Az iráni eredetű Shahed (orosz terminológia szerint Gerany-2) mintájú drónt újonnan kifejlesztett, 16 antennából álló elektronikai rendszerrel szerelték fel – nyilatkozta a Defence Blognak az egyik ukrán szakértő. Szerhij Beszkresztnov – ismertebb nevén Serhiy Flash – szerint a robbanótöltet helyén azért voltak falemezek, hogy a robot minél könnyebb legyen, így a lehető legnagyobb távolságra tudjon elrepülni.
"Egyértelmű, hogy a cél ezúttal nem a pusztítás volt, hanem a tesztelés. Az oroszok arra voltak kíváncsiak, hogy a továbbfejlesztett navigációs és irányító rendszer mennyire ellenálló az ukrán légvédelem elektronikai zavaró eszközeinek" – mondta Beszkresztov. Nyilván a rengeteg antenna is arra szolgált, hogy a begyűjtött adatokat a drón visszasugározza az indító állomásra.
A háború kezdete óta halálos verseny zajlik az ukrán és az orosz között: csapásmérő, vagy felderítő drónok és az ezek elpusztítására, illetve zavarására alkalmas eszközök fejlesztői vetélkednek egymással. Eddig az ukránok voltak előnyben, de az oroszok időről-időre ledolgozzák a hátrányukat.
Úgy tűnik, hogy az orosz hadsereg az iráni tervezésű, de már főleg hazai gyártású Gerany-2 drónokat használja nagy hatótávolságú csapásmérésekhez. Ezek korszerűsítése nyilván egyszerűbb, mint teljesen új robotok tervezése. Kijev már többször is azzal vádolta Moszkvát, hogy az ukrajnai hadszínteret használja új fegyverei kipróbálásához.