Ha a Afrika felé fordítjuk tekintetünket, akkor egyből a piramisok, a Nílus völgye jut eszünkbe, a modern kori történelemből feldereng az apartheid mozgalom, és a filmek kedvelőinek még a Casablanca is beugrik. De hogy Marokkó más érdekességeket is tartogat számunkra, az talán újdonság.

Mint egy doboz zsírkréta, úgy állnak a házak egymás mellett a világ legszínesebb városaiban. Megmutatjuk a tíz legkáprázatosabbat.
Tovább olvasom
Ha nincsenek ezek az útvonalak, sok minden másképp működne a világban.
Tovább olvasomA saját vagyonából hozta létre az egyetemet
Fez városa Marokkóban olyan különlegességgel büszkélkedhet, amellyel egyetlen európai város sem: itt alakult meg ugyanis az UNESCO által is elismert, a világ legrégebbi és ma is működő egyeteme. Ami még ennél is izgalmasabb: egy nő alapította.

Egy valami bizonyos: Fatima al-Fihriya 800 körül látta meg a napvilágot, édesapja vagyonos kereskedő volt. Noha a lány a mai Tunéziában született, a család elvándorolt Fezbe, a mai Marokkó területére. Az apa hatalmas vagyont hagyott a lányára, aki, mivel nem volt olyan ambíciója, hogy továbbvigye a családi vállalkozást, inkább vásárolt egy óriási területet, amire egy mecsetet és egyetemet építtetett, hogy ezzel is szolgálja a közösséget. Az évek során a komplexum sokat fejlődött, és az alapító iránti tiszteletből Fatima szülővárosáról, Qayrawanról, nevezték el.
Tudományos centrummá alakult az egyetem
Az Al Quaraouiyine Egyetem 859-ben nyitotta meg kapuit, miután 18 éven át épült, és a diákok a világ minden tájáról érkeztek, hogy ott tanulhassanak a természettudományoktól kezdve, a nyelveken át egészen a csillagászatig. A középkorban az egyetem igazi intellektuális központtá vált, és egyes források szerint II. Szilveszter pápa, aki az arab számok rendszerét meghonosította Európában, itt sajátította el ezt a tudást.

Amellett, hogy a komplexum maga is a Világörökség része, a könyvtára is egyedülálló: több mint 4000 kötetet tartalmaz, köztük a híres történész, Ibn Khaldun 14. századi művét, az Al-Muqaddimát (magyarul: Bevezetés a történelembe). Szintén a könyvtárban található Fatima eredeti diplomája – mivel ő is itt tanult később – egy fa táblára vésve.
Fatima odaadása és önzetlen adománya nélkül ez a ma is működő tudományos központ nem létezne, amelynek egyetlen célja van: a tudás megosztása és elérhetővé tétele mindenki számára, hovatartozástól függetlenül.
Ha kíváncsi vagy a magyar iszlám közösségek életére is, ezt a cikket érdemes elolvasnod.

Rengeteg tévhit él a közösségekkel kapcsolatban nálunk is.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés