, és ellenségesen fogadták akkor is, mikor meghívták őt a republikánusok a Kongresszusba, ahová Kamala Harris elnökjelölt „időpontütközésre” hivatkozva nem ment el. 

Bár Biden Izrael-barátnak vallotta magát rendszeresen kifejezte a nemtetszését az izraeli miniszterelnökkel szemben. Az amerikaiak is nyomást jelentettek az izraeli kormány számára, hiszen az IDF hiába jól felszerelt hadsereg, nagyban függ az amerikai fegyverektől. 

Donald Trumppal az amerikai elnök első mandátuma alatt jó volt a kapcsolat, de az elnök megsértődött, miután úgy érezte Netanjahu is hibás, amiért nem valósult meg az „évszázad béketerve”, amit Jared Kushner álmodott meg. Trump az elmúlt években sokszor negatívan beszélt az izraeli politikusról, de második elnöksége első hónapjai alatt támogatóan fordult Izrael felé. 

Háború és újabb botrány

Mindeközben már több, mint ötszáz napja tart a háború, miután a Hamász nem hajlandó kiadni az izraeli túszokat, és Gáza siralmas állapota ellenére sem adja meg magát. A katari közvetítésű tárgyalásokat ráadásul bonyolítja a miniszterelnök tanácsadóinak ügye is. 

Hétfőn reggel az izraeli rendőrség letartóztatta Yonatan Urich-ot és Eli Feldstein-t, Netanjahu korábbi tanácsadóit – számolt be a JNS. A két férfit külföldi ügynökkel való kapcsolattartással, pénzmosással, vesztegetéssel, csalással és hűtlen kezeléssel gyanúsítják. A katari vizsgálatot állítólag azért indították el, mert Feldstein, miközben a miniszterelnök katonai ügyekkel foglalkozó szóvivőjeként dolgozott, egy olyan cégnek is dolgozott, amely Doha imázsának javítására törekedett.

Az ügy miatt hétfőn az izraeli miniszterelnököt is kihallgatták. Netanjahu azzal vádolta meg a bűnüldöző hatóságokat, hogy kormánya megbuktatására törekednek:

„Értettem, hogy itt politikai nyomozás folyik, de nem tudtam, hogy milyen mértékben” 

– mondta Netanjahu. A miniszterelnök kijelentette: boszorkányüldözés zajlik, meg akarják buktatni. 

Netanjahu tehát minden szempontból ostrom alatt áll, otthon és külföldön, sőt a kormányában is, hiszen saját koalíciójának vallásos tagjai már egy ideje a kormány felrobbantásával fenyegetnek. Az izraeli miniszterelnök tehát eddig mindent átvészelt, de továbbra is megszámlálhtatlan jelentkező buktatná meg, s ha egy kidől, a helyén újabb bukkan fel. 

Nyitókép: Oliver Contreras / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

Mit akar Trump Gázában?

Videó

Trump második elnökségének külpolitikai doktrínáját eddig a következő mondattal lehetne jellemezni: „Miért ne tehetném meg?”

***

 

Összesen 87 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
oldesz
2025. április 04. 23:07
Bár a nemzetközi büntetőbíróság ítélete valóban téves, politikailag elfogult, ahogy Sztálint sem ítélte el senki mert rengeteg német náci döglött meg a szovjet hősi honvédő háborúja idején, de Orbánnak mégsem kellett volna 1. fogadnia Netanjahut és 2. kilépni egy globális világszervezetből, mely a béke híveit tömöríti magában. Azért nem kellett volna fogadnia, mert ezzel több tucat iszlamista terrorszervezetet haragított nemcsak magára, Magyarországra, és a magyar emberekre. Felelőtlensége miatt a jövőben bármely külföldön lévő magyart érhet iszlamista bosszú.
oldesz
2025. április 04. 23:01
Eddig hat arab - izraeli háború zajlott és mind a hatot az arabok kezdték. Vagy négy-öt arab ország volt az agresszor, vagy két arab terrorszervezet. A megtámadott Izrael - ahogy a világ bármely valamirevaló állama- csak reagált az őket ért támadásra, védekezett, majd visszatámadt.
id. Horváth József
2025. április 03. 12:34 Szerkesztve
" .... talpon van még Netanjahu ..." Nyerő ember ... ? A 300 éve kiirtott indiánok például kinek fájnak, ki emlékszik még valamire is? A Net viszont nem felejt, a helyzet tehát más! 1000 évre szereztek ellenséget maguknak és egy gettó szerű kerítéssel körbevett hazát. Netanjahu: " -Izrael ... szisztematikus, pontos és szervezett módon ... átalakítja a Közel-Kelet arculatát." Tehát 2023 "október 7" is szervezett volt? A túsz "szabadítás" is? A túsz színjátékot néhány száz moszad-hamasz ügynök gond nélkül levezényli és eljátszotta, síró családostól, szenvedő, de vigyorgó katonanő túszostól , stb., stb. , azaz " ... szisztematikus, pontos és szervezett módon ..." ! Akinek 9/11 nem okozott gondot, annak okt.7 csak matiné!
2025. április 03. 08:19 Szerkesztve
Érdekes ez az Izraeli hosszú metélt. Megmutatja, hogy nemzetközi körözést és a világ bv.-t simán ki lehet kerüólni és le is lehet szarni- De még inkább azt, hogy a jövevény. zsidó országrabló vezéreként ő még magához venné a Gázát is. (pedig jobb lenne ha simán beszívná) Ma reggel láttam, hogy elvitték az útvonaláról az összes szelektív szemétgyűjtők tartályait. Hatalmas szar lehet, ha ennyi kell, hogy felrobbanása esetén nagyda rabként visszapuccolják innen. (matt esetén az MCC-s-wc c-ék árnyékszékeibe.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!