Halálbüntetést kért a főügyész a férfira, aki megölte egy amerikai egészségbiztosító vezetőjét
További Külföld cikkek
- Lepecsételt piros zsákban kapták vissza szeretteik szerveit – dagad a börtönbotrány Alabamában
- Donald Trump nemcsak Amerikát, a Fehér Házat is megosztja
- Lezuhant egy kisrepülőgép a Wight-szigeten
- Forró olajjal támadt a brit szuperbörtön őreire az Ariana Grande-koncert utáni robbantás egyik terroristája
- Milorad Dodik: Nem hátrálunk a nemzetközi nyomás ellenére sem
Mint ismert, 2024. december 4-én Luigi Mangione kora reggel egy New York-i szálloda előtt várakozott Brian Thompsonra, a UnitedHealthcare vezérigazgatójára, az épületben az amerikai egészségbiztosító befektetői konferenciát tartott.
Pam Bondi főügyész a keddi nyilatkozatában azt mondta:
Luigi Mangione tette, egy ártatlan férfi, két kisgyermek édesapja meggyilkolása előre megfontolt, hidegvérű merénylet volt, ami sokkolta Amerikát.
A CNBC cikkéből kiderül, hogy a főügyész szerint a halálbüntetéssel a vádhatóság segítheti Donald Trump amerikai elnök programjának megvalósulását, hogy „megállítsuk az erőszakos bűnözést és az Egyesült Államokat újra biztonságossá tegyük”.
A legnagyobb amerikai egészségbiztosítási cég vezérigazgatóját gyilkolta meg Mangione
Brian Thompson 2004-ben csatlakozott a UnitedHealth Group egészségbiztosítási céghez, és több mint húsz éven keresztül volt a vállalat munkatársa, 2021 áprilisában pedig kinevezték a cég vezérigazgatójának.
Mangione hátulról megközelítette a vállalat vezetőjét, majd több lövéssel meggyilkolta. Ezt követően elfutott a helyszínről.
Néhány nappal később Mangionét Pennsylvaniában őrizetbe vették, amikor egy altoonai McDonald’sban észrevették őt, és jelezték a rendőrségnek. A New York-i ügyészek vádat emeltek ellene.
A UnitedHealthcare vezérigazgatójának meggyilkolása megrázta az üzleti világot, és rámutatott az amerikai egészségbiztosítási rendszer mélyebb problémáira.
A tragikus eset nyomán felerősödtek az egészségbiztosítókkal szembeni indulatok, miközben a vállalati vezetők fokozott fenyegetettségről számolnak be. Az ügy büntetőjogi és társadalmi vonatkozásai miatt egyaránt jelentős figyelmet kap.
A letartóztatás körülményei és a nyomozás részletei
A rendőrség ötnapos nyomozás után egy pennsylvaniai McDonald’s étteremben fogta el Luigi Mangionét. A letartóztatáskor nála volt egy, a gyilkossághoz is felhasznált fegyverrel megegyező tárgy, és egy hamis személyazonosító okmány.
A nyomozók egy jegyzetfüzetet is találtak nála, amiben ellenséges megnyilvánulásokat tett az egészségbiztosítási iparággal, különösen annak vezető tisztségviselőivel szemben.
Alvin Bragg manhattani kerületi ügyész a terrorizmussal kapcsolatos vádakat azzal indokolta, hogy egy „félelemkeltő, jól megtervezett, célzott gyilkosságról” volt szó, amelynek célja a sokkolás és a megfélemlítés volt. „Alapvetően ez egy olyan gyilkosság, amelynek célja a félelemkeltés volt” – fogalmazott az ügyész.
A vádlott háttere és az ügy társadalmi visszhangja
Luigi Mangione egy prominens marylandi család sarja, és elit egyetemi végzettséggel rendelkezik. Azonban úgy tűnik, az utóbbi hónapokban megszakította kapcsolatait családjával és barátaival. Online fórumokon gyakran írt hátfájással kapcsolatos problémáiról. A UnitedHealthcare megerősítette, hogy Mangione soha nem volt az ügyfelük.
Az amerikai vezérigazgató gyilkosa nem volt ügyfél a rendőrség szerint
Egyre több információ derül ki az elkövetőről.
Az áldozat, Brian Thompson húsz évet töltött a UnitedHealth Groupnál, és 2021-ben lett a biztosítási részleg vezérigazgatója. Két középiskolás korú gyermek édesapja volt.
A gyilkosság nyomán sokan fejezték ki felháborodásukat az amerikai egészségbiztosítási rendszerrel kapcsolatban.
Natalie Monarrez, egy 55 éves Staten Island-i lakos, aki a tüntetők között volt, elmondta, hogy édesanyját és megtakarításait is elvesztette elutasító biztosítási igények miatt. „Bár szélsőséges volt a tett, ráirányította a figyelmet arra, hogy foglalkoznunk kell ezzel a problémával” – nyilatkozta az esetről.
Az ügy jelentős aggodalmat keltett az üzleti világban is. Vállalati vezetők arról számolnak be, hogy az eset óta megnövekedett a fenyegetések száma. A gyilkosság egyfajta szimbólummá vált azok számára, akik elégedetlenek az amerikai egészségbiztosítási rendszerrel, különösen a fedezet-megtagadásokkal és a magas orvosi számlákkal kapcsolatban.