eur:
409.78
usd:
360.71
bux:
84947.5
2025. április 12. szombat Gyula
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az EU-tagországok állam- és kormányfőinek brüsszeli csúcstalálkozója után tartott nemzetközi sajtótájékoztatón 2024. december 19-én.
Nyitókép: MTI/Purger Tamás

Vámháború élesben: az EU kemény választ ígér, az amerikai techcégek a célkeresztben

Az Egyesült Államok és Európa kiásta a csatabárdot, az unió felkészült arra, hogy a Donald Trump által az autóimportra bejelentett vámokra egyértelmű választ adjon.

Az amerikai elnök a múlt héten üzente meg Európának, hogy április 2-tól 25 százalékos vámot vet ki az onnan érkező autókra, sőt az autóalkatrészekre is. A bejelentés a Kanada és Mexikó ellen foganatosított amerikai korlátozások után Európai Uniót, ha nem is hideg zuhanyként, de váratlanul érte. Értesülések szerint napokba telt, míg az unió a kezdeti tanácstalanságból felocsúdva elkészült a válasszal.

Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki az Európai Bizottság elnöke Strasbourgban kedden. Az Európai Parlament plenáris ülésének az Európai Tanács március 20-i ülése eredményeiről tartott vitáján Ursula von der Leyen kijelentette: a vámtarifák általános bevezetése romboló hatású.

„A vámtarifák olyan adók, amelyeket az emberek fizetnek meg. A vámtarifák fokozzák az inflációt. Ma erre senkinek sincs szüksége, sem az Egyesült Államokban, sem Európában – hangoztatta, és hozzátette: – Nem Európa kezdte ezt a konfrontációt, és nem is feltétlenül akarja azt megtorolni. Ugyanakkor erős terve van arra, hogy szükség esetén válaszlépéseket tegyen. Célunk a tárgyalásos megoldás. De természetesen, ha kell, megvédjük érdekeinket, embereinket és cégeinket. Mindenünk megvan, amire szükségünk van népünk és jólétünk védelméhez.”

Leszögezte: Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal. Ugyanakkor diverzifikálni fogja kereskedelmét más partnerek bevonásával, valamint megerősíti az egységes piacát – tette hozzá.

Bernd Lange német szociáldemokrata európai parlamenti képviselő Die Weltnek annyit árult el, hogy olyan csomagról van szó, amely egyenértékű azzal a kárral, amit az amerikai vámtarifák okozhatnak Európának. A listán állítása szerint az Egyesült Államokból esetenként jelentős mennyiségben importált mezőgazdaági termékek, különféle ipari cikkek, továbbá kiváló minőségű márkás ruhák szerepelnek.

Emellett adót vetnének ki az amerikai cégek által az EU-ban nyújtott digitális szolgáltatásokra is.

A Handelsblatt szerint az Egyesült Államok és az EU közötti kereskedelmi konfliktus következményekkel járhat az Apple, a Microsoft, a Meta, az X és más amerikai technológiai vállalatok számára.

Az uniós tagállamok közül Trump vámtarifái leginkább Németország sújtják. Az elnöki intézkedés ugyanis a kontinensen leginkább a német autógyártókat, mindenekelőtt a Volkswagent, a Mercedes-Benzt és BMW-t érintik. 2024-ben egyetlen ország sem vett annyi új személygépkocsit Németországból, mint az Egyesült Államok. Az export 13,1 százalékos részesedésével vezetett Németország, míg Nagy-Britannia 11,3 százalékkal és Franciaország 7,4 százalékkal állt a második, illetve harmadik helyen.

A német autógyártók ugyanakkor már most is nagy mennyiségben gyártanak autókat az Egyesült Államokban, hogy elkerüljék a vámokat. Az Infostart is beszámolt arról, hogy a Mercedes-Benz vezetői közölték: mind nagykereskedelmi szinten, mind a kereskedőknél növelni fogják készleteiket az Egyesült Államokban. Az árazással kapcsolatban nem árultak el konkrétumokat, de jelezték, hogy figyelik a versenytársaikat és az amerikai vámok hatását.

Ami pedig a hivatalos német álláspontot illeti, a még hivatalban lévő gazdasági miniszter, Robert Habeck szerint Németország támogatja az Európai Bizottságot abban, hogy olyan megoldásról tárgyaljon az Egyesült Államokkal, amely megakadályozza a vámspirált. A hamarosan kormányra kerülő CDU külpolitikai szakértője pedig úgy vélte, hogy „célzott és mérsékelt” ellenszankciók szükségesek, amelyek bizonyítják, hogy Európa rendelkezik a megfelelő eszközökkel, de nem törekszik a háború eszkalálására.

A Német Autóipari Szövetség elnöke, Hildegard Müller ismételten sürgős tárgyalásokat követelt az Egyesült Államok és az Európai Unió között egy kétoldalú megállapodás érdekében.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Van egy terület, ahol a háború nem rázta meg az orosz–amerikai együttműködést

Van egy terület, ahol a háború nem rázta meg az orosz–amerikai együttműködést

Kedden két orosz és egy amerikai űrhajós indult Bajkonurból a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). Az orosz–ukrán háború ezen a téren nem rázta meg az együttműködést, de az orosz űripari költségvetést megtépázta a fegyveres konfliktus – mondta el az InfoRádióban Szabó Olivér Norton, a Svábhegyi Csillagvizsgáló bemutató csillagásza.

Kimenekülne az új német koalíció a menekültválságból

Létrejött a koalíciós megállapodás a német Kereszténydemokrata Unió és bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió, valamint a Német Szociáldemokrata Párt között. Az egyezségben számos a bevándorlási politikát érintő szigorítás is szerepel: komolyabb határellenőrzést vezetnének be, kitoloncolásokat is terveznek- mondta el az InfoRádiónak Dócza Edith Krisztina, a Migrációkutató Intézet vezető elemzője. A riporter Varga Mónika. Dócza Edith Krisztinát, a Migrációkutató Intézet vezető elemzőjét hallották
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.14. hétfő, 18:00
Magyar Levente
a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×