Tiltakoznak az akadémikusok: kivonulnak, ha Orbán Viktor megjelenik az ünnepi ülésen
További Belföld cikkek
-
Egy seregélyesi iskolában értelmet nyert egy agydaganat után lábadozó kislány élete
- Macskamentés miatt kellet betörni egy budapesti plázában parkoló autó ablakát
- Két tűzgömb haladt el szombaton az égbolton
- Meghalt Láng Gusztáv irodalomtörténész
- TOP 50-es magyar bűnözők kerültek rendőrkézre, egyikük rabszolgaként tartott fogva embereket
A Magyar Tudományos Akadémia Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya jelezte, hogy amennyiben Orbán Viktor részt venne a Tudományos Akadémia alapításának 200. évfordulójára emlékező ünnepi ülésén, tiltakozásukat kifejezve a résztvevők számottevő része elhagyná a termet – közölte a Válasz Online.
Az MTA IX. (Gazdaság- és Jogtudományok) Osztályának állásfoglalása egy aktuális közéleti kérdésről címmel, a portálnak eljuttatott közlemény szerint:
„A miniszterelnök a 2025. március 15-i állami ünnepségen elmondott beszédében több tekintetben is átlépte azokat az írott és íratlan normákat, amelyeket egy jogállamban a miniszterelnök semmiképpen sem léphet át. Erkölcsileg elfogadhatatlan, jogi felelősséget is felvető, az újkori történelmet ismerve pedig kimondottan veszélyes magatartásnak tartjuk a különféle társadalmi csoportok nagy nyilvánosság előtt történő, uszító jellegű dehumanizálását, hasonlóképpen a tendenciózus utalásokat arra, hogy bizonyos közösségek túl régóta élnek az országban, és túl sok mindent éltek túl” – fogalmaztak.

Földi András, az ELTE jogi karának professor emeritusa; Mihályi Péter, korábbi helyettes államtitkár (1997–1998), a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára és Vörös Imre egykori alkotmánybíró, az MTA rendes tagjának előterjesztését a március 26-i ülésükön a tagság ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta.
A Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya felkérte az osztályelnököt, Halmai Péter Széchenyi-díjas közgazdászt, a Magyar Közszolgálati Egyetem egyetemi tanárát, az MTA rendes tagját,
szíveskedjék jelezni az MTA Elnökségének, hogy amennyiben a miniszterelnök személyesen megjelenne az MTA 2025. májusi jubileumi közgyűlésén, akkor számolni kell azzal, hogy a résztvevők számottevő része tiltakozásul elhagyná a termet.
Az indítványt ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadták el. A szavazáson többek között részt vett Csaba László közgazdász, egyetemi tanár; Hamza Gábor Széchenyi-díjas jogtudós; Kecskés László jogtudós, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának korábbi dékánja; Lamm Vanda jogtudós, egyetemi tanár, az MTA alelnöke; Palánkai Tibor Széchenyi-díjas közgazdász, egyetemi tanár; Pálné Kovács Ilona jogtudós, egyetemi tanár és Vékás Lajos Széchenyi-díjas jogtudós, egyetemi tanár.