A pikkelysömör tüneteit többféle módon enyhíthetjük, az életminőségünket mi magunk is javíthatjuk.
Bár nincs egyértelmű és végleges megszűnést ígérő gyógymód, ma minden eddiginél hatékonyabb a pikkelysömör orvosi kezelése. Helyi kezelésnek számítanak a szteroidos és nem szteroidos kenőcsök és krémek, valamint a vény nélkül kapható testápolók, habok, lemosó- és ecsetelő oldatok, samponok. Bizonyos termékek tartalmazhatnak olyan anyagokat, mint a jojoba, cink-pirition és kapszaicin, amelyek a bőr hidratálására, nyugtatására, vagy viszketés enyhítésére szolgálnak.
A pikkelysömör kezelése segíthet javítani a tüneteket, valamint csökkenteni az olyan társbetegségek kialakulásának kockázatát, mint az ízületi gyulladás, szívbetegség, elhízás, cukorbetegség és a depresszió.
Mit tehetünk a pikkelysömör tüneteinek enyhítéséért?
Hogyan javíthatjuk saját állapotunkat? A válasz egyszerűnek hangzik: életmódváltással.
1. A dohányzás abbahagyása
A kutatók azt találták, hogy azok a dohányosok, akik pikkelysömörben szenvednek és leszoknak a dohányzásról:
- csökkenthetik a szív-, ér-, máj- és fogínybetegségek kialakulásának kockázatát.
- csökkentik egy olyan autoimmun betegség kialakulása veszélyét, mint a Crohn-betegség.
2. Az alkoholfogyasztás elhagyása
A szakemberek több előnyt is találtak az alkoholfogyasztás korlátozásában, ha valaki pikkelysömörben szenved.
- Kevesebb bőrtünet, mert a kezelés hatékonyabbá válik.
- Csökken a pszoriázisos ízületi gyulladás (nőknél) és zsírmájbetegség kialakulásának kockázata.
- A pikkelysömör elleni gyógyszerek májkárosodást okozó kockázata jelentősen lecsökken.
3. Fényterápia
Az UV-B sugárzás a természetes napfényben is jelen van, és ez hatékony támogató kezelés pikkelysömör esetén. Bár a tapasztalatok alapján a betegek többségének jót tesz a napozás, vannak kivételes esetek, amikor kerülendő a napfényen tartózkodás, mert ronthatja az állapotot. Az UV-B behatol a bőrbe, és lelassítja az érintett bőrsejtek növekedését. Az UV-B-kezelés magában foglalhatja az UV-B-fényterápiát, az excimer lézert vagy az otthoni UV-B-fényterápiát.
Vannak, akik a természetes napfény alternatívájaként a szolárium használatát kezdik el. Sajnos azonban a kereskedelemben található szoláriumok többnyire UV-A fényt bocsátanak ki, nem UV-B-t. A pikkelysömörre gyakorolt jótékony hatás pedig elsősorban az UV-B fénynek tulajdonítható.
Az étrend-kiegészítők is segíthetnek
Egyes étrend-kiegészítők segíthetnek belülről enyhíteni a pikkelysömör tüneteit. Ilyen lehet például a halolaj, a D-vitamin, a máriatövis, és a ligetszépeolaj. A kurkuma antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságai is támogatást nyújthatnak a pikkelysömör a fellángolásainak és egyéb tüneteinek szabályozásával. Az aloe veráról bizonyos esetekben kimutatták, hogy csökkenti a pikkelysömör okozta bőrpírt és irritációt.
Testünk ápolása és a gyógyfürdők
A langyos fürdő Epsom-sóval, ásványi olajokkal, tejjel vagy olívaolajjal csillapíthatja a viszketést, valamint lágyítja a pikkelyeket és plakkokat. Az erősen kénes, nátrium-bikarbonátban és magnéziumban dús termálvíz is a pikkelysömör természetes kezelési módszere, ezért bátran menjünk gyógyfürdőbe, hiszen nem fertőző a bőrbetegségünk.