Magyarországon aggasztóak a daganatos megbetegedések statisztikái: évente 31 ezren halnak meg rákban. Ezzel az adattal lakosságarányosan Európában a legrosszabb helyen állunk. Az OECD rákügyi országprofilja szerint a daganatos betegek halálozása Magyarországon 32 százalékkal meghaladta az uniós átlagot, erről itt írtunk bővebben.

A külföldi gyógykezelések témája sokakat foglalkoztat, hiszen az NN Biztosító egészségügyi kutatásából kiderült: a 20-64 éves korosztályba tartozók döntő többsége (81 százalék) tart attól, hogy a következő 10-15 évben valamilyen súlyos betegséggel diagnosztizálják, ezen belül is legtöbben (44 százalék) a daganatos megbetegedésektől félnek leginkább.

Ugyanakkor a világ legismertebb onkológiai központjai külföldön találhatók, ám az ottani gyógykezelés megszervezése nem egyszerű feladat egy magyar páciens számára. Ráadásul külföldön gyógyulni igen költséges lehet, a daganatos betegség kezelésének számlája akár több tízmillió forintra is rúghat, amit a többség nem engedhet meg magának.

A rosszindulatú daganatos megbetegedések okozta magas halálozási arány egyik fő oka az egészségtelen életmód mellett, hogy túl későn diagnosztizálják a betegséget, mert csak kevesen veszik igénybe a szűrővizsgálatokat. Ezzel párhuzamosan dinamikusan nő a magánegészségügyi szolgáltatások iránti igény: 2023-ban már 800 milliárd forintot ért el ezen szolgáltatók forgalma éves szinten.

Ez a dinamikus növekedés hatással van a biztosítók termékkínálatára is: a szolgáltatás-finanszírozó egészségbiztosítások piaca folyamatosan nő.

2021 és 2024 között a biztosítottak száma 24 százalékkal emelkedett és meghaladta az 1,1 milliót, a biztosítók kárráfordítása ugyanezen időszakban viszont 92 százalékkal, több mint 30 milliárd forintra kúszott fel.

Vagyis a piaci versenyben a biztosítók egyre nagyobb értékű szolgáltatásokat kínálnak ügyfeleiknek. Miközben tehát egyre nagyobb a kereslet a hazai magánegészségügyi szolgáltatások iránt, kézenfekvő következő lépés lehet a külföldi gyógykezelésekre vonatkozó egészségbiztosítások térnyerése.

A külföldi gyógykezelésre szóló szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás a rosszindulatú daganatos betegség kórházi kezelésétől, a szívműtéten át, az idegsebészeti műtéttől a szervátültetésig megoldást jelenthet, mondta Holló Bence, az NN Biztosító elnök-vezérigazgatója.

A külföldi gyógykezelés megszervezésére és finanszírozására 2 millió euró összeglimit áll a biztosított rendelkezésére a meghatározott szolgáltatások költségének térítésére. Leveszik a szervezési és adminisztratív terheket is a biztosított válláról, sőt, a nyelvtudás hiánya sem lehet akadálya a gyógyulásnak. A biztosítás emellett fedezi egy kísérő utazását és szállásköltségeit is, így a páciens nem lesz egyedül a külföldi kezelés idejére.