
Az Egyesült Államok bevándorlási hivatala (Ice) elismerte, hogy adminisztratív hiba miatt kiutasították a védett státuszú Kilmer Armado Abrego-Garciát, és El Salvadorba deportálták, ahol a hírhedt Cecot börtönben tartják fogva.
Abrego-Garcia 2019 óta élvezte a kitoloncolás elleni védelmet, miután egy bíró megállapította, hogy a hazájában veszély fenyegeti. Marylandben élt a feleségével és az 5 éves gyerekükkel.
A bírósági beadványban Abrego-Garcia ügyvédei azt állították, hogy az Ice már 2019-ben megpróbálta őt kitoloncolni, mert a bevándorlási tisztviselők azt állították, hogy egy bizalmas informátor szerint Abrego-Garcia „az MS-13 bűnbanda aktív tagja”. Abrego-Garcia a vádakat tagadva menedékkérelmet nyújtott be.
Ennek ellenére idén márciusban az Ice tisztviselői őrizetbe vették, azt állítva, hogy a jogállása megváltozott. A bírósági beadvány szerint őrizetbe vették, és kihallgatták a bandakötődéseiről, majd egy texasi fogdába szállították, ahonnan március 15-én deportálták El Salvadorba. Az egyik olyan járaton volt, amin bírói tiltás ellenére több száz venezuelait deportáltak az USA-ból, és emiatt a Trump-adminisztrációnak bizonyítania kell, hogy nem sértett meg egy szövetségi bíró által elrendelt repülési tilalmat.
Hétfőn Robert Cerna, az Ice megbízott területi irodavezetője a bírósági nyilatkozatában „hibának” nevezte a deportálást. Azt mondta, Abrego-Garcia „nem szerepelt az El Salvadorba induló járat eredeti utaslistáján”, hanem „tartaléklistás” volt, és mivel más fogvatartottakat „különböző okok miatt” levettek a járatról, Abrego-Garcia „előrébb került a listán, és végül rákerült a repülőgépre”, de „az utaslista nem jelezte, hogy Abrego-Garciát nem szabad eltávolítani”. Cerna azt mondta: „Egy adminisztratív hiba következtében deportálták az Egyesült Államokból El Salvadorba. Ez egy mulasztás volt, és a kitoloncolás jóhiszeműen történt, a végleges kitoloncolási határozat és Abrego-Garcia feltételezett MS-13-tagsága alapján. Ez a deportálás hiba volt.”
A beadvány szerint az amerikai kormány már nem rendelkezik Abrego-Garcia felügyeletével, ezért nincs lehetősége visszahozni őt az Egyesült Államokba.
Abrego-Garcia családja pert indított a Trump-adminisztráció ellen az ügyben. A férfi tagadta, hogy bármilyen bűnbandához tartozna, és az amerikai kormány sem mutatott be erre bizonyítékot.
Hétfő este J. D. Vance amerikai alelnök az X-en védelmébe vette Abrego-Garcia deportálását, bizonyíték nélkül azt állítva, hogy a férfinak „nem volt jogi alapja az itt tartózkodásra”.
De más vitatott Ice-akciók is napvilágra kerültek, például egy venezuelai férfi letartóztatása, aki egy testvére vesedonorja lett volna. (Guardian)